Ďakujeme ti, Elon Musk, odkazujú vojaci. Starlink zachraňuje Ukrajinu, Rusom leží v žalúdku

  • Miliardár Elon Musk dodal zariadenia na Ukrajinu už počas prvých dní vojny
  • Aj vďaka tomu dnes vieme takmer ihneď, čo sa v krajine deje
Ukrajina
SITA/AP Photo/John Raoux, File, SITA/AP Photo/Andriy Andriyenko
  • Miliardár Elon Musk dodal zariadenia na Ukrajinu už počas prvých dní vojny
  • Aj vďaka tomu dnes vieme takmer ihneď, čo sa v krajine deje

Stal sa dôležitejším záchrancom ako niektoré zbraňové systémy. Zhluk satelitov nad Ukrajinou, ktoré umožňujú prístup k vysokorýchlostnému internetu, pomohol mnohým Ukrajincom, ktorí žijú v bojových zónach, zostať v spojení s okolitým svetom. Ukrajinské bezpilotné lietadlá vďaka nemu zhadzovali bomby na ruské ciele.

A vojaci v oceliarni Azovstaľ dokázali viesť videohovory so svojimi veliteľmi, novinármi či blízkymi, a tak podať svetu správu, že sa nevzdávajú. A to vďaka tomu, že v obkľúčenom závode mali systém Starlink, píše Politico.

Snahy odrezať Ukrajinu od okolitého sveta sa Rusku nepodarili. Podľa spravodajských informácií len pár hodín predtým, ako ruské vojská zaútočili na Ukrajinu, sa odohral kybernetický útok na Viasta, americkú komunikačnú spoločnosť, ktorá poskytuje vysokorýchlostný širokopásmový internet. Ten Ukrajina používala na komunikáciu frontových jednotiek na východe krajiny so Západom.

V Rusku však nečakali, že sa do konfliktu zapojí aj miliardár Elon Musk. O používanie jedného zo satelitov Starlink ho poprosil ukrajinský minister Mychajlo Fedorov, na ktorého žiadosti miliardár reagoval takmer ihneď. Táto technológia mohla pomôcť Ukrajincom zostať online, hoci Rusi poškodili hlavné telekomunikačné infraštruktúry krajiny.

Dva dni po tom, čo Fedorov Muska kontaktoval, dorazila na Ukrajinu zásielka zariadení Starlink. Za túto pomoc Muskovi poďakoval aj samotný ukrajinský prezident Zelenskyj, ktorý tiež potvrdil, že sa s americkým miliardárom dohodol na dodaní ďalších zariadení Starlink. Informoval o tom The New York Times.

Ruskej propagande podkopli technológie kolená

Vojnu tak aj vďaka tomu môže celý svet doslova sledovať online. Vojaci zdieľajú videá z bojov, postupujú fotografie z oslobodených miest.

„Strategický dopad je taký, že to úplne zničilo informačnú kampaň Putina,“ povedal pre Politico brigádny generál Steve Butow. „Do dnešných dní nikto nedokázal umlčať Zelenského.“

Ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov pre portál potvrdil, že majú viac ako 11 000 staníc Starlink, ktoré im pomáhajú v bojoch na frontoch po celej krajine.

Podľa vyhlásenia spoločnosti SpaceX, financie na satelitné prijímače, ktoré boli dovezené na Ukrajinu, pochádzajú výlučne zo súkromných zdrojov. Niekoľko tisíc staníc spoločnosť Ukrajine darovala.

Na nákup internetu Stalink sa realizovali aj crowdfundingové kampane, podobne ako to bolo pri helmách, nepriestrelných vestách či liekoch pre vojakov.

Takto sa internet dostal aj k dokumentaristke Alise Kovalenko, ktorá sa pridala do armády a momentálne bojuje pri Charkove. Satelitnú anténu jej jednotke darovala skupina dobrovoľníkov.

„Bez Starlinku neexistuje žiadna komunikácia s vonkajším svetom,“ povedala Kovalenko pre Politico.

„Počas posledných týždňov sme nemali žiadne mobilné pripojenie, pretože sme sa s našou jednotkou sťahovali z mesta na dedinu. Nebolo možné volať so žiadnou mobilnou sieťou.”

Pre portál tiež pod prísľubom anonymity hovoril aj jeden z vojakov. Ten uviedol, že zakaždým, keď jeho kolegovia, delostrelci, zasiahnu cieľ, musia poďakovať jednej osobe – Elonovi Muskovi.

Rusi sa ho snažia odstaviť, zatiaľ neúspešne

Politico tiež pripomína, že Starlink nie je prvým satelitným internetom, ktorý sa využíva na bojisku. Americká armáda začala používať súkromné siete už v Perzskom zálive. Postupne sa táto taktika rozšírila do celého sveta.

Starlink však podľa odborníkov vyniká tým, že stále odvoláva ruským útokom. Už minulý mesiac Musk informoval, že Kremeľ naďalej posilňuje svoje kybernetické útoky na jeho sieť. 

Miliardár sa netají tým, že jednoznačne podporuje Rusmi okupovanú Ukrajinu. Ukrajincov podporil nielen dodávkami satelitného internetu Starlink, ale aj batériami Powerwall, solárnymi panelmi či generátormi elektriny, píše Fontech.

Musk tiež uviedol, že ukrajinskí zamestnanci Tesly, ktorí sa rozhodli ísť bojovať za svoju vlasť, budú dostávať výplatu minimálne tri mesiace po odchode.

Za Starlink však podnikateľ Rusom leží poriadne v žalúdku. Začiatkom mája zdieľal miliardár na Twitteri obrázok, ktorý mu mal poslať bývalý ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. Ten podnikateľa označil za nacistického kolaboranta. Musk k fotke napísal, že Rogozin správu poslal všetkým ruským médiám.

„Podľa našich informácií bola donáška zariadení Starlink zrealizovaná pod záštitou Pentagónu. Elon Musk sa tak podieľa na zásobovaní fašistických síl na Ukrajine vojenskou komunikáciou,“ píše Rogozin s tým, že Musk sa bude musieť obhájiť dospelým spôsobom bez ohľadu na to, či sa bude hrať na blázna.

Za zmienku však stojí aj Tweet, ktorý miliardár zverejnil krátko po tom, čo sa so svetom podelil o správy od Rogozina. V Tweete sa píše: „Ak zomriem za záhadných okolností, bolo pekné poznať vás.“

Zdroje: Politico, The New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá