Covid pass pre Slovákov má už konečne prvé detaily, na cestovanie dostaneš jedinečný kód

  • Jednotný certifikát bude obsahovať QR kód, vďaka ktorému by sa zjednotili pravidlá cestovania vo všetkých 27 krajinách
  • V prípade, že by sa certifikát začal vystavovať ešte v čase, keď určitá skupina ľudí nebude zaočkovaná, bude obsahovať informácie o testoch a ochoreniach
covid pas
Screenshot Youtube/ Airrang, TASR, AP Photo/Darko Vojinovic
  • Jednotný certifikát bude obsahovať QR kód, vďaka ktorému by sa zjednotili pravidlá cestovania vo všetkých 27 krajinách
  • V prípade, že by sa certifikát začal vystavovať ešte v čase, keď určitá skupina ľudí nebude zaočkovaná, bude obsahovať informácie o testoch a ochoreniach

Na brífingu štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa dnes zaznelo, akú formu by mal mať dlho očakávaný pas, ktorý by mal slúžiť na cestovanie v rámci EÚ po zaočkovaní.

Jednotný certifikát bude obsahovať QR kód, vďaka ktorému by sa zjednotili pravidlá cestovania vo všetkých 27 krajinách. „V európskej únií sme sa zhodli, že názov potvrdenia nebude pas, ale certifikát,“ doplnil štátny tajomník Klus. 

Taktiež avizoval, že sa štáty zhodli, že by sa tento certifikát nemal začať vydávať pred zaočkovaním väčšiny Európanov. Vzhľadom na akúkoľvek diskrimináciu, ktorú by mohli pociťovať tí, na ktorých ešte neprišiel rad, sa lídri zhodli, že to bude takto fér. 

Pribudlo až 100 nových úmrtí a takmer 2 500 prípadov koronavírusu. V nemocniciach leží menej ľudí

V prípade, že by sa certifikát začal vystavovať ešte v čase, keď určitá skupina ľudí nebude zaočkovaná, dostanú ho aj tak. Bude obsahovať informácie o testoch a ochoreniach, nakoľko ľudia, ktorí prekonali covid majú imunitu a nie sú infekční na ďalších 90 dní. 

V tejto chvíli sa ešte rozmýšľa nad technickom riešení. To by malo byť predostreté v priebehu niekoľkých dní,“ dodal Klus. Zároveň dodal, že by mal byť v elektronickej forme pre osoby, ktoré nedisponujú smartfónmi aj v papierovej podobe.

očkovanie vakcína usa
zdroj: TASR/AP/Hans Pennink

Lekári žiadajú usmernenie pri vydávaní potvrdení o prekonaní COVID-19

Slovenská lekárska komora (SLK) žiada od ministerstva zdravotníctva jasné usmernenie pri vydávaní potvrdení pre pacientov, ktorí za posledné tri mesiace prekonali ochorenie COVID-19.

Komore sa nepozdáva, že si po potvrdenie majú chodiť pacienti osobne. TASR o tom informovala hovorkyňa SLK Nancy Závodská. Podľa ministerstva zdravotníctva potvrdenie je možné vystaviť aj elektronicky, informuje TASR.

Revolúcia v televízoroch: Ambilight TV od Philips so svetelnou technológiou
Reklama
Zistiť viac
Reklama
Zistiť viac
Pokojné Vianoce či divoká párty. Philips Ambilight TV mení každú obývačku na kino s revolučnou svetelnou technológiou.

Súčasný stav, keď pacienti musia osobne prísť do ambulancie všeobecného lekára po potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19, je podľa SLK absolútne neprijateľný.

„Po prvé ide o zbytočné vyťahovanie peňazí od občanov a po druhé, čo je oveľa závažnejšie – v čase lockdownu je to ohrozovanie zdravia pacientov i lekárov, keďže znovu dochádza k väčšiemu pohybu osôb,“ vysvetlila Závodská.

SLK považuje za logické, aby príslušné kontrolné orgány uznávali certifikáty, prípadne SMS, o pozitivite. „Sú de facto jasným dokladom, že pacient COVID-19 prekonal, z ktorých sa dá jednoducho vypočítať, či už prešli požadované tri mesiace, aby takýto občan nemusel ísť na povinné testovanie,“ dodala Závodská.

Ministerstvo zdravotníctva pre TASR vysvetlilo, že potvrdenie môže lekár človeku, ktorý prekonal ochorenie COVID-19, vystaviť aj elektronicky. „V zdravotnej dokumentácii bude originál tohto potvrdenia. V súčasnej situácii je toto potvrdenie potrebné aj na základe odporúčaní odborníkov,“ dodala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK