Ďalší pokus o dekriminalizáciu marihuany silnie, petíciu podpísali tisíce Slovákov. Za trávu dnes sedíš aj 12 rokov

  • Progresívne Slovensko znova vytiahlo kontroverznú tému. Ich petícia za dekriminalizáciu marihuany má už tisíce podpisov
  • Okrem podpisov sa snažia priblížiť príbehy ľudí, ktorým marihuana zdravotne pomohla, ale podľa súčasnej slovenskej legislatívy by mali tráviť roky vo väzení
  • Podľa petície chcú zmeniť aj tresty za drogy a prejsť na islandský model
marihuana
TASR/AP Photo/Sakchai Lalit, AP Photo, TASR
  • Progresívne Slovensko znova vytiahlo kontroverznú tému. Ich petícia za dekriminalizáciu marihuany má už tisíce podpisov
  • Okrem podpisov sa snažia priblížiť príbehy ľudí, ktorým marihuana zdravotne pomohla, ale podľa súčasnej slovenskej legislatívy by mali tráviť roky vo väzení
  • Podľa petície chcú zmeniť aj tresty za drogy a prejsť na islandský model

Progresívne Slovensko opäť rozdúchalo vášne prostredníctvom kontroverznej témy. Prostredníctvom petície zisťujú záujem Slovákov o dekriminalizáciu marihuany a zmiernenie trestov za prechovávanie a užívanie drog.

Inšpirovali sa islandským modelom protidrogovej politiky – namiesto prísnych trestov odporúčajú podporiť prevenciu, vzdelávanie a dostupnosť mimoškolských aktivít pre mladých. Pokus mimoparlamentnej strany je celkom odvážny, hlavne ak poznáš spôsob, akým sa dlhodobo diskutuje o drogách v slovenskej politike.

Petíciu na webe dekriminalizacia.eu zatiaľ podpísalo 13-tisíc ľudí a ich počet každým dňom rastie. V tomto článku sa však dozvieš najmä o histórii trestov a príbehu marihuany na Slovensku. Prečo je vnímaná tak kontroverzne, hoci samotnú konope tu máme už desaťročia?

Poľnohospodárska história 

Naozaj, legálne pestovanie konope má na Slovensku dlhoročnú históriu. Využívala sa hlavne na výrobu oblečenia a jej pestovanie bolo veľmi obľúbené. Na Slovensku sa pestovala najmä v južných oblastiach, v okolí Šale či Galanty. 

V praxi však stále bolo konope siate zakázanou rastlinou, pretože obsahovala kanabinoidy, ktoré sú v zozname zakázaných látok. Neskôr sa vyšľachtili technické odrody.

Niekoľko nadšencov si až v roku 2009 vybojovalo právny predpis, kvôli ktorému bolo pestovanie týchto odrôd legálne. Na Slovensku sa však vo veľkom pestovať nezačalo, pretože vybudovať celý spracovateľský priemysel od nuly, je veľmi náročné. 

Nezmenený zákon z roku 1998 

Prvýkrát sa konope so zvýšeným obsahom psychoaktívnych látok – teda známa marihuana, dostala do zákona v roku 1998. Nebola označená konkrétne ako droga, ale jej psychoaktívna látka THC je uvedená v zozname psychotropných a omamných látok spoločne s metamfetamínom, amfetamínom, psilocybínom, LSD, extázou, MDMA, atď. 

Slovenská legislatíva rozlišuje medzi omamnými a psychotropnými látkami. Závislosť spôsobujú len omamné látky, zatiaľ čo psychotropné sú skôr o jednorazovom zážitku a nevzniká na nich závislosť. Omamné látky sú konopné extrakty, ópium, morfium, heroín, kokaín, kodeín, atď. 

§ 2 Zákona o om. látkach, psychotr. látkach a prípravkoch, 139/1998 Z.z., ods. 1

Omamné látky sú látky vyvolávajúce návyk a psychickú a fyzickú závislosť ľudí charakterizovanú zmenami správania a so závažnými zdravotnými a psychosociálnymi následkami.

§ 2 Zákona o om. látkach, psychotr. látkach a prípravkoch, 139/1998 Z.z., ods. 2

Psychotropné látky sú látky ovplyvňujúce stav ľudskej psychiky pôsobením na centrálny nervový systém s menej závažnými zdravotnými a psychosociálnymi následkami.

zdroj: TASR/KR PZ v Prešove

Dekriminalizácia vs. legalizácia

Podstatné je aj rozlíšiť medzi dekriminalizáciou a legalizáciou látky. Dekriminalizácia znamená miernejšie tresty za prechovávanie pre drobných užívateľov. Najväčšia zmenou je, že sa prechovávanie by mohli byť udelené peňažné pokuty, namiesto záznamu v registri trestov alebo prísneho trestu odňatia slobody, ako je tomu dnes, najmä v prípade opakovaného prichytenia pri držbe.

Legalizácia by úplne povolila napríklad beztrestné užívanie, či predaj v obchodoch. Slovensko by tak ale teoreticky mohol získať nové zdroje príjmov na daniach, či dokonca „drogovej turistike“, ako je tomu v niektorých štátoch USA.

Legalizácia by tiež pravdepodobne prispela k potlačeniu čierneho trhu – na čo si kupovať niečo v tmavej uličke, keď to nájdeš priamo na pulte špecializovaných obchodov? Je potom už len na kompetentných orgánoch, aby nastavili vekové limity, vzdialenosť obchodov od škôl a podobne. 

Postoj politikov k marihuane

Po viacerých medializovaných prípadoch, keď užívateľ marihuany dostal trest rovnako tvrdý ako usvedčený vrah, sa aj prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila o trestoch ako neprimeraných.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: sme.sk, Pilulka.sk, Progresívne Slovensko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá