Slovenské nemocnice možno prídu o vyše miliardu eur z EÚ. Proces výstavby sa spomaľuje

 • Slovenské nemocnice akútne potrebujú finančnú injekciu. Hrozí však, že sa to kvôli vláde nepodarí
 • EÚ totiž ponúka finančnú pomoc z Plánu obnovy. Vyzerá to však tak, že ju kvôli politickým komplikáciám nestihneme vyčerpať
 • Časť z 1,533 miliardy eur by vedeli využiť aj neštátne nemocnice, ktoré by situáciu zachránili. Štát s nimi však neráta
razsochy
Penta Hospitals / TASR/Dano Veselský
 • Slovenské nemocnice akútne potrebujú finančnú injekciu. Hrozí však, že sa to kvôli vláde nepodarí
 • EÚ totiž ponúka finančnú pomoc z Plánu obnovy. Vyzerá to však tak, že ju kvôli politickým komplikáciám nestihneme vyčerpať
 • Časť z 1,533 miliardy eur by vedeli využiť aj neštátne nemocnice, ktoré by situáciu zachránili. Štát s nimi však neráta

Slovenské zdravotníctvo už veľa rokov trápi niekoľko problémov – od nedostatku lekárov, nemocničného personálu, ich nízkych platov, cez už často zastarané vybavenie až po chátrajúce budovy štátnych nemocníc a nedostatok lôžok.

Dobrou správou je, že sa veľká časť z týchto problémov týka nemocníc – a práve pri výstavbe a obnove nemocničných komplexov má pomôcť významná eurofondová injekcia v hodnote 1,533 miliardy eur, ktorá je súčasťou dobre známeho Plánu obnovy.

Problémom však je, že zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že si Slovensko nechá tieto peniaze zmiznúť pred nosom. Narazíme tak na tradičný problém Slovenska s eurofondmi – nestihneme ich vyčerpať. Tentokrát kvôli politickým rozhodnutiam a nepripraveným projektom.

Diskusia o plane obnovy segmentu zdravotnictva
zdroj: Plán obnovy – Premiér Eduard Heger diskutuje o pláne obnovy zdravotníctva s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským a štátnou tajomníčkou ministerstva zdravotníctva Janou Ježíkovou.

Vláda brzdí štart obnovy, čas neúprosne beží

EÚ nerozdáva miliardy len tak, investuje ich do konkrétnych projektov, ktoré následne skontroluje. V tomto prípade vyžaduje, aby boli projekty hotové do konca júna 2026 – dovtedy treba nemocnice zrekonštruovať alebo postaviť, inak Slovensko peniaze nedostane.

Môže sa to zdať ako dostatok času, no výstavba veľkých koncových nemocníc trvá aj niekoľko rokov, ide o obrovské komplexy s desiatkami špecializovaných oddelení.

Projekt sa zdržuje už dlhé mesiace z najrôznejších dôvodov, najnovšie by chcela vláda predstaviť definitívny zoznam nemocníc, ktoré budú financované z Plánu obnovy, v lete. Z pôvodného aprílového dátumu sa tak možný začiatok realizovania projektov opäť odkladá.

Pritom každým týždňom či mesiacom narastá napätie medzi zhotoviteľmi a zvyšujú sa aj ceny stavebných materiálov, čo ešte znižuje šancu na úspešnú výstavbu v časovom limite už aj pre dávno naplánované projekty.

Nádej už nemajú ani desiatky neštátnych nemocníc: Situácia je taká pochmúrna, že aj experti z nemocničného biznisu začínajú byť pesimistickí. „Je vysoko pravdepodobné, že nové nemocnice v júli 2026 stáť nebudú. Prečo? Lebo sa to jednoducho nestihne, o tom píšeme a hovoríme v médiách už viacerí,“ hovorí v podcaste projektová manažérka nemocníc Penty, Miriama Letovanec, ktorá má na starosti prípravu projektov pre Plán obnovy.

4 roky na výstavbu novej nemocnice s rešpektovaním procesu verejného obstarávania je podľa nej nadľudský výkon – síce nie nerealizovateľný, ale s odložením projektov až na leto nezostanú Slovensku ani tie 4 roky.

Čomu aktuálne čelí slovenské zdravotníctvo?
 • Nedostatok zdravotníckeho personálu – Chýbajú sestričky, všeobecní lekári, pediatri a ďalší odborníci. Mnohí sú v dôchodkovom veku, v niektorých častiach Slovenska ich nemá kto zastúpiť.
 • Slabé finančné ohodnotenie – Platy v štátnom sektore zdravotníctva rastú pomaly, aj následkom tohto veľa mladých doktorov odchádza do zahraničia.
 • Pomalá digitalizácia – Proces digitalizácie zdravotníctva je stále otvorený, niektorým lekárom robí problémy a spomaľuje ich prácu.
 • Dlhé čakanie – Nedostatkom odborníkov a nedostatočnou digitalizáciou si často pacienti musia počkať, kým sa dostanú na vyšetrenie či zákrok.
 • Nedostatok lôžok – Veľkou záťažou je aj nedostatok lôžok následnej starostlivosti, čím sa znižuje počet lôžok vyhradených pre akútne prípady.
 • Zadĺženie nemocníc a štátnej poisťovne – Slovenské štátne nemocnice majú aktuálny dlh vo výške 1,77 miliardy eur. Štát musí zároveň neustále oddlžovať aj svoju Všeobecnú zdravotnú poisťovňu.
 • Opotrebované vybavenie – Okrem niektorých starších prístrojov je vybavenie mnohých oddelení často v naozaj zlom a opotrebovanom stave.

 

zdroj: Penta Investments – Vizuálny koncept nového nemocničného pavilónu v Spišskej Novej Vsi.

Rázsochy v nedohľadne, Martin nemá peniaze

Za riziko prepadnutia obrovskej sumy peňazí nemôžu nemocnice, niektoré projekty sú už dávno pripravené – napríklad martinská nemocnica sa vlastným projektom oháňa už dlhší čas. Všetky však spoločne čakajú na politické rozhodnutie, ktoré oznámi, na aké konkrétne projekty sa minie Plán obnovy.

Téma je politicky ošemetná z viacerých dôvodov:
 • minister financií a minister zdravotníctva sú už niekoľko mesiacov v osobnom konflikte,
 • značnú časť nemocníc spravujú župy, pričom za rohom sú komunálne voľby,
 • výstavba nemocníc je nebezpečnou témou, na ktorú je veľká časť Slovenska priam alergická, vzhľadom na ich stav či zlyhávajúcu výstavbu.

Odborníci na zdravotníctvo už na postup štátu zareagovali vo výzve ministrovi financií, ktorého osobné nezhody s ministrom zdravotníctva vidia ako dôvod tohto problému.

Dlho diskutovaná nemocnica Rázsochy v Bratislave, ktorej zhotovenie je v kompetencii štátu, nie je stále pripravená na výstavbu a to ani po vyše 30 rokoch. Dokonca sú jej pôvodne vystavané základy nanovo zbúrané.

Čo je Plán obnovy?

Vplyvom pandémie nastal v krajinách EÚ silný pokles ekonomiky a tým aj ostatných oblastí života obyvateľov týchto krajín.

Krajiny EÚ preto ako reakciu dali dohromady významný eurofondový balík, z ktorého môže na Slovensko pritiecť 6,3 miliardy eur (cca 14 % príjmov SR za rok, ide teda o významnú sumu). Štáty musia peniaze preinvestovať na inovatívne projekty, EÚ sa tu páčia napríklad zelené či digitálne témy.

Slovensko chce Plán obnovy rozdeliť do 5 oblastí:
 • zelená ekonomika: 2,3 miliardy eur
 • zdravotníctvo: 1,5 miliardy eur
 • efektívna verejná správa a digitalizácia: 1,1 miliardy eur
 • vzdelávanie: 0,9 miliardy eur
 • veda, výskum a inovácie: 0,7 miliardy eur

plan obnovy
zdroj: planobnovy.sk

 

Hrozí, že prídeme o vyše miliardu eur

Plán obnovy pre slovenské zdravotníctvo by vedeli zachrániť neštátne nemocnice (samosprávy a súkromníci) – tých je okolo 80. Projekty majú dávno pripravené a peniaze vedia minúť. Je tu však chyták – štát dodnes neumožnil zapojiť sa do férovej súťaže neštátnym nemocniciam. O financie dnes môže žiadať iba niekoľko štátnych nemocníc.

Štát má pritom s nemocnicami často problémy a s ich výstavbou nemá už dlho skúsenosti – ani v posudzovacej komisii na výber projektov do Plánu obnovy nebude sedieť nikto, kto by mal skúsenosti s výstavbou štátnych nemocníc – z logického dôvodu, pretože štát žiadnu nemocnicu už dlhé roky nepostavil.

Čo teraz?

Kto ale nemocnice na Slovensku stavia, je súkromný sektor, ktorému štát financie z Plánu obnovy prideliť nechce. Dobrým príkladom takéhoto projektu je napríklad nemocnica v Michalovciach, ktorú postavila a prevádzkuje Penta Hospitals.

Čoskoro sa v Bratislave otvorí aj Nemocnica Bory, ktorú tiež stavia Penta. Tá však svoje nemocnice po celom Slovensku iba spravuje, vlastníkmi budov sú samosprávy. Financie z Plánu obnovy tak nedostane súkromník, ale priamo samospráva. Vo všetkých neštátnych nemocniciach je zároveň zdravotná starostlivosť poskytovaná zadarmo – teda hradená zo zdravotného poistenia.

Nemocnica Michalovce

Penta je na Slovensku s vlastnými nemocnicami úspešná – napríklad nemocnica Michalovce bola dokončená v roku 2017, ako prvá všeobecná nemocnica postavená na Slovensku za posledných 30 rokov.

Nachádza sa v nej 8 moderných operačných sál, veľkú časť lôžkového oddelenia z kapacity 400 lôžok tvoria súkromné individuálne izby, pôrodné izby novej generácie či onkologický pavilón.

Svojou kapacitou a moderným medicínskym vybavením prilákala tím špičkových odborníkov, čím sa stala centrom pacientov z celého východného Slovenska. Poskytuje im komplexnú zdravotnú starostlivosť plne hradenú z verejného zdravotného poistenia.

Nemocnica Michalovce vznikla paradoxne na mieste, kde mala pôvodne stáť nová štátna nemocnica. Z plánov však zostal len železobetónový skelet, ktorý musela Penta po štáte upratať.

zdroj: Penta Hospitals – Prvá všeobecná nemocnica, ktorú postavili na Slovensku po takmer 30 rokoch, je súčasťou siete nemocníc Svet zdravia.
Nemocnica Bory

Nemocnica Bory v bratislavskom Lamači je ďalším projektom Penta Hospitals. Mediálne známa stavba chce do slovenského zdravotníctva priniesť zatiaľ nevídaný rozmer modernizácie. 

Projekt sa chváli kompletnou digitálnou administráciou pacientov, vrátane objednávania na zákroky a vyšetrenia. Zároveň chce poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť, prinesie moderné technológie, aj špičkový personál nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

Zaujímavosťou je aj spracovanie architektúry a dizajnu vnútra samotnej nemocnice. Podľa holistického prístupu k zdravotníckym stavbám holandského štúdia Dutch Health Architects, ktoré vypracovalo pre Nemocnicu Bory projekt, majú liečiť aj samotné priestory, a tak má každý detail svoj účel.

Súkromné firmy a odborníci hovoria, že peniaze z Plánu obnovy by mali čerpať aj súkromné nemocnice a nemocnice v rukách samospráv, ktoré majú pripravené dostatočné množstvo realizovateľných projektov, a dokážu docieliť, aby zdravotnícka časť Plánu obnovy neprepadla. Dokonca v samotnom Pláne obnovy je napísané, že financie z neho, týkajúce sa reformy zdravotníctva, sú určené pre všetky nemocnice bez ohľadu na ich vlastníka.

Pomocnú ruku v tejto situácii teda môžu priniesť súkromníci, ktorí majú projekty už v príprave a tak by ich mali byť schopní dokončiť do stanoveného dátumu 2026. Napríklad spomínaný slovenský gigant Penta Hospitals nestrácal čas a má už pripravených 5 nových projektov. Postaviť plánujú nasledujúce:

Projekt nemocnice v Rimavskej Sobote

Výstavba nemocnice novej generácie za približne 74 miliónov eur s kapacitou 279 lôžok.

Nemocnica v Rimavskej Sobote
zdroj: Penta Investments – Vizuálny koncept novej nemocnice v Rimavskej Sobote.
Projekt nemocnice v Humennom

Výstavba novej budovy nemocnice za približne 73 miliónov eur. Plánovaná kapacita je až 279 lôžok.

zdroj: Penta Investments – Vizuálny koncept novej nemocnice v Humennom.
Projekt nemocnice v Spišskej Novej Vsi

Rekonštrukcia a dostavba pavilónu v Spišskej Novej Vsi za približne 34 miliónov eur. Išlo by o kombináciu rekonštrukcie (30 lôžok) a výstavby nového lôžkového oddelenia (80 lôžok).

zdroj: Penta Investments – Vizuálny koncept novej nemocnice v Spišskej Novej Vsi.
Projekt dostavby nemocnice v Michalovciach

Dostavba lôžkového pavilónu za približne 28,4 milióna eur s plánovanou kapacitou 100 lôžok.

zdroj: Penta Investments – V rámci novej Nemocnici v Michalovciach je ešte naplánovaná dostavba lôžkového pavilónu s približne 100 lôžkami.
Projekt rekonštrukcie v Topoľčanoch

Rekonštrukcia oddelenia anesteziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti v topoľčianskej nemocnici za približne 5 až 7 miliónov eur a rekonštrukcia lôžkového oddelenia s kapacitou 20 lôžok.

zdroj: Penta Investments – Plánovaná rekonštrukcia v Topolčianskej nemocnici sa odhaduje na 5 – 7 miliónov eur.

Vzhľadom na už šibeničný termín podmienky pre čerpanie zdrojov z Plánu obnovy považuje Penta Hospitals za nevyhnutné realizovať prípravné fázy projektov už teraz.

Momentálne ich prípravu firma hradí z vlastných zdrojov, no je viac ako pravdepodobné, že bez politického konsenzu a uvoľnenia financií aj pre desiatky neštátnych zariadení tieto projekty moderných nemocníc dokončené nebudú.

Pritom reforma zdravotníctva a konkrétne nemocničnej siete so zreteľom na budovanie nových nemocničných kapacít v regiónoch je na Slovensku akútne potrebná.

Zdroje: rozpočet.sk, Plán obnovy YouTube, Plán obnovy, noviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá