Dajú ti 30-tisíc eur, ak sa presťahuješ do „mesta zeleného zlata“. Priprav sa na večnú dovolenku

  • Zástupcovia mesta chcú zabrániť jeho chradnutiu
  • Presicce s reputáciou mesta so zeleným zlatom
Presicce
Síce malé, ale malebné talianske mestečko Presicce chce prilákať nových obyvateľov štedrým finančným bonusom., Twitter/Puglia e Trulli
  • Zástupcovia mesta chcú zabrániť jeho chradnutiu
  • Presicce s reputáciou mesta so zeleným zlatom

V snahe oživiť svoje bohatstvo prichádza niekoľko malých miest na Apeninskom polostrove s atraktívnymi schémami a iniciatívami, ako do Talianska prilákať ďalších ľudí. Wio News uvádza, že konkrétne kroky siahajú od predaja schátraných domov za jedno euro až po ponúkanie domov za jednorazové ceny a vďaka týmto mimoriadne atraktívnym finančným podmienkam si talianske mestá navzájom silne konkurujú.

Forbes píše, že v tejto súvislosti je najnovším príkladom malebné mestečko Presicce, ktoré leží v juhovýchodnom regióne Talianska, ktorý sa nazýva Apúlia. Tá je známa svojimi bielymi kopcovými mestami, sviežou poľnohospodárskou pôdou a nedotknutým stredomorským pobrežím.

Snaha o oživenie mnohých starých budov v centre

CNN poukazuje na to, že úradníci tohto, asi 10-tisícového mestečka tvrdia, že zaplatia ľuďom až 30 000 eur, ak si tam kúpia prázdne obydlie, do ktorého sa aj nasťahujú. Druhou podmienkou je, že predmetná budova musela byť postavená pred rokom 1991. Aby tých výhod nebolo málo, ceny domov začínajú na 500 eurách za štvorcový meter.

Na zabezpečenie obydlia s rozlohou 50 štvorcových metrov, ktoré potrebuje nejaké opravy, by malo stačiť približne 25 000 eur, čo je skvelá cena. Dôvodom je, že rovnako ako iné lacné nehnuteľnosti, ktoré sú na predaj naprieč Talianskom, ich pôvodní majitelia ich už dávno opustili. 

„V historickom centre je veľa prázdnych domov postavených pred rokom 1991, ktoré by sme radi znova oživili pomocou nových obyvateľov. Je škoda byť svedkom toho, ako sa naše staré štvrte plné histórie, nádhernej architektúry a umenia, pomaly vyprázdňujú,“ povedal so smútkom v hlase člen mestskej rady Alfredo Palese. Dodal, že podrobnosti dohody sa v súčasnosti finalizujú, ale úrady sú pripravené spustiť aplikácie v nasledujúcich týždňoch, keď budú informácie dostupné na oficiálnej internetovej stránke radnice.

Mesto zeleného zlata

Abc17news podotýka, že história mesta Presicce siaha až do stredoveku, keď sa osady rozprestierali okolo saracénskej pevnosti postavenej mníchmi, ktorí kopali krypty a podzemné olivové mlyny ako úkryty pre tých, ktorí prežili nájazdy pirátov. Získalo si reputáciu ako „mesto zeleného zlata“ v rámci Apúlie vďaka sviežim olivovým hájom, ktoré produkujú prémiový extra panenský olivový olej. Obdobie renesancie bolo pre Presicce veľmi prosperujúcou časovou periódou, a to aj vďaka obchodu s kvalitným vínom, syrmi a dobytkom.

CNN dodáva, že mnohé historické budovy majú súkromný prístup do podzemných komôr, kde stále stoja mohutné mlyny. Prehliadky so sprievodcom podzemným mestom sú pre turistov hlavnou atrakciou. V starobylej štvrti sú široké elegantné ulice popretkávané kľukatými úzkymi uličkami.

Forbes pripomína, že Presicce nasleduje svojich predchodcov. keďže v nedávnej minulosti finančným stimulom chceli prilákať nových obyvateľov aj iné časti Talianska, napríklad ostrov Sardínia (15-tisíc eur), región Kalábria (33-tisíc eur), či dedina Santo Stefano di Sessanio (52 500 eur).

Zdroje: Wio News, Forbes, CNN, Comune di Presicce, Abc17news

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá