Ďalšie plošné testovanie bez Bratislavy? Vallo sa bez servítky vyjadril na sociálnej sieti

  • Vallo chápe pochybnosti o potrebe ďalšieho testovania v Bratislave
  • Dôležité je podľa neho myslieť aj na efektivitu vynaložených zdrojov
vallo bratislava
TASR/Jaroslav Novák
  • Vallo chápe pochybnosti o potrebe ďalšieho testovania v Bratislave
  • Dôležité je podľa neho myslieť aj na efektivitu vynaložených zdrojov

Ak zostane aj po nedeľných odberoch na celoplošnom testovaní podiel nakazených v Bratislave taký nízky, primátor hlavného mesta Matúš Vallo sa obáva, že druhé kolo testovania sa v meste už nestretne s takým pochopením. Vyhlásil to na sociálnej sieti. Keďže pomer pozitívnych v Bratislave patrí pravdepodobne medzi najnižšie na Slovensku, Vallo rozumie pochybnostiam o potrebe realizovať druhé kolo plošného testovania.

Dôležité je podľa neho myslieť aj na efektivitu vynaložených zdrojov. „Teda či v súčasnom stave nákazy v Bratislave nedokážeme lepšie ustrážiť priebeh pandémie napríklad dôsledným trasovaním, cieleným testovaním a posilnením regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Bez toho, aby sme tak zásadne obrátili hore nohami životy všetkých obyvateľov,“ napísal Vallo.

Predbežné výsledky plošného testovania v Bratislave potvrdzujú trend posledných týždňov, keď dáta z pravidelného PCR…

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Sunday, 1 November 2020

Hoci je podľa svojich slov hrdý na súdržnosť, ktorú obyvatelia tento víkend dokázali, „bremeno takých rozsiahlych manévrov a zásahov do bežných životov, ktorým plošné testovanie bez pochýb je“, sa nemôže podľa neho od obyvateľov vyžadovať opakovane, pokiaľ na to nie je presvedčivý dôvod.

Predbežné výsledky plošného testovania v hlavnom meste podľa Valla potvrdzujú trend posledných týždňov, keď dáta z pravidelného PCR testovania naznačovali, že v Bratislave sa podarilo vyhnúť exponenciálnemu rastu pozitívnych prípadov. „Aj keď zohľadníme možnú nepresnosť antigénových testov, fakt, že len 0,3 percenta zo všetkých testov vykonaných v sobotu potvrdili prítomnosť vírusu, je jasným dôkazom toho, že Bratislavčanky a Bratislavčania pristúpili k pandémii mimoriadne zodpovedne,“ priblížil.

Austrália porazila Koronavirus! Ľudia to považujú za malý zázrak

Trpezlivosť a zodpovednosť Bratislavčanov podľa neho bolo vidno v sobotu (31. 10.), keď sa vyše 230.000 obyvateľov mesta otestovalo počas jedného dňa, a to napriek dlhým hodinám čakania v rade a nepríjemnému počasiu. „Pri takom nízkom pomere pozitívnych ľudí z celkovej populácie, pravdepodobne medzi najnižšími na celom Slovensku, úplne rozumiem pochybnostiam o potrebe realizovať druhé kolo plošného testovania v našom meste,“ dodal primátor.

„Najbližšie hodiny a dni sa budem pýtať štátnych úradov, radiť sa so starostkami a starostami, čo tieto čísla budú znamenať pre protiepidemické opatrenia v Bratislave a či a ako sa môžeme vyhnúť druhému kolu plošného testovania,“ uzavrel.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK