Izby ako v hoteli, na toto Slováci nie sú zvyknutí. Nemocnica Bory odhalila ďalšie podrobnosti

  • Nemocnica novej generácie na bratislavských Boroch predstavila ďalšie podrobnosti
  • Interiér má pripomínať nákupné centrum, izby budú jednolôžkové a zamerané na komfort a súkromie
  • Pobyt v nemocnici bude hradený zo zdravotného poistenia
svetzdravia8
Penta Investments
  • Nemocnica novej generácie na bratislavských Boroch predstavila ďalšie podrobnosti
  • Interiér má pripomínať nákupné centrum, izby budú jednolôžkové a zamerané na komfort a súkromie
  • Pobyt v nemocnici bude hradený zo zdravotného poistenia

Slováci sa v roku 2023 dočkajú skutočne modernej nemocnice s vysokými štandardmi. Penta ju už niekoľko rokov stavia v bratislavských Boroch a postupne odhaľuje podrobnosti, ktoré zo vznikajúcej nemocnice v hlavnom meste robia snáď najočakávanejší zdravotnícky projekt na Slovensku.

Začíname mať čoraz väčší prehľad o tom, ako bude Nemocnica novej generácie Bory vyzerať a fungovať – Penta stavila na overené koncepty zo zahraničia, ktoré v komforte aj pohodlí výrazne predčia aktuálnu situáciu na Slovensku, na ktorú sme zvyknutí najmä v štátnych nemocniciach.

Naprieč celou nemocnicou sú aplikované princípy liečivého prostredia, ktoré nielenže zvyšujú celkový komfort pacientov a personálu, ale urýchľujú aj ich zotavovanie.

zdroj: Penta Investments – Jednolôžkové izby s rozťahovací kreslom, na ktorom môže prespať blízky pacienta.

Architektúra nemocničných izieb sa snaží priblížiť hotelu

Najzaujímavejšie sú dispozície lôžkových izieb – zatiaľ čo v bežných nemocniciach je bežné mať na izbe aspoň dve či tri postele a súkromná izba sa považuje za prémiový nadštandard, v Nemocnici Bory budú jednolôžkové izby základom pre všetkých pacientov bez rozdielu.

Aj keď ide o projekt zo súkromnej sféry, pobyt v nemocnici bude plne hradený zo zdravotného poistenia – pacient na mieste nebude nič doplácať, a to ani za pobyt v jednolôžkovej izbe. Každá izba bude vybavená bezbariérovou kúpeľňou, ladená v tlmených a upokojujúcich farbách a použité materiály majú pôsobiť antibakteriálne. V izbe sa budú nachádzať aj závesy, čím sa ešte viac podobajú hotelovému štandardu.

Sofistikovaným dizajnom sa budú môcť pochváliť nielen izby, ale aj samotné vstupné lobby. V dnešných veľkých nemocniciach je problém užitočnú recepciu vôbec nájsť – a to aj na urgentných príjmoch. Nemocnica Bory tento problém rieši výraznou kruhovou recepciou, ktorá vytvára dojem prívetivého uvítania.

Nemocnica Bory v skratke

Nemocnicu novej generácie v bratislavských Boroch stavia spoločnosť Penta Investments, dokončená má byť v roku 2023. Dostupná bude pre všetkých pacientov a pobyt v nej bude plne hradený zo zdravotného poistenia.

Najväčšou zmenou oproti klasickým nemocniciam sú izby – Nemocnica Bory prinesie jednolôžkové izby s dôrazom na komfort a súkromie, a to bez akéhokoľvek príplatku. Rozloženie nemocnice je podriadené funkcii – vychádza z najoptimálnejšieho rozloženia ambulancií a prístrojov.

Dizajn je zameraný na svetlo, zeleň a optimizmus. Princípy liečivého prostredia sú aplikované v podobe pozitívnych farieb, upokojujúcich materiálov či zelených átrií – akýchsi prírodných pľúc budovy, ktoré pacientom prinesú možnosť prejsť sa na čerstvom vzduchu a navyše ich bude vidno zo „stresujúcejších“ častí nemocnice (napríklad z čakární či rádiológie).

O liečenie pacientov sa budú „starať“ materiály aj zeleň

Filozofia holandského štúdia Dutch Health Architects, ktoré pre Pentu projekt navrhovalo, je, že liečenie by mali poskytovať nielen lekári, ale i samotné priestory. Preto bude osvetlenie vo vstupnej lobby zabezpečovať masívna presklená fasáda presahujúca až dve podlažia, čo bude príjemne ladiť s celkovým interiérom nemocnice.

Každý stavebný materiál v Nemocnici Bory je premyslene zvolený tak, aby pôsobil upokojujúco a optimisticky. Príjemný dojem budú podčiarkovať aj akustické vlastnosti materiálov či dokonca ich vôňa. Každý estetický prvok tak bude mať svoju funkčnú úlohu.

Hlavnú úlohu pri hre so svetlom však bude mať predovšetkým Slnko – architekti nemocnice ho považujú za kľúčový element liečivého prostredia. Zatiaľ čo v starých nemocniciach sú bežné malé okná s tmavými chodbami a pochmúrnou atmosférou, Nemocnica Bory bude vďaka množstvu okien so zníženými parapetmi prepúšťať dostatok denného svetla.

zdroj: Penta Investments – Pôrodnica a veľké okno so zníženým parapetom, ktoré presvetľuje celú miestnosť (vizualizácia)

Absolútnu prednosť v dizajne však dostala efektivita – architektúra budovy bola kompletne prispôsobená medicínskym procesom, ktoré v nej prebiehajú. Budova bude mať hrebeňový tvar, vďaka čomu to budú mať lekári a zdravotné sestry vždy blízko do jednotlivých častí nemocnice.

Architekti z Dutch Health Architects, ktorí stoja za celým návrhom a projektový tím nemocnice, sa zamýšľali aj nad tým, ktoré oddelenia spolu budú susediť, aby bol presun pacientov medzi nimi najkratší. Vo výsledku sa tak bude dať napríklad z urgentného príjmu vyviezť výťahom priamo na operačnú sálu.

O tom, aké technológie prináša Penta vo všeobecnosti do svojich nemocníc, sme písali už v polovici júla:

TOP zo slovenského zdravotníctva: Využívame umelú inteligenciu, lieky pripravujú roboty

zdroj: Penta Investments – Vstupná recepcia nemocnice.

Zelené pľúca budovy

Najviac optimisticky majú pôsobiť takzvané zelené átriá. Podľa Penty pôjde o „pomyselné srdce budovy“. Zelené átria majú križovať nemocnicu a pôjde o špeciálne oddelené priestory plné unikátnej rastlinnej výsadby, ktoré do budovy nemocnice prinesú čerstvý vzduch a kus zelene.

Tieto oázy pokoja budú šikovne umiestnené tak, aby na nich bolo vidno z čakární či napríklad z ambulancií ako napríklad rádiológia, kde musí pacient častokrát ležať dlhšie bez pohnutia. Pohľad na rôznorodú zeleň ho môže priviesť na iné myšlienky a čakanie na vyšetrenie spríjemniť.

„Unikátna architektúra celej budovy, ktorú navrhlo holandské štúdio Dutch Health Architects, je prispôsobená tzv. konceptu liečivého prostredia. V ľudskej reči to znamená, že liečiť pacientov by nemali len medicínske postupy, ale aj samotné prostredie,“ vysvetľuje Dušan Ševela z Penta Real Estate.

zdroj: Penta Investments

„Chceme, aby sa u nás pacienti cítili dobre a skôr ako v hoteli, než v stresujúcom prostredí nemocnice,“ zdôrazňuje Vladimír Kumičák, Senior Project Manager v Nemocniciach Svet zdravia.

Kumičák triafa do čierneho – nemocnice sú v hlavách Slovákov vo všeobecnosti zaryté ako archaické a stresujúce inštitúcie, ktorým sa mnohokrát vyhýbame aj vtedy, keď ich vážne potrebujeme. Nutná hospitalizácia dnes v mnohých prípadoch znamená, že sa na pár dní vzdávame takmer všetkého komfortu.

Nemocnica Bory to však mení a do pochmúrnej reality slovenských nemocníc prináša formu zdravotníckej starostlivosti, ktorá zatiaľ na Slovensku nemá obdobu. Nemocnica novej generácie v Boroch by mala byť hotová v roku 2023.

zdroj: Penta Investments – Kontúry novej nemocnice sa už rysujú.
zdroj: Penta Investments – O svieži a optimistický dizajn nemocnice, ktorá vyzerá skoro ako hotel Dutch Health Architects (vizualizácia)

Viac podrobností o Nemocnici Bory je dostupných priamo na webe projektu alebo v podcaste nižšie.

Najnovšie videá

Trendové videá