Craggie: pomoc horolezcom je na ceste

  • Chalani z Craggie, mobilnej aplikácie pre horolezcov zo slovenskej produkcie, dnes spustili crowdfundingovú kampaň na Indiegogo. Jej cieľom je získať peniaze na dokončenie beta verzie a spustenie oficiálnej verzie ku koncu tohto roka.
image_1411070976.jpeg
  • Chalani z Craggie, mobilnej aplikácie pre horolezcov zo slovenskej produkcie, dnes spustili crowdfundingovú kampaň na Indiegogo. Jej cieľom je získať peniaze na dokončenie beta verzie a spustenie oficiálnej verzie ku koncu tohto roka.

Hlavným cieľom Craggie je umožniť lezcom ľahšie vyhľadávanie lezeckých oblasti a ciest, ako aj zdieľanie lezeckých zážitkov prostredníctvom interaktívnych sprievodcov na mobilných telefónoch. Nápad sa zrodil v hlave Zdenka Zvadu, zakladateľa Craggie, po tom ako si uvedomil, že suma, ktorú utratil na tlačených sprievodcoch, takmer presiahla náklady na jeho lezeckú vystroj.

„Lezenie, čo sa týka  zdieľania informácii, je teraz niekde, kde bol hudobný priemysel pred 10 rokmi. Vtedy všetci počúvali hudbu z CD“, tvrdí Zdenko. „Potom prišiel iTunes a úplne zmenil pravidlá hry. Craggie chce byt akýmsi iTunes pre horolezeckých sprievodcov“, dodáva. 

 V dnešnej dobe používajú lezci na orientáciu stále tlačených sprievodcov. Títo sú nielenže nepraktickí, ale takisto vyjdú v priemere na viac ako €30 na jednu publikáciu. Používanie sprievodcov v digitálnej (mobilnej) forme, sa tak javí ako jasné riešenie. Aj napriek tomuto faktu, aplikácia ako Craggie zatiaľ neexistuje. „Na trhu je už  niekoľko aplikácií, ktoré tu boli pred nami. Spôsob akým však fungujú a podávajú  informácie je odlišný od toho, čo chceme robiť my.“ 

 „Pre nás je digitalizácia sprievodcov iba začiatkom. Tým vyšším cieľom je umožniť lezcom využívať aplikáciu a teda samotných sprievodcov, aj na zaznamenanie svojich výstupov a zdieľanie zážitkov medzi sebou prostredníctvom fotiek, videí, alebo recenzií na jednotlivé skalné oblasti. Niečo podobné ako služba Trip Advisor, len bez reštaurácií a hotelov“.

                                                                                                      

  

Takýmto spôsobom chcú chalani vybudovať platformu, cez ktorú môžu lezci robiť z jedného miesta všetky aktivity, ktoré sú s lezením spojené. Teda samozrejme okrem samotného lezenia – s tým vám Craggie veľmi nepomôže (aspoň zatiaľ). Ak sa ukáže, že tento model môže mať úspech, radi by z lezenia rozšírili svoj záber aj na iné horské športy ako trail running, horský bicykel, via ferrata alebo ski-alp

Čo sa tyká momentálnej verzie, tá je stále vo verejnej beta verzii, čiže je dostupná širokej verejnosti z App Storu alebo z Google Play. Neobsahuje však ešte všetky funkcie. A pravé preto tím okolo Craggie spustil kampaň na Indiegogo, ktorá im má priniesť ďalšie prostriedky na rozvoj aplikácie. „Cieľom je získať $20,000. Je super, že po prvom dni máme už viac ako $1,000″.

 „Ak sa ľuďom projekt páči, boli by sme veľmi radi, ak by nás vedeli podporiť príspevkom v kampani, ako aj zdieľaním správy medzi ich známych“.

 

 

Zdroj: indiegogo.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech