Ďalšia vakcína je na svete. V Jeruzaleme otestovali na ľuďoch takú, ktorá je vytvorená z protilátok nakazených

  • Po Rusku sa pridáva aj Izrael
  • Krajina vytvorila novú vakcínu proti koronavírusu
  • Účinná látka je vytvorená z protilátok nakazených
BeFunky-collage-55
Unsplash / Blake Campbell
  • Po Rusku sa pridáva aj Izrael
  • Krajina vytvorila novú vakcínu proti koronavírusu
  • Účinná látka je vytvorená z protilátok nakazených

V Izraeli začali už od začiatku vypuknutia pandémie testovať prototyp vakcíny proti ochoreniu COVID-19, uviedla agentúra Reuters. Podľa jej informácií dal premiér Benjamin Netanjahu izraelskému ústavu biologického výskumu (IIBR) už 1. februára pokyn, aby sa pripojil ku skúmaniu možných preparátov proti koronavírusu. IIBR sa podľa dostupných informácií venuje hlavne vojenskému biologickému výskumu, aj keď izraelské úrady jeho rolu oficiálne nekomentujú.

Testy a pokusy vyvrcholili dnes, kedy štát prezentoval prvú vakcínu, ktorá je vytvorená na základe protilátok nakazených. Zaočkovať stihli troch ľudí, ktorí sa podľa informácií ireaelského denníka The Times of Izrael majú dobre. 

Pacienti boli v miernom stave, keď bola pneumónia vyvolaná COVID-19 a podala sa vakcína, vyrobená z protilátok nájdených v plazme zotavených pacientov s koronavírusom začiatkom tohto týždňa.

Prvých 12 pacientov

Testovanie sa začalo minulý štvrtok a zahŕňa liečbu 12 pacientov. Prvú dávku momentálne tvoria traja pacienti, z ktorých posledný bol zaočkovaný v stredu. Lekári tvrdia, že pacienti sú na tom dosť dobre a boli prepustení domov. Na testoch na COVID-19 však ešte stále nevykazovali negatívny výsledok.

vakcína
zdroj: Unsplash/CDC

Zeev Rothstein, riaditeľ lekárskeho strediska Hadassah povedal, je ešte vzhľadom k vakcíne opatrný, pretože bol sklamaný niektorými testami, ktoré boli voči koronavírusu vytvorené v minulosti. 

Rothstein dúfa, že k sa k tejto testovacej fáze pripoja ďalšie izraelské nemocnice, čo bude nielen dobré pre pacientov, ale aj pre zvýšenie spoľahlivosti výsledkov.

Rusi ju mali skôr 

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok uviedol, že v Rusku zaregistrovali prvú vakcínu proti koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP.

Účinnosť vakcíny sa snažil dokázať svojsky. Napriek obavám, či nie je zdraviu škodlivá, ju podľa portálu Business Insider vyskúšal rovno na vlastnej dcére. Odborníci pochybujú o tom, že boli urobené riadne testovacie procedúry, Putin však tvrdí opak. „Viem, že funguje veľmi efektívne a vytvára u človeka silnú imunitu pred vírusom. A opakujem, že vakcína prešla všetkými potrebnými kontrolami.“

Obavy z vakcíny sú opodstatnené, napriek tomu, že sa dcéra po očkovaní cítila vraj dobre. Podľa vedcov totiž neprešla pokusmi 3. fázy, ktoré pozostávajú z testov tisícok ľudí a sú nevyhnutné na zaručenie bezpečnosti očkovacej látky. 

Zdroje: IIBR, Times of Israel, Business Insider

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech