COVID-19 prekonajú bez problémov, peklo príde až potom. Zápalový syndróm trápi aj deti na Slovensku

  • Len v Martine evidujú päť prípadov zápalového syndrómu po prekonaní ochorenia COVID-19
  • Najčastejšie postihuje deti do 12 rokov, ktoré samotný koronavírus zvládajú dobre
deti koronavírus
Deti znášajú COVID-19 lepšie, môžu sa však u nich prejaviť následky. Ilustračná snímka., TASR/Radovan Stoklasa
  • Len v Martine evidujú päť prípadov zápalového syndrómu po prekonaní ochorenia COVID-19
  • Najčastejšie postihuje deti do 12 rokov, ktoré samotný koronavírus zvládajú dobre

Lekári Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) riešili už päť prípadov detských pacientov, u ktorých sa po prekonaní bezpríznakového ochorenia COVID-19 objavil multisystémový zápalový syndróm (MIS-C). Podľa imunológa martinskej nemocnice Miloša Jeseňáka je to ochorenie podobné Kawasakiho chorobe, a teda zápalu ciev v detskom veku.

Deti patria do vekovej skupiny, ktorá je koronavírusom ohrozená najmenej a je v nej najmenšia úmrtnosť. Taktiež iba veľmi malý zlomok percenta chorých detí musí ležať v nemocnici, väčšina z nich má bezpríznakový priebeh ochorenia. Zdravotné peklo však príde po tom, čo nie je v tele po koronavíruse ani slychu.

Máme viac ako 2 000 nových prípadov a 50 úmrtí. Nemocnice sú na tom čoraz horšie

Dieťa vyzerá vyslovene toxicky, stav pripomína otravu krvi. Je sprevádzaný vysokými horúčkami s výrazným zvýšením rôznych zápalových parametrov v krvi. Na koži sa objavuje výsyp, zápal spojiviek, zrýchlená srdcová činnosť, ochorenie spôsobuje postihnutie srdcovo-cievneho systému a prináša široké spektrum ďalších príznakov,“ priblížil prejavy syndrómu MIS-C Jeseňák.

koronavírus
zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Martinský imunológ upozornil, že je veľmi dôležité ochorenie včas diagnostikovať a najmä začať s jeho liečbou. „Pokiaľ sa nelieči, môže mať pre dieťa dramatické následky. Dominantne je ohrozený srdcovo-cievny systém a hrozí zápal srdcového svalu. Podľa našich skúseností sú ním štandardne postihnuté deti vo veku osem až 12 rokov, nezriedka aj mladšie,“ doplnil Jeseňák.

V martinskej nemocnici evidovali doteraz už päť takýchto prípadov, aktuálne sú hospitalizované tri deti so syndrómom MIS-C. Stav všetkých detí si vyžadoval hospitalizáciu na špecializovaných lôžkach, do martinskej nemocnice boli zväčša privezené z iných pracovísk.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech