COVID-19 Slovensko valcuje: Desiatky úmrtí za deň, máme už vyše 1 000 obetí a nemocnice kolabujú

  • Na Slovensku sa síce zvianočnieva, no zdá sa, že tohtoročné sviatky nebudú plné pokoja, a to predovšetkým v našich nemocniciach
  • Slovensko dnes zaznamenalo decembrový rekordný počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19
jen
Sergio Cattaneo/Brescia Spedali Civili via AP
  • Na Slovensku sa síce zvianočnieva, no zdá sa, že tohtoročné sviatky nebudú plné pokoja, a to predovšetkým v našich nemocniciach
  • Slovensko dnes zaznamenalo decembrový rekordný počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19
 
V nemocniciach podľahlo ochoreniu COVID-19 za jeden deň 38 ľudí. Navyše celkový počet úmrtí na koronavírus tento víkend prekonal číslo 1 000. Doposiaľ tak na Slovensku kvôli koronavírusu zomrelo 1 084 ľudí. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Šéfa rezortu zdravotníctva Marek Kajčí sa vyjadril, že ho naozaj mrzí situácia v nemocniciach. Pribúdajú totiž počty pacientov, ktorí potrebujú starostlivosť. „Už ich je cez dvetisíc a zdá sa, že to bude v ďalších dňoch pribúdať. Dúfam, že nie veľkým tempom,“ povedal Krajčí.

AKTUÁLNE: Ďalšia vakcína je účinná na 90 %, testovala sa na 30 000 ľuďoch

V nemocniciach je hospitalizovaných presne 2 083 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 862 ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je k dnešnému dňu 139 pacientov, pričom podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 131 osôb.

Najvyšší kontrolný úrad varuje, že v krátkej budúcnosti môže byť ohrozená aj dostupnosť všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dospelých a deti. Apeluje pritom nielen na rezort zdravotníctva, ale aj vládu či poslancov parlamentu. Analytici kontrolného úradu medzi významné rizikové faktory zaradili nízky počet všeobecných lekárov pre dospelých či vysoký priemerný vek pediatrov.

Myslíš si, že ľudia poľavili v dodržiavaní opatrení?

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba v tejto súvislosti pripomenul, že už pred tromi týždňami upozorňovali na to, že situácia v zdravotníctve v Bratislavskom kraji je mimoriadne vážna.

„Žiaľ, ukázalo sa, že sme mali správne dáta a vývoj sme predvídali správne. V kraji je aktuálne najvyšší počet hospitalizovaných pacientov od vypuknutia pandémie,“ povedal Droba. Vyzýva opätovne na spojenie síl, aby bolo možné odvrátiť hroziaci kolaps.

Realita podnikania na Slovensku: Po Vianociach už svoje prevádzky mnohí neotvoria, ak nepríde pomoc od štátu

Samosprávy zároveň vyzývajú obyvateľov, aby boli obozretní a vyhli sa preplneným priestorom. „Či už nákupným centrám alebo rôznym vianočným trhom, ktoré v niektorých častiach mesta vznikli aj v tejto náročnej situácii,“ dopĺňajú.

Štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus konštatoval, že na úplné zastavenie pandémie COVID-19 Slovensku nestačí samotné plošné testovanie. Vykúpením bude podľa neho až účinná a dostupná vakcína.

koronavírus mŕtvi ľudia nakazení rakvy krematórium pohreb covid
zdroj: TASR, AP/Rodrigo Abd

„O to viac, že viacerí občania si opakované kolá testovania zamenili za vakcínu a s falošným pocitom bezpečia stratili ostražitosť,“ informoval  Klus s tým, že koronakríza ešte viac zvýraznila limity súčasného stavu zdravotníctva na Slovensku.

Riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan tiež uviedol, že šokujúci počet nakazených a úmrtí znamená, že ľudia by sa tento rok nemali dostávať do blízkeho telesného kontaktu so so svojimi blízkymi.

Epidemiologička WHO Maria Van Kerkhoveová v tejto súvislosti dodala, že nákaza sa najviac šíri medzi ľuďmi, ktorí spolu trávia veľa času – pri spoločnom stolovaní, vo vnútorných priestoroch, na pracoviskách či v domácnostiach. Poznamenala však, že niekedy je ťažké vypátrať, ako presne sa vírus v danom okruhu ľudí rozšíril.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, WHO

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech