Otvorenie najmodernejšej nemocnice na Slovensku sa blíži. Slováci začínajú s predregistráciou

 • Očakávaná Nemocnica Bory je dostavaná už na 70 %. Priniesť má vysokú úroveň zdravotnej starostlivosti
 • Moderné vybavenie dopĺňa premyslený dizajn stavby. Všetky služby budú dostupné zadarmo, preplatí ich poisťovňa
 • Momentálne nemocnica spúšťa predregistráciu. Vďaka nej získajú budúci pacienti niekoľko výhod
Nemocnica Bory
 • Očakávaná Nemocnica Bory je dostavaná už na 70 %. Priniesť má vysokú úroveň zdravotnej starostlivosti
 • Moderné vybavenie dopĺňa premyslený dizajn stavby. Všetky služby budú dostupné zadarmo, preplatí ich poisťovňa
 • Momentálne nemocnica spúšťa predregistráciu. Vďaka nej získajú budúci pacienti niekoľko výhod

Nová Nemocnica Bory na území bratislavského Lamača, ktorú stavia Penta, sľubuje posunúť zdravotnú starostlivosť na Slovensku na úplne nový level. Dosiahnuť to plánuje inovatívnou technológiou, moderným architektonickým prístupom a špičkovým personálom odborníkov.

Nemocnica je momentálne dostavaná na 75 % a do jej oficiálneho otvorenia zostáva už len 12 mesiacov. Novinkou od druhého februára je spustenie predregistrácie pacientov.

zdroj: Penta Hospitals – Oficiálne otvorenie Nemocnice Bory, ktorú stavia spoločnosť Penta, je naplánované na prvý štvrťrok 2023.

Najmodernejšia nemocnica na Slovensku?

Nová Nemocnica Bory bude plná odborníkov aj inovatívnych technológií. Medzi tie špeciálne patrí napríklad kybernetický nôž, ktorý bude v rámci Nemocnice Bory použitý vôbec prvýkrát v slovenskom zdravotníctve. Vďaka nemu je možné liečiť onkologických pacientov na najvyššom stupni presnosti, doteraz bolo nutné za takýmto typom liečby cestovať do zahraničia.

Do vybavenia bude patriť aj najmodernejšia verzia angiografu, schopného online prenosu röntgenových snímok počas operácie. Okrem kompletnej diagnostiky tiež umožní vykonávať operačné zákroky cievneho systému v reálnom čase.

Na vysokej úrovni bude fungovať aj administratívny chod Nemocnice Bory. Na Slovensku sa stane prvou skutočne digitálnou nemocnicou. Rezervácia pacientov na operácie či vyšetrenia budú prebiehať online a personál nemocnice bude vďaka moderným informačným systémom odbremenený od papierov a byrokracie.

Na komunikáciu personálu či prepravu materiálu naprieč oddeleniami bude slúžiť inovatívna potrubná pošta. Rovnako budú k dispozícii plne automatická centrálna prípravovňa liekov či moderná pôrodnica, jednolôžkové izby pre pacientov ako štandard a veľa ďalších prvkov, ktoré z nej spravia najmodernejšiu nemocnicu v strednej Európe.

Nemocnica novej generácie Bory

Oficiálne otvorenie Nemocnice Bory, ktorú stavia spoločnosť Penta, je naplánované na prvý štvrťrok 2023.

 • bude sa tu nachádzať 14 operačných sál
 • plánovaných je 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení ročne
 • k dispozícii bude aj centrálna prípravovňa liekov – robot na prípravu liekov, ktorý nielen odbremení sestry od manuálnej práce, ale zároveň znižuje riziko podania nesprávneho lieku, čím sa zvyšuje bezpečnosť pacienta
 • vznikne tu priestor aj na vzdelávanie študentov lekárskych fakúlt a ošetrovateľstva
 • záujem o prácu v tomto modernom prostredí prejavilo množstvo odborníkov zo Slovenska a Česka, ktorí v minulosti odišli pracovať do zahraničia, takže pacienti budú v dobrých rukách

Viac informácií je k dispozícii na webe Nemocnice Bory.

zdroj: Penta Hospitals – V novej nemocnici bude mamičkám k dispozícii aj nadštandardne vybavená pôrodnica.

Na čo slúži a ako funguje predregistrácia

Ako hovorí MUDr. Róbert Hill PhD., PMH, medicínsky riaditeľ Nemocnice Bory, hlavným účelom predregistrácie je čo najrýchlejšie a najefektívnejšie využívať nemocnicu hneď po jej spustení. „Vďaka skorému vytvoreniu databázy pacientov sa proces plánovaných výkonov bude môcť rapídne urýchliť,“ vysvetľuje Hill.

Nemocnica bude zároveň svoje oddelenia otvárať po etapách. Medzi prvými budú otvorené ambulancie a rádiodiagnostické centrum, ďalšou bude jednodňová chirurgia.

Predregistrovaní pacienti budú hneď informovaní o otvorení jednotlivých oddelení a zároveň ich bude nemocnica kontaktovať v momente, ako sa spustí online rezervačný systém pre zákroky a vyšetrenia.

Tieto výhody si Slováci nechcú nechať ujsť a možnosť predregistrácie využili od spustenia už desaťtisíce z nich.

Nemocnica Bory / Stavba vychádza z projektu holandského štúdia Dutch Health Architects, ktoré razí filozofiu, že liečiť majú aj samotné priestory – preto ani jeden prvok v dizajne nie je bez svojho účelu.
zdroj: Penta Hospitals – Stavba vychádza z projektu holandského štúdia Dutch Health Architects, ktoré razí filozofiu, že liečiť majú aj samotné priestory – preto ani jeden prvok v dizajne nie je bez svojho účelu.
Chcem sa predregistrovať

Ak sa chceš predregistrovať a byť tak hneď kontaktovaný pri otváraní prvých ambulancií či spustenia plánovania operácií a vyšetrení, stačí vyplniť jednoduchý formulár na predregistračnom webe Nemocnice Bory.

Výhody predregistrácie:
 • okamžité informovanie o spustení online rezervačného systému, cez ktorý sa bude dať hneď objednať na vyšetrenia a zákroky
 • okamžité informovanie o spustení registrácie pacientov do nemocnice
 • detailné informácie o pripravovaných oddeleniach a termíne ich otvorenia
 • prístup k odborným profilom vedúcich oddelení
 • najnovšie informácie o Nemocnici Bory

Zdravotná starostlivosť bude zadarmo

Najmodernejšia nemocnica na Slovensku bude poskytovať zdravotnú starostlivosť pre svojich pacientov úplne zadarmo. Za žiadny výkon či špeciálne vyšetrenie a ubytovanie v jednolôžkovej izbe si nebude človek nič doplácať.

Tak, ako to platí aj pri iných nemocniciach, všetko bude plne hradené z verejného zdravotného poistenia. Na poskytnutie zdravotnej starostlivosti tak bude pacientom stačiť iba kartička poistenca. „Poplatky nie že nebudú vyššie, poplatky nebudú žiadne,“ uisťuje verejnosť Hill.

Nemocnica Bory / Zdravotná starostlivosť bude plne hradená z verejného zdravotného poistenia, pacientom bude stačiť platný preukaz poistenca.
zdroj: Penta Hospitals – Zdravotná starostlivosť bude plne hradená z verejného zdravotného poistenia, pacientom postačí len preukaz poistenca.

Jednolôžková izba pre každého pacienta

Nemocnica Bory chce posunúť latku zdravotnej starostlivosti aj v chápaní nemocničných izieb. Zvyčajné usporiadanie lôžkových oddelení, kde na jednu veľkú izbu pripadá niekoľko postelí, často aj bez možnosti predeliť si svoju časť zástenou, bude riešené súkromnou izbou – a to pre každého.

V rámci novej Nemocnice Bory nepôjde o špeciálnu službu, jednolôžková privátna izba bude ponúknutá každému pacientovi, keďže iné izby sa v nemocnici ani nachádzať nebudú. Každá izba bude mať k dispozícii aj vlastnú kúpeľňu a rozťahovacie kreslo. Na ňom môže prespať rodina či blízke osoby, čo bude pôsobiť upokojujúco a zmierni stres z hospitalizácie.

Sofistikovaného dizajnu sa dočká celá budova nemocnica. Od vstupného lobby s výrazne kruhovou recepciou pre lepšie zorientovanie sa v budove, až po priestranné okná. Stavba vychádza z projektu holandského štúdia Dutch Health Architects, ktoré razí filozofiu holistického prístupu k zdravotníckym stavbám – liečiť majú aj samotné priestory, a preto ani jeden prvok v dizajne nie je bez svojho účelu.

zdroj: Penta Hospitals – Zvyčajné usporiadanie lôžkových oddelení, kde na jednu veľkú izbu pripadá niekoľko postelí, častokrát aj bez možnosti predeliť si svoju časť zástenou, bude v Nemocnici Bory riešené súkromnou izbou – a to pre každého.
Stavba Nemocnice Bory je príbehom samým o sebe

Koncová nemocnica sa na Slovensku nestavala už 25 rokov. Aby sa pacienti cítili dobre a komfortne, Penta siahla po tom najlepšom „know-how“ zo zahraničia, vrátane profesionálov z holandského štúdia Dutch Health Architects, ktoré pracovalo už na desiatkach nemocníc po celom svete.

O tom, v čom je výstavba nemocnice náročná a na čo všetko pri nej treba myslieť sa dozvieš v Penta Podcaste:

Zdroje: Svet zdravia, Nemocnica Bory, Bratislava Dnes 24

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá