CSR aktivity, do ktorých sa môžeš zapojiť aj TY

  • Po zverejnení správy Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) o dôležitosti udržať globálne otepľovanie pod hranicou 1.5 stupňa Celzia, sa viac ako kedykoľvek predtým dostáva do popredia nevyhnutnosť súkromného sektora aktívne sa podieľať na udržateľnom rozvoji. Množstvo firiem už vykonáva tzv. CSR aktivity, ktoré majú za cieľ vytvoriť pozitívny dopad na spoločnosť alebo životné prostredie. Aké sú však CSR aktivity, do ktorých sa môžeš TY ako jednotlivec zapojiť? V tomto článku ti prinášame hneď niekoľko.
  • Po zverejnení správy Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) o dôležitosti udržať globálne otepľovanie pod hranicou 1.5 stupňa Celzia, sa viac ako kedykoľvek predtým dostáva do popredia nevyhnutnosť súkromného sektora aktívne sa podieľať na udržateľnom rozvoji. Množstvo firiem už vykonáva tzv. CSR aktivity, ktoré majú za cieľ vytvoriť pozitívny dopad na spoločnosť alebo životné prostredie. Aké sú však CSR aktivity, do ktorých sa môžeš TY ako jednotlivec zapojiť? V tomto článku ti prinášame hneď niekoľko.

Zabajkuj si so Slovnaft Bajk

Vysmiatí cyklisti na žltých bicykloch sú v centre Bratislavy viditeľní takmer na každom rohu. Bikesharing je vysoko ekologická a ekonomická forma prepravy, ktorá bola nedávno spustená ako spoločný projekt hlavného mesta a firmy Slovnaft. Od spustenia sa do projektu zaregistrovalo už 35 000 používateľov a uskutočnilo viac než 132 000 jázd. Ako toto požičanie prebieha? Stačí sa registrovať na webstránke bikesharingu. Následne prídeš k dokovacej stanici, cez tvoj účet si objednáš službu, obdržíš PIN kód a naťukáš ho na číselnej klávesnici bicykla. Bicykel sa tak odomkne a ty si ho môžeš užívať, koľko uznáš za vhodné. Zakladatelia projektu sa rozhodli dať výhodnú uvádzaciu cenu za požičanie a to 1 euro. Program zahŕňa neobmedzený počet jázd do 30 minút. Jazda nad 30 minút je spoplatnená sumou 12 centov za každých ukončených 6 minút jazdy. Slovnaft Bajk dáva zároveň skvelý tip ako ušetriť peniaze: Ak vymeníš alebo uzamkneš a znova odomkneš bicykel v dokovacej stanici do 36 minút, môžeš ďalej jazdiť úplne zadarmo!

Potešenie z bikesharingu nedostane iba príroda či tvoja peňaženka, ale využívaním tejto služby zlepšuješ aj svoje zdravie. Len pre informáciu, užívateľ s najväčším počtom jázd absolvoval už viac ako 313 jázd. A koľko jázd si už absolvoval ty? Viac CSR aktivít firmy Slovnaft nájdeš tu.

 

Zrecykluj nepotrebné zubné kefky

Na Slovensku, ale aj v celom svete je recyklovanie plastových kefiek veľkým problémom. Avšak firma Curaprox prišla s nápadom, ako tento problém zredukovať a zároveň prispieť k cirkulárnej ekonomike a vzdelávaniu mladej generácie. Ako sa môžeš zapojiť?

Jednoducho prines svoje použité kefky akejkoľvek značky do predajne CURAPROX Smile Shop, v kefkovničke sám môžeš odseknúť kefke hlavičku so štetinami, ktorá je zatiaľ nerecyklovateľná, a o ďalšie sa už postarajú oni. Za recykláciu kefky zároveň získaš zľavu na tvoju novú kefku. Curaprox z kefiek ďalej vyrába koše na separovaný odpad, ktoré darujú slovenským školám a v spolupráci s mimovládnymi organizáciami robia osvetu medzi žiakmi a vzdelávajú ich v oblasti recyklácie. Od začiatku projektu bolo poslaných viac ako 5212 košov do 200 škôl po celom Slovensku.

Bež pre tých, ktorí behať nemôžu.

Zapoj sa do celosvetového bežeckého podujatia a bež spolu s ľuďmi z celej planéty. Tisícky bežcov aj nebežcov sa každý rok, v ten istý čas, vrhnú do behu pre tých, ktorým poranenie miechy zapríčinilo imobilitu. Wings for Life je medzinárodná nezisková organizácia s jediným cieľom – pomôcť vedcom nájsť spôsob liečby poranení miechy. Preto 100% z tvojho registračného poplatku ide na vybrané výskumy tejto oblasti. Zapojiť sa môžeš dvojakým spôsobom. Osobne na eventovom podujatí alebo prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne. Najbližší beh sa bude konať 5. Mája 2019 v blízkej Viedni, tak ak máš chuť načerpať tú pravú Wings for Life World Run atmosféru, môžeš si urobiť výlet k našim susedom. Druhý spôsob, ako sa môžeš zapojiť, je cez aplikáciu. Aplikácia Wings for Life World Run je dostupná pre iOS aj Android a je to vynikajúce riešenie, ak chceš bežať svoju vlastnú trať a zároveň chceš bežať v ten istý čas ako zbytok sveta. Tvoje meno pritom na globálnej výsledkovej listine nebude chýbať. Ľudia po celom svete takisto vytvárajú organizované behy pomocou tejto aplikácie. Pozri si, ktorý slovenský APP run je k tebe najbližšie na tomto linku. Bližšie informácie z minulých ročníkov si môžeš pozrieť na CSR&Sustainability profile spoločnosti Red Bull.

Podpor tvojou kúpou produkty, ktoré prispievajú k udržateľnosti

 

Tvoj pozitívny dopad môžeš robiť aj cez tvoje nákupné rozhodnutia, či už kupuješ potraviny, oblečenie alebo kozmetiku. Dobrým príkladom je CSR aktivita švédskej firmy Oriflame, ktorá nedávno spustila iniciatívu s názvom Ecobeauty. Ecobeauty je najprírodnejší, najetickejší a z hľadiska ochrany životného prostredia najzodpovednejší rad produktov, aké značka ponúka. Tento rad produktov získal ocenenia ako napríklad Najlepšia prírodná kozmetika v Poľsku či uznanie od prezidenta Írska na Fairtrade Fortnight 2012. Tiež to bol prvý kozmetický sortiment certifikovaný firmou Fairtrade® na svete. Ak používaš kozmetiku, alebo rozmýšľaš nad vianočným darčekom pre mamu, sestru či tetu, skús siahnúť po kréme od sortimentu EcoBeauty. Kúpou produktov totiž podporíš aj poľnohospodárske komunity v rozvojových krajinách, nakoľko výnosy z predaja putujú aj na ich vzdelávanie v oblasti biodiverzity, ekologického poľnohospodárstva, riadenia prírodných zdrojov a posilňovania postavenia žien. V dnešnej dobe je totiž vzdelávanie ľudí v rozvojových krajinách kľúčové, ak chceme docieliť udržateľný svet. Viac o aktivitách Oriflame môžeš nájsť na tomto linku.

Podpor projekt „S našimi značkami je pomoc na ceste.

Podobne ako Oriflame, aj nákupný reťazec Kaufland sa rozhodol podporovať udržateľný rozvoj prostredníctvom svojich produktov. Kaufland je dlhoročným partnerom Slovenského Červeného kríža (SČK) a podporuje ho vo viacerých oblastiach. Medzi ne od minulého roka patria aj terénne sociálne služby, ktoré podporujú prostredníctvom projektu „S našimi značkami je pomoc na ceste“. Ak počas obdobia trvania projektu kúpiš výrobky značiek Kauflandu, ktorými sú K-Classic, K-Bio, K-Purland, K-take it veggie, automaticky tým prispievaš na kúpu vozidiel pre SČK.

Podpora sa primárne zameriava na prepravné služby a tým prispieva k znižovaniu izolácie ľudí a pomáha im v tom, aby boli opäť spoločensky aktívni. Pomáha aj starším ľuďom a občanom na vozíku, bez auta a rodinných príslušníkov, ktorí nie sú schopní využívať iné dopravné prostriedky. Najčastejšie je služba využívaná na prevoz k lekárom, do kúpeľov, pravidelné rehabilitácie, ale aj na nákup, návštevu notára, úradu práce či kaderníka. Využívajú ju aj ľudia z obcí, kde je veľmi nepravidelná mestská doprava, či zlé cesty a kopcovitý terén. Tento rok Kaufland SČK venoval ďalších 5 nových vozidiel. Vďaka tomu sa spustila služba v Žiline a Bratislave, a rozšírila už existujúcu služba v Banskej Bystrici, Poprade a Leviciach. Projekt dnes funguje v 10 územných spolkoch SČK a pokrýva potreby približne 3 800 ľudí. Reťazec plánuje spustiť iniciatívu aj v roku 2019, takže maj oči na stopkách, aby ti projekt neunikol. Viac CSR aktivít Kauflandu tu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech