Daniela šije originálne eko vrecká. Odlišuje sa jednou špecialitou

  • Značka Pažravo ponúka ekologické vrecká na čokoľvek
  • Okrem tých klasických na chlieb či ovocie vyrába aj špeciálne nepremokavé na plavky
pazravo.sk
  • Značka Pažravo ponúka ekologické vrecká na čokoľvek
  • Okrem tých klasických na chlieb či ovocie vyrába aj špeciálne nepremokavé na plavky

Vrecká na potraviny sa stali obľúbenými spoločníkmi ľudí v obchode. Farebný doplnok, ktorý si získal veľký úspech, je ekologickou náhradou za igelitové sáčky. Nárast odpadu aj vplyvom jednorazových tašiek a vrecúšok sa rozhodla riešiť Daniela Dušek so svojou značkou Pažravo.

Na svojom blogu najprv uverejňovala recepty na koláče a články, ktoré sa týkali bežného života či marketingu, ku ktorému má veľmi blízko. V súčasnosti šije „pažravé“ vrecká nielen na pečivo, ovocie a zeleninu. Najnovšie prišla s nepremokavými vreckami na plavky, ktoré sa dajú využiť aj mimo letnej sezóny. Okrem toho začala uverejňovať aj podcasty, ktoré sú obohatením celej jej tvorby.

Ako sa zrodila myšlienka Pažravo a jej názov?

Pracovala som v korporátnej firme, kde nás bolo veľa a mňa bavilo vypekať koláče pre kolegov. Stále sa ma niekto pýtal na recepty, tak som sa rozhodla, že ich začnem písať niekam, kde budú pohromade a ľuďom pošlem iba link. V tom čase bolo „in“ propagovať všetky „lakto“, „vegan“ a „fit“ zdravé veci. S kolegyňou sme vtipkovali, že moje koláče práve také nie sú. Ona prišla so slovom „pažravo“ a mne sa to veľmi zapáčilo. Doména bola voľná, pár ľudí z okolia ten názov rozosmial, a tak to celé vzniklo. Niekedy to ešte niekoho zarazí, no na druhej strane viem, že si môj blog vďaka tomu ľudia veľmi ľahko zapamätajú, i keď s pečením už nemá nič spoločné.

Posted by Pažravo on Thursday, October 25, 2018

Prečo si sa rozhodla prísť na trh s vlastnou značkou, čo ťa k tomu inšpirovalo?

Nebol to žiaden cieľ, potrebovala som len nejakú doménu, kde ukladať recepty. Potom som začala písať o iných veciach, premenovala svoj osobný Instagram na pažravý, pretože sa mi nechcelo „kŕmiť“ dva účty. Neblogovala som pod vlastným menom, keďže mi to prišlo veľmi samoľúbe. Napriek tomu by som dnes ocenila, ak by som nebola „tá pažravá“. Názov vreciek vznikol rýchlo, pretože k blogu Pažravo neodmysliteľne patria. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no vložiť do nich môžeme naozaj veľa vecí.

Ako dlho trvá výroba pažravých vreciek?

Neviem to presne na minúty, no ušiť vrecko nie je žiadna veda. Avšak pažravé vrecká vznikajú už nákupom látok, ich praním a žehlením. Každú látku najprv, ako z nej začnem šiť, operiem, aby som si bola istá, že je kvalitná. Nikdy nešijem iba jedno vrecko, ale vždy viac naraz, takže konkrétny čas na ušitie jedného vrecka nemám. Neskôr príde na rad fotenie a balenie do papiera a krabičky, keďže posielať vrecká, ktoré by mali nahradiť sáčky, v bublinkovej obálke je nezmysel. Prirátať treba aj komunikáciu s človekom, ktorý si vrecko objednal a vybral jeho vlastný farebný dizajn.

Kým Lícnatka spí, tak ja sa snažím ušiť, čo sa dá a potom balím. Deti majú ten špeciálny senzor, ktorý vekom zaniká, že…

Posted by Pažravo on Tuesday, November 13, 2018

Koľko peňazí investuješ do látok a iných pomôcok na šitie?

Príliš veľa, ale to pochopí iba človek, ktorý má nejakú záľubu. Mám aj drahšie látky, do ktorých sa bojím zastrihnúť a plánujem si z nich ušiť jedinečné kúsky pre seba a možno aj pre iných ľudí, ktorí budú mať záujem. Mám tiež látky v bežných cenách, ktoré sa dajú kúpiť v slovenských alebo českých eshopoch. Šitie nie je iba o látkach, aj keď pred pár mesiacmi som si kúpila ďalší šijací stroj, na ktorý som už dlhšie šetrila. Mohla som všetky peniaze investovať do niečoho iného, ale neľutujem ani jeden cent, pretože ma šitie naozaj veľmi baví.

View this post on Instagram

Viem, že to nie sú veľmi jesenné farby, ale keď mňa tie výrazné neónové tak bavia 😂 A oveľa viac ma bavia tie prekvapené reakcie ľudí v obchode alebo na ulici. Proste všade tam, kam svoje @pazravevrecka ťahám. A to mi verte, že ich využívame doma denne. Aj Lícnatka si do nich ukladá malé hračky, presne tie na ktoré, keď nahodou stúpite, tak pospomínate všetkých svätých 😂 a som rada, že sme aj takou formou redukovali počet sáčkov, ktoré používame. Lebo viete, že #niejeziadnaplanetab Pár vreciek o niekoľko dní niekomu z vás aj darujem 🎁 a to ešte nie sú ani Vianoce! #pazravevrecka #pazravo #bezodpadu #zerowaste #zerowasteliving #zerowastebag #zerowastehome #plasticfrebags #plasticfree #thereisnoplanetb #sterimeplanetu #bezplastu

A post shared by Daniela Dušek (@pazravo.sk) on

Čím sa líšia pažravé vrecká od iných, ktoré sa predávajú v obchodoch?

Líšia sa tým, že si človek môže sám vybrať farbu sieťky, dizajn bavlnenej látky podľa toho, komu sú vrecká určené. Ak chce niekto vrecko pre svoje dieťa na hračky alebo prezúvky do škôlky, tak si môže vybrať z hravých veselých farieb. Vrecko na spodnú bielizeň na dovolenku či na bežný nákup však tiež môže byť vo výraznej farbe.

Najnovšie šiješ aj nepremokavé vrecká na plavky. Ako si prišla na tento nápad?

S dcérkou sme chodili na plávanie a ja som mala stále problém s tým, do čoho dať mokré plavky. Doma som mala nepremokavú látku vhodnú na plavky, tak som z nej ušila vrecko, keďže mi prišlo nelogické vkladať ich do sáčkov, ktoré nikto nedáva vysušiť, aby ich mohol ešte použiť niekoľkokrát. Keď som to spomenula sestre a kamarátkam, tak hneď také vrecká chceli aj ony.

Vyrábaš produkty len pre Slovákov alebo rozširuješ svoje pôsobenie aj do zahraničia?

Pažravé vrecká som posielala už aj do zahraničia, ale nevnímam to ako nejaké rozširovanie. Napísali mi nejakí ľudia, ktorým sa vrecká páčili a poprosili ma, či by som zopár kúskov neušila.

Kde sa dajú pažravé vrecká objednať?

Vrecká rada ušijem komukoľvek, kto mi napíše na Facebooku alebo Instagrame, pretože by chcel používať menej plastových verzií, no nevie, alebo nemá čas si ich sám ušiť.

Snažíš sa zviditeľniť svoju značku na slovenskom trhu?

Keďže píšem blog a robím podcasty, som rada za každého, kto si moje články či nahrávky vypočuje. Klamala by som, ak by som povedala, že čísla sú mi ukradnuté, no z tých nízkych nie som smutná a z tých vyšších sa vždy poteším. Občas nejaký príspevok podporím platenou reklamou, no lepšie funguje, keď ich niekto niekomu odporučí. A tak je to aj s vreckami. Snažím sa Pažravo zviditeľniť, keďže som marketérka a najlepšie sa mi skúšajú nové veci na vlastnej značke, ale venujem sa aj iným veciam, takže mám na to málo času.

Už dlhšie píšeš blog a prednedávnom si začala robiť podcasty. Čo bolo podnetom na ich tvorbu?

Nejaký čas už nepozerám televíziu ani videá, všetko iba akosi vstrebávam a počúvam popri iných činnostiach. Preto som začala viac vyhľadávať podcasty. Nie vždy mám však chuť počúvať tie odborné, z ktorých sa niečo nové naučím. Naopak, väčšinou si chcem oddýchnuť a vypočuť niečo „zo života“.

Podcasty s týmto zameraním som v slovenčine nenašla a keď dosť ľudí reagovalo na moje hovorené stories na Instagrame, tak som skúsila nahrať prvý podcast. Študovala som žurnalistiku, takže prišiel čas oprášiť staré znalosti, aj keď už to nie je také ľahké ako predtým. Bála som sa vyjsť z komfortnej zóny, no zatiaľ mám iba veľmi milé reakcie a spätnú väzbu.

Posted by Pažravo on Wednesday, June 5, 2019

V septembri budeš aj na konferencii Smallbiz, čoho sa bude týkať a o čom budeš hovoriť?  

Na konferencii SmallBiz.sk nebudem prednášať, keďže som jedna z organizátoriek. Niekoľko rokov už pôsobím v oblasti marketingu, pracovala som pre korporát, ktorý organizuje konferencie v zahraničí a teraz sa venujem najmä značke Dominika Gulden. Spolupracujem aj s inými slovenskými značkami a vidím, ako niektoré firmy či značky nevedia, kde hľadať informácie, ktoré by ich v podnikaní mohli posunúť ďalej. Najmä ak nemajú kapacitu na zaplatenie agentúry alebo freelancera, ktorý by im mohol pomôcť v napredovaní.

Preto vznikol nápad vytvoriť konferenciu, na ktorej ľudia z odboru povedia viac o podnikaní. Na základe toho budú firmy vedieť lepšie vyhodnotiť, do čoho majú investovať čas a peniaze. Prednášky budú rozoberať rôzne témy, ako napríklad fotiť vhodné prezentačné fotografie, nastaviť cenotvorbu, nadviazať spoluprácu s blogermi alebo vylepšiť webstránky a profily na sociálnych sieťach. Diskutovanou oblasťou bude i kopírovanie tvorby a spôsob ako sa proti tomu brániť.

View this post on Instagram

Poviem úprimne, že existuje jedna vec okolo @pazravevrecka, s ktorou sa najviac trápim. Je to fotografia. Mne sa vôbec nedarí zachytiť farbu látky, vy si z fotky neviete predstaviť približnú veľkosť vrecka a na mojich fotkách je to akési celé zlé. Veď ich tu aj máte šancu vidieť. Ale túto fotku mi včera poslala @gabrielam_photography A ja premýšľam, že si ju dám na pozadie mobilu, kedže tam tie farby tak pekne spolu hrajú 😂🤦‍♀️ Mimochodom, článok o tom, aké bolo naše rodinné fotenie s Gabikou nájdete aj na blogu, i keď je už starší, pridám vám ho sem aj do môjho popisku 😊 Ale chcela som napísať, že všetky ostatné informácie o vreckách sa ma pokojne pýtajte v správe, či už na tomto profile alebo na @pazravevrecka A pamätajte, že farebné pažravé vrecká sú na čokoľvek. Nielen na zeleninu či ovocie! 😘 #pazravo #pazravevrecka #niejeziadnaplanetab #bezodpadu #zerowasteliving #zerowastehome #zerowastebags #zerowaste #plasticfrebags #plasticfreeliving #plasticfree #thereisnoplanetb #zerowastelife #zerowastecollective

A post shared by Daniela Dušek (@pazravo.sk) on

Čo plánuješ do budúcna?

Nemám žiadne veľké plány a viem, že to nie je veľmi dobrý biznisový predpoklad, ale dúfam, že ľuďom bude aj naďalej robiť radosť čítanie blogu, počúvanie podcastov a farebné vrecká, ktoré šijem. Verím, že sa čoraz viac ľudí začne zaujímať o planétu a spoločne sa začneme mobilizovať, aby bola v lepšom stave ako teraz. A to nie je len fráza. Nezáleží na tom, či sú vrecká ušité mnou alebo niekým iným. Hlavné je, že ľudia chcú ísť ekologickým smerom.

zdroj: pazravo.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá