Danko chce znížiť daň na vybrané potraviny, avšak len na tie zdravé

  • SNS pripravuje zoznam zdravých potravín, ktoré môžu mať nižšiu DPH tak, ako je tomu v iných členských štátoch
  • Slovákov vyzýva, aby mu poslali tipy na zdravé potraviny alebo nápoje, na ktoré by malo platiť zníženie DPH na 10 percent
yw (1)
wikipedia.org-Maxmartin97,pixabay.com
  • SNS pripravuje zoznam zdravých potravín, ktoré môžu mať nižšiu DPH tak, ako je tomu v iných členských štátoch
  • Slovákov vyzýva, aby mu poslali tipy na zdravé potraviny alebo nápoje, na ktoré by malo platiť zníženie DPH na 10 percent

Môžem vyzvať aj vás spokojne, adresujte aj vy občania tipy na to, ktoré potraviny by sme mali ponížiť o DPH 10 %. Ja si myslím, že by sme nemali DPH znižovať pri sladkostiach či sladkých malinovkách. Mali by sme ísť na zdravú stravu,” vyhlásil Andrej Danko.

zdroj: pixabay.com

Musíme hovoriť o nižších DPH na potraviny, ale i na gastronomické služby. Dokonca môžeme deliť DPH aj na vodu a jedlo ako to majú Rakúšania,” píše na svojom webe SNS.

Zdôrazňujú, že Slovensko má svoje dobré vína, tradíciu, termálne vody či vlastné potraviny. Pričom pripomínajú, aj ich rekreačné poukazy, ktoré majú mať efekt aj na štátnu správu, keďže má prísť k rastu HDP.

Ceny potravín na Slovensku rástli o 3,1 %

Rast cien tovarov a služieb v marci tohto roka opäť zrýchlil a dosiahol úroveň 2,7 %. K zvýšeniu marcovej inflácie významne prispelo aj zdraženie potravín. Rast cien potravín totiž medziročne opäť zrýchlil a dosiahol až 3,1 %. Aj v medzimesačnom porovnaní zdraželi potraviny výraznejšie, a to až o 1,0 %.

zdroj: pixabay.com

Drahšie potraviny sú výsledkom vyšších cien vstupov (ropa, poľnohospodárske komodity, energie, príplatky za prácu v noci a cez víkendy), ale taktiež aj dôsledkom zavedenia špeciálneho odvodu pre obchodné reťazce.

Ktoré potraviny zdraželi?

Na základe údajov ŠÚ SR o spotrebiteľských cenách zostavila Poštová banka cenovú hitparádu vybraných potravín za marec 2019, v medziročnom porovnaní s marcom 2018. Spomedzi vybraných potravín najvýraznejšie v marci tohto roka zdraželi viaceré druhy zeleniny.

Konkrétne biela kapusta a cibuľa sú viac ako dvojnásobne drahšie ako pred rokom, cena petržlenu vzrástla o 84 % a cena zemiakov o 43 %. Milovníci zemiakového šalátu si teda budú musieť tieto sviatky siahnuť hlbšie do vrecka. Viac ako tretinu si priplatíme aj v prípade karotky a pri kúpe zeleru a papriky takmer štvrtinu.

zdroj: pixabay.com

Výraznejší medziročný rast ceny ale zaznamenala aj pšeničná múka o 15 % a niektoré pekárenské výrobky ako napríklad chlieb, rožky a vianočka o 9 až 13 %. Čo sa týka mliečnych výrobkov, tak polotučné mlieko, kyslá smotana a maslo stojí viac ako vlani a jeho cená narástla o vyše 6 %. Približne o 5 % viac ako pred minuloročnými sviatkami zaplatíme aj za majonézu a smotanu na šľahanie.

Za tieto potraviny zaplatíme menej

Menej zaplatíme pred tohtoročnými sviatkami predovšetkým za ovocie. Najvýraznejšie sa oproti marcu 2018 znížili ceny jabĺk, a to o viac ako štvrtinu. Menšiu cenu majú aj iné druhy ovocia – napríklad kiwi, citróny, mandarínky a hrozno o -9 až -13 %.

zdroj: pixabay.com

Práve pri príležitosti Veľkej noci, ktorej neodmysliteľnou súčasťou sú vajíčka, určite potešia aj ich nižšie ceny o takmer -17 %. Pri pečení veľkonočných koláčov oceníme aj lacnejší cukor, ktorého ceny sú o -7 % nižšie ako pred rokom. Lacnejšie ako v rovnakom období vlaňajška nás vychádza aj karfiol, bryndza, cesnak, banány a pomaranče.

zdroj: sns.sk, TS Poštová banka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech