COVID automat: Od pondelka platí nové rozdelenie okresov. Vakcína od Pfizeru je dostupná pre ľudí od 35 rokov

  • V bordovej fáze sa nachádzajú dva okresy
  • Situácia sa však zlepšuje, pribúdajú okresy v oranžovej farbe
  • Vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moredna sú od dnes dostupné aj pre ľudí od 35 rokov
covid automat 10 máj
COVID automat od 10. mája 2021, NCZI
  • V bordovej fáze sa nachádzajú dva okresy
  • Situácia sa však zlepšuje, pribúdajú okresy v oranžovej farbe
  • Vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moredna sú od dnes dostupné aj pre ľudí od 35 rokov

V bordovej fáze sa od 17. mája budú opäť nachádzať dva okresy, konkrétne Myjava a Sobrance, kde je situácia najvážnejšia. Naopak, v Považskej Bystrici sa situácia zlepšila, okres prechádza do lepšej, teda červenej fázy. Informuje o tom Denník N.

To, že sa situácia na Slovensku zlepšuje, naznačuje aj fakt, že pribúdajú okresy v lepšej, oranžovej farbe. K Nitre a Topoľčanom od pondelka pribudnú aj Hlohovec a Senec. Pravidlá však ostávajú rovnaké, aké platia v ružových okresoch.

Od dnešného dňa sa zároveň otvára možnosť zaočkovať sa vakcínou Comiranti od spoločnosti Pfizer/BioNTech aj pre ľudí od 35 rokov. Rovnako vakcína Moderna od spoločnosti Moderna, potvrdil Vladimír Lengvarský na pravidelnej tlačovej konferencii ministerstva zdravotníctva.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/AP/Jessica Hill

Očkovanie vakcínou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca je stále pozastavené, podľa slov ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského je dôvodom nedostatok dávok vakcíny. Vaxzevria bude naďalej sprístupnená ľuďom, ktorí boli touto vakcínou zaočkovaní v rámci prvej dávky.

Občania, ktorí sú objednaní na očkovanie vakcínou Vaxzevria ako prvoočkovanci, budú zaočkovaní látkou Comiranti od spoločnosti Pfizer/BioNTech, očkovací termín by sa im nemal zmeniť.

Vakcínou Sputnik V by sa malo začať očkovať už v júni. Ruská strana podpísala definitívne stanovisko na súhlas jej použitia. Po vyplatení zmluvou ustanovenej sumy prejde objednané množstvo do vlastníctva Slovenskej republiky.

Vláda v stredu schválila tretiu verziu COVID automatu

Aktualizovaný materiál na jej rokovanie predložil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Dokument opisuje, ako sa bude určovať rizikovosť na národnej aj regionálnej úrovni či opatrenia naviazané na jednotlivé úrovne rizika, uvádza SITA.

Aktualizácia podľa rezortu zdravotníctva odzrkadľuje dominanciu infekčnejšieho britského variantu koronavírusu, nové poznatky o vývoji epidémie a pripomienky a klasifikácie jednotlivých rezortov. Prílohou aktualizovaného COVID automatu sú doplnkové rezortné semafory so špecifickými usmerneniami.

COVID automat dopĺňa aj Národná testovacia stratégia. Na základe stanovenej úrovne rizika sú nastavené pravidlá obzvlášť pre skríningové testovanie. Vykonávať by sa malo napríklad v zariadeniach sociálnych služieb, firmách, na školách či hromadných podujatiach.

„Vzhľadom na ich nedostatočnú senzitivitu a špecificitu by antigénové testy mali byť používané len v čase rastu pandémie a pri 7-dňovej incidencii nad 100 prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov,“ informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Rezort doplnil, že materiál prerokovalo aj konzílium odborníkov. „Následne bol predložený vláde na pripomienkovanie jednotlivými rezortami. Doručené pripomienky boli v maximálnej možnej miere zapracované,“ konštatovalo ministerstvo.

covid automat covid-19 koronavírus slovensko
zdroj: MZSR

Bordová farba /III. stupeň varovania/: Myjava, Sobrance

V bordových okresoch platí zákaz vychádzania Okrem toho je stále potrebný najviac sedemdňový negatívny test aj počas dňa.

Červená farba /II. stupeň varovania/: Pri okresoch v červenej farbe sa budú ľudia preukazovať negatívnym testom len od 21:00 do 01:00.

Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Humenné, Ilava, Kežmarok, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Považská Bystrica, Prešov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou,

Ružová farba / I. stupeň varovania/:  Bratislava I. – V., Čadca, Detva, Dunajská Streda, okres Galanta, Gelnica, Komárno, Košice I. – IV., Košice-okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Rožňava, Šaľa, Senica, Skalica, Snina, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zlaté Moravce, Zvolen.

V ružovej fáze sa budú ľudia preukazovať negatívnym testom len od 21:00 do 01:00.

Oranžová farba /II. stupeň ostražitosti/: Nitra, Topoľčany, Hlohovec, Senec

Oranžová fáza týchto štyroch okresov zatiaľ neznamená, že by sa tam menili pravidlá. Zmeny sú naviazané na zásadnejšie zlepšenie v rámci celého Slovenska.

V oranžovej fáze sa budú ľudia preukazovať negatívnym testom len od 21:00 do 01:00

Súčasný stav Slovenska sa rapídne zlepšuje, pokles je badateľný vo všetkých oblastiach. Aktuálne je 132 ventilovaných pacientov, čo predstavuje približne 20 % pokles, tempo poklesu sa drží okolo 0,9 %, a teda približne kontinuálne na rovnakej úrovni.

Znižuje sa aj počet výjazdov, momentálne je to okolo 350 týždenne. Do nemocníc prichádza asi 80 pacientov denne. Lôžka intenzívnej starostlivosti sú vyťažené na 56 %.

Najzaočkovanejší sú seniori

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 289 139 za predchádzajúci deň pribudlo 13 804 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 607 810 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 5 336 ľudí. Informuje MZSR.

Najzaočkovanejšia časť populácie Slovenska sú ľudia od 70 do 80 rokov, a to až 66 % aspoň prvou dávkou. V skupine 16 + je zaočkovaných 28 % populácie Slovenska. Najvyššiu mieru zaočkovanosti vykazuje Bratislava, okolo 25 až 30 %, podobne je na tom Banská Bystrica, Prešov, Zvolen, Dunajská Streda a Humenné. Naopak, Gelnica, Kežmarok, Poltár a Svidník vykazujú najnižšie výsledky.

Zdroj: DenníkN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech