„Damoklov meč“ visí nad Slovenskom: Sú len dva scenáre blížiacej sa zimy, oba sú extrémne

  • Blížiaca sa zima bude extrémna buď z jednej, alebo druhej strany
  • Odborníci sa nezhodujú
  • Jedno je však isté, nad Slovenskom visí Damoklov meč
Aká bude zima? Sneh a dážď
Unsplash/Kenza Benaouda, TASR/Milan Kapusta
  • Blížiaca sa zima bude extrémna buď z jednej, alebo druhej strany
  • Odborníci sa nezhodujú
  • Jedno je však isté, nad Slovenskom visí Damoklov meč

Zima sa blíži a jej projekcie skutočne vyzerajú mätúco. Odborníci majú na otázku, ako vlastne bude tento rok vyzerať, dve odpovede. Je však zrejmé, že počasie počas blížiacich sa mesiacov bude ovplyvňovať fenomén El Niño. Zima môže byť buď teplotne nadpriemerná, alebo nesmierne mrazivá.

So zaujímavou prognózou v tejto súvislosti prišiel web Meteoinfo.sk, ktorý poukázal na každoročný teplotný priemer počas zimy v Hurbanove. Vyplynulo z toho, že od zimy v rokoch 1989 až 1970 sa do minulého roku ani raz nestalo, aby sme až šesť rokov po sebe mali len nadpriemerne teplé zimy. Vždy sa medzitým našiel aspoň jeden rok, kedy teploty klesli pod priemer.

V tomto období sme dokonca videli až tri zimné obdobia, počas ktorých sa priemerná teplota dostala nad tri stupne Celzia. A ani počas jedného zo zvyšných dvoch neklesla pod 1,2 stupňa Celzia nad priemerom.

Pri pohľade na grafy je zrejmé, že v posledných rokoch sa zvyšuje frekvencia nadpriemerne teplých zím a veľmi výrazne sa znížila frekvencia nadpriemerne studených zím.

Na základe toho je „vyslovene zrejmé, že na nás doslova číha zimný Damoklov meč“, píše Meteoinfo.sk. 

Čo tým myslia?

Slovensko sa na základe týchto štatistík postavilo pred veľmi otáznu zimu. Situácia je podľa portálu napätá a do popredia sa kvôli posledným rokom tlačí predpoklad, že zima nebude zrovna najteplejšia.

Doteraz našu krajinu po teplých rokoch vždy čakali studené obdobia a tentokrát čakáme na jedno z nich už siedmy rok za sebou.

„Skutočne nepotrebujeme vysokoškolské štúdium matematiky na to, aby sme dedukovali obrovský pravdepodobnostný tlak na tvrdú zimu – respektíve zimu, ktorá bude po teplotnej stránke zásadne odlišná než ostatných šesť zím v rade za sebou,“ píše portál.

Práve kvôli tejto jasnej a otáznej hrozbe súčasnú situáciu označil za Damoklov meč. Studená zima podľa odborníkov udrie skôr či neskôr, a keď sa tak stane, pôjde o vážny zásah do financií štátu, domácnosti a firiem. Spotreba potrebných energií totiž počas tohto obdobia výrazne narastie, keďže posledných 6 rokov boli naše zimy skutočne výrazne nadpriemerne teplé.

Mätúce predpovede. Podľa niektorých hrozí opäť teplo, no ďalší tvrdia, že cyklus otepľovania sa skončil >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Meteoinfo.sk, Archív SIU, Severe Weather

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá