COVID automat: V reštaurácii sa nenaješ, fitká budú zatvorené. 24 okresov pocíti najprísnejšie opatrenia

  • Na Slovensku sa pandemická situácia zhoršuje
  • Od budúceho týždňa nás čaká namiesto 10 až 24 okresov v čiernej farbe
automat1.11
MZ SR
  • Na Slovensku sa pandemická situácia zhoršuje
  • Od budúceho týždňa nás čaká namiesto 10 až 24 okresov v čiernej farbe

Od pondelka 1. novembra prejde do čiernej fázy až 24 okresov, tento týždeň v nej bolo 10 z nich. V bordovej farbe bude 39 okresov. 8 okresov sa bude nachádzať v červenej, 8 ostane v oranžovej farbe.

Novú mapu okresov schválila v stredu Vláda SR.

Oranžové okresy: Bratislava I.-V., Galanta, Komárno a Šaľa.

Červené okresy: Dunajská Streda, Ilava, Levice, Nové Zámky, Prievidza, Senica, Trnava a Žarnovica.

Bordové okresy: Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Bytča, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Hlohovec, Kežmarok, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Liptovský Mikuláš, Malacky, Myjava, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rožňava, Senec, Skalica, Trebišov, Trenčín, Turčianske Teplice, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom, Žilina, Zlaté Moravce a Zvolen.

Čierne okresy: Bardejov, Čadca, Humenné, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Lučenec, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Poltár, Poprad, Rimavská Sobota, Ružomberok, Sabinov, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Tvrdošín a Vranov nad Topľou.

Ak je tvoj okres červený, v interiéroch vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov je povinný respirátor. V exteriéri platí povinné prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom, rúškom, šálom alebo šatkou na hromadných podujatiach.

Vysoké školy majú prísnejšie opatrenia, 20 ľudí v „základe“, 40 študentov s OTP alebo 120, ak sú plne zaočkovaní. Na internáte môžeš byť, len ak chodíš prezenčne do školy.

V červenom okrese sa v režime „zaočkovaní“ alebo OTP v exteriéri reštaurácie naješ bez kapacitných obmedzení, interiéri zas môžu byť 4 osoby pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti; v interiéri rozostup stolov najmenej 2 metre. V prípade režimu „základ“ je povolený okienkový predaj a rozvoz.

Ak patríš do bordového okresu, v interiéroch vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov je povinné mať na nose aj ústach respirátor. V exteriéri platí povinné prekrytie horných dýchacích ciest, a to buď rúškom, respirátorom, šálom, alebo šatkou, ak ste od cudzích osôb menej ako dva metre.

V bordovom okrese sa v režime zaočkovaných môžeš v exteriéri reštaurácie stravovať bez kapacitných obmedzení. V interiéri sú povolené 4 osoby pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti, pričom je nutný rozostup stolov najmenej 2 metre a konzumácia len posediačky.

V režime OTP sa v bordovom okrese povoľuje len exteriér bez kapacitných obmedzení, s rozostupom stolov v exteriéri najmenej 2 metre. V režime základ je povolený len okienkový predaj a rozvoz.

Ak je tvoj okres čierny, v interiéroch vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov je povinné mať na nose aj ústach respirátor. V exteriéri platí povinné prekrytie horných dýchacích ciest, a to buď rúškom, respirátorom, šálom, alebo šatkou, ak ste od cudzích osôb menej ako dva metre.

V čiernom okrese je povolený len predaj zabalených jedál so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby. Fitness centrá aj hotely sú v čiernych okresoch zakázané pre všetky režimy.

Zdroje: SITA, Startitup, Korona.gov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie