Dámske potreby zadarmo? Európu šokovalo Škótsko novým zákonom

  • Škótsko sa tak stalo prvou krajinou na svete s týmto opatrením
BeFunky-collage
Unsplash
  • Škótsko sa tak stalo prvou krajinou na svete s týmto opatrením

Škótsko sa stalo prvou krajinou, ktorá zaviedla dámske menštruačné potreby zadarmo. Ako informuje The Washington Post, bude tak prvou krajinou na svete s týmto opatrením a vyhne sa tak „luxusnej dani“, ktorá bola uvalená aj na dámske potreby.

Nový plán menštruačných potrieb zdarma schválila vláda v stredu a Edinburg to bude stáť približne 31,2 milióna ročne. Za návrh zákona hlasovalo 112 poslancov, nikto nebol proti a len jeden sa zdržal, informuje Reuters.

„Celému národu sme ukázali, ako veľmi vážne berieme rodovú rovnosť,“ hovorí Monica Lennon, ktorá stála za týmto zákonom.

Zákon mal aj svojich kritikov, ktorí tvrdia, že prečo by mali byť dámske potreby zadarmo a toaletný papier nie. Ten je tiež nevyhnutný a podľa logiky zákonu o dámskych potrebách by mal tiež zadarmo.

V roku 2018 sa Škótsko stalo prvou krajinou na svete, ktorá poskytuje bezplatné hygienické výrobky na školách, na vysokých školách a na univerzitách.

Na Slovensku máme startup, ktorý vložky nahrádza spodným prádlom

Úspešní startupisti s revolučným produktom, menštruačnými nohavičkami, sa rozhodli expandovať. Po domácom českom trhu zamierili na Slovensko a ďalšie európske krajiny. Nohavičky Snuggs prinášajú revolúciu do dámskej hygieny v podobe ekologickej alternatívy.

Zakladatelia startupu Snuggs vyvinuli špeciálnu dámsku bielizeň, ktorá dokáže doplniť alebo aj celkom nahradiť dámske vložky, tampóny či kalíšky. Ich vznik sprevádzal rok vývoja v spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci.

Čítaj viac >> Tampónom a vložkám odzvonilo. Prichádza startup, ktorý pomôže tisíckam Sloveniek

V priemere až 140 kilogramov nerecyklovateľného odpadu

„Za prelomovou absorpciou nohavičiek Snuggs stojí inovatívna funkčná vrstva high-tech materiálu, vďaka ktorému sú nepriepustné, ale zároveň veľmi tenké a savé,“ hovorí spoluzakladateľka startupu Snuggs Linda Šejdová.

„Na prvý pohľad ich nie je možné odlíšiť od bežnej spodnej bielizne, no vďaka našej high-tech technológii, ktorá zadrží tekutinu ako 3 tampóny, nepresiaknu,“ dodáva.

Priemerná žena spotrebuje za svoj život približne 12-tisíc tampónov alebo vložiek, čo predstavuje v priemere až 140 kilogramov nerecyklovateľného odpadu. Revolučné nohavičky Snuggs ponúkajú ekologickú alternatívu v dámskej hygiene, ktorá okrem iného ponúka komfort a pohodlie.

Na rozdiel od vložiek či tampónov stačí použiť jedny nohavičky za deň a po použití ich možno jednoducho vyprať v práčke. Kvalitný materiál vydrží až 2 roky. Prvé predaje spustil Snuggs doma, v Českej republike, kde sa v prvom roku predalo cez 15-tisíc kusov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK