COVID automat je podľa hygienika zastaraný. Od pondelka si očkovaní začnú užívať výhody

  • Od 10. mája nás čaká trochu viac voľnosti, tešiť sa môžu zástupcovia kultúry
  • Rušia sa otváracie hodiny pre seniorov
  • Ministerstvo školstva oznámilo, že v najbližšej dobe prídu v očkovaní zase na rad učitelia
  • Uzavrelo sa tretie úmrtie na Slovensku v súvislosti s očkovaním
mapa-05-05
health.gov.sk
  • Od 10. mája nás čaká trochu viac voľnosti, tešiť sa môžu zástupcovia kultúry
  • Rušia sa otváracie hodiny pre seniorov
  • Ministerstvo školstva oznámilo, že v najbližšej dobe prídu v očkovaní zase na rad učitelia
  • Uzavrelo sa tretie úmrtie na Slovensku v súvislosti s očkovaním

Zaočkovaní sa dočkali prvých výhod. Už od pondelka 10. mája nebudú musieť ísť do karantény ľudia, ktorí boli v úzkom kontakte s pozitívnym, sú bez príznakov a zaočkovaní. Dnes to oznámil hlavný hygienik Ján Mikas, píše RTVS.

Do karantény nebudú musieť ísť občania, ktorí sú 14 dní po druhej dávke mRNA vakcíny (Pfizer/BioNTech, Moderna) či štyri týždne po vakcinácii prvou dávkou vektorovej látky (AstraZeneca). Rovnako nebudú musieť absolvovať karanténu, ak prekonali COVID-19 a sú zaočkovaní ľubovoľným druhom vakcíny do 180 dní od prekonania ochorenia.

ZAOČKOVANÍ ĽUDIA BEZ PRÍZNAKOV NEBUDÚ MUSIEŤ ÍSŤ DO IZOLÁCIE PO ÚZKOM KONTAKTE S POZITÍVNYMI OSOBAMIÚzke kontakty…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Friday, May 7, 2021

Vo všeobecnosti na situácia na Slovensku zlepšila, väčšina okresov prešla do ružovej farby. To znamená, že sa z časti uvoľnia opatrenia aj pre kultúrne podujatia. ÚVZ povolilo podujatia pre sediacich divákov, pričom platí povinnosť využiť maximálne 50 percent kapacity.

Kiná zostanú zatvorené, divákov však môžu privítať divadlá, podujatia v exteriéri, festivaly, koncerty aj výstavy. Pri okresoch v I. stupni varovania je maximálna kapacita v exteriéri 500 ľudí a v interiéri 250, pri II. stupni je to 200 v exteriéri a 150 v interiéri.

Zákaz vychádzania stále platí

Zákaz vychádzania však bude naďalej platiť od 21.00 h do 1.00 h v červených (II. stupeň varovania) a ružových (I. stupeň varovania) okresoch. V bordových okresoch (III. stupeň varovania, od pondelka len Myjava a Považská Bystrica) naďalej platí zákaz vychádzania od 5.00 h.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský spolu s hlavným hygienikom pripustili, že toto opatrenie by sa mohlo budúci týždeň zmeniť. Rozhodovať o tom však bude vláda.

V ružových a červených okresoch sa tiež povoľuje využívanie umelých kúpalísk športovými klubmi. Rovnako však platí kapacitné obmedzenie.

Tlačová konferencia ministra zdravotníctva a hlavného hygienika k aktuálnym opatreniam.

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Thursday, May 6, 2021

Podmienky pre fungovanie gastroprevádzok zostávajú rovnako ako vo fitnescentrách nezmenené. Minister aj hlavný hygienik očakávajú aj o týchto témach diskusiu a následné prehodnotenie. Otázne podľa Mikasa je, či vláda schváli nový COVID automat. Ten je podľa Mikasa už teraz zastaraný a bude potrebné ho aktualizovať. Na jeho základe by totiž mohlo prísť k ďalšiemu uvoľňovaniu, „Naším cieľom je postupne otvoriť veci, ktoré sa otvoriť dajú bez epidemiologického rizika,” konštatoval Mikas. Zároveň ale zdôraznil, že idú cestou postupného otvárania, píše SITA.

Ako bude vyzerať leto?

Otázkou tiež zostáva, ako bude pre Slovákov vyzerať letná sezóna. Zatiaľ nie je jasné ani to, kedy sa dozvieme pravidlá. „Hľadáme cesty, ako by sme mohli zadefinovať bezpečnosť alebo rizikovosť niektorých krajín,“ priblížil Ján Mikas s tým, že sa budú snažiť predstaviť ich čím skôr. Mohlo by ísť o podobný systém, ako fungoval na Slovensku počas minulého leta. „Určite nejaké usmernenie vyjde, aby sa samozrejme ľudia vedeli zariadiť,“ uzavrel.

💉 Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 176 143 za predchádzajúci deň pribudlo 9 219 zaočkovaných….

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Friday, May 7, 2021

Minister školstva Branislav Gröhling oznámil, že aj tento rok budú fungovať „letné školy“ a že na ne vyčlenil 422 500 eur. Školy majú upevniť vedomosti, ktoré žiaci získali. Letné školy, ktoré budú pre školy aj žiakov dobrovoľné, by sa mali konať od 9. do 27. augusta.

Do programu sa budú môcť zapojiť tento rok aj stredné odborné školy. Minister podotkol, že minulý rok sa do programu zapojilo 244 škôl. „Verím, že sa zapojí čo najviac škôl a takouto formou pomôžeme nielen deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia, ale aj deťom slobodných rodičov, rodičov pracujúcich v nemocniciach a inej kritickej infraštruktúre, deťom samoživiteľov, ale aj deťom, ktoré si jednoducho chcú zopakovať učivo a pripraviť sa na nový školský rok,“ povedal Gröhling.

Ján Mikas
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Minister zároveň oznámil, že sa opäť spúšťa očkovanie učiteľov, ktorí vakcináciu nemohli absolvovať začiatkom roka zo zdravotných alebo iných dôvodov. Očkovať sa zatiaľ bude len v jednom centre v Bratislave, píše TASR. „Diskutujeme s ministrom zdravotníctva, aby sme to rozšírili aj do iných miest,“ povedal šéf rezortu školstva. Podľa neho by sa denne malo zaočkovať niekoľko stoviek učiteľov vakcínou Pfizer.

Od 10. mája sa rušia nákupné hodiny pre seniorov.

Tretí prípad úmrtia po očkovaní je uzavretý

Na Slovensku zároveň uzavreli tretí prípad úmrtia po očkovaní na prevenciu ochorenia COVID-19, informuje SITA. Išlo o pacientku vo veku 47 rokov, ktorá sa dala očkovať vakcínou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca. Vyplýva to z týždennej štatistiky podozrení na nežiaduce účinky vakcín proti COVID-19, ktorú Štátny ústav pre kontrolu liečiv zostavil k 6. máju.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Príčina úmrtia bola stanovená pitvou. Podľa ústavu súvisela s trombózou mozgových žilových sínusov, ktorá patrí medzi možné zriedkavé nežiaduce účinky vakcíny Astra Zeneca. Genetickým vyšetrením u pacientky zistili poruchy zrážanlivosti krvi. Vzhľadom na existenciu genetickej predispozície k trombofilnému stavu bol súvis medzi očkovaním vakcínou Vaxzevria a následnou trombózou žilového sinusu stanovený ako pravdepodobný, informuje ďalej ústav. V predchádzajúcich mesiacoch ústav uzatvoril dva prípady úmrtí, pričom v oboch išlo o pacientov vo vyššom veku s viacerými chronickými ochoreniami.

Štátny ústav k 6. máju eviduje 4 196 hlásení podozrení na nežiaduce účinky po očkovaní. Z toho 244 je závažných, čo predstavuje 5,8 %. Celkovo bolo na Slovensku k 7. máju prvou dávkou zaočkovaných 1 164 981 osôb, druhou dávkou 549 768 osôb.

V súvislosti s koronavírusom je na Slovensku v nemocniciach hospitalizovaných 1 117 ľudí, na umelej pľúcnej ventilácii je 156 pacientov. Minister zdravotníctva Lengvarský v piatok označil uvedené čísla za veľmi povzbudzujúce. Celé Slovensko sa nachádza v ružovej farbe, v rámci jednotlivých okresov sú v bordovej farbe iba okresy Považská Bystrica a Myjava.

Zdroje: RTVS, TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech