Ďalší „liek“ na pandemickú krízu je úplne zadarmo. Dokáže dokonca nahradiť pocit ľudskej spoločnosti

  • Hudba podľa štúdie mnohým ľuďom pomáha zvládať pandemickú krízu
  • Nepomáha len pri pandémii, všeobecne vďaka nemu lepšie zvládame stres, depresie, aj strach
stres
Unsplash/Tim Gouw, Long Truong
  • Hudba podľa štúdie mnohým ľuďom pomáha zvládať pandemickú krízu
  • Nepomáha len pri pandémii, všeobecne vďaka nemu lepšie zvládame stres, depresie, aj strach

Hudba ľuďom pomáha lepšie znášať stres a ďalšie stavy v čase krízy – vrátane koronavírusovej pandémie. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na výsledky štúdie Inštitútu Maxa Plancka pre empirickú estetiku.

Uvedenú štúdiu tento inštitút so sídlom v nemeckom meste Frankfurt nad Mohanom uskutočnil počas lockdownu v apríli a máji 2020. Zúčastnilo sa na nej viac ako 5000 osôb z Francúzska, Indie, Nemecka, Spojeného kráľovstva, Talianska a USA. Štúdia sa uskutočnila prostredníctom internetového dotazníka.

Ľudia, ktorí v súvislosti s pandémiou pociťovali negatívne emócie, využívali hudbu na zmiernenie depresií, strachu a stresu. V prevažnej miere využívali počúvanie hudby.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Ľuďom, ktorí si počas krízy udržiavali pozitívnu náladu, hudba slúžila ako náhrada spoločenského kontaktu. Počúvanie hudby a aj jej interpretácia im podľa štúdie poskytovala pocit spolupatričnosti a spoločnosti. Interpretácia hudby navyše slúžila ako príležitosť na sebareflexiu.Výsledky štúdie takisto upozorňujú na významnú úlohy novovzniknutých skladieb o pandémii alebo starších skladieb, ktorých text bol pandémii prispôsobený.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech