Dánsko sa rozhodlo ísť príkladom: Otvorili školy a škôlky a koronavírus začal naberať opäť na sile

  • Dánsko bolo prvou krajinou v Európe, ktorá sa rozhodla opäť otvoriť školy a škôlky
  • Tento krok sa však prejavil aj na miere reprodukcie koronavírusu známej ako "R rate"
  • Tá, sa od otvorenia škôl zvýšila z hodnoty 0,6 na 0,9
Miera infekcie koronavírusu sa po znovuotvorení škôl zvýšila
unsplash.com/ Markus Winkler, NeonBrand,
  • Dánsko bolo prvou krajinou v Európe, ktorá sa rozhodla opäť otvoriť školy a škôlky
  • Tento krok sa však prejavil aj na miere reprodukcie koronavírusu známej ako "R rate"
  • Tá, sa od otvorenia škôl zvýšila z hodnoty 0,6 na 0,9

Dánsko sa rozhodlo ísť príkladom iným krajinám a ako prvý v Európe opäť otvorili školy a škôlky. Toto rozhodnutie sa však čiastočne ukázalo, ako predčasné, keďže miera reprodukcie známa ako „R rate“ sa v Dánsku zvýšila z hodnoty 0,6 na 0,9. Informoval o tom britský Daily Mail.

Zvýšenie tohto ratingu dokázala analýza dánskej agentúry pre infekčné choroby State Serum Institute (SSI). V analýze sa hovorí o tom, že miera reprodukcie sa zvýšila na hodnotu 0,9 od 15. apríla, keď došlo ku znovuotvoreniu všetkých dánskych škôl a škôlok. 

Miera nákazy je stále pod kritickou hodnotou 

Tá je v súčasnosti nastavená na hodnotu 1,0 čo v praxi znamená, že každá infikovaná osoba prenáša nový koronavírus na ďalšiu osobu. Podľa predstaviteľov SSI však aj napriek zvýšeniu mieri reprodukcie nie je zatiaľ dôvod na obavy. 

Vo svojom stanovisku agentúra prehlásila, že v krajine neexistujú žiadne známky toho, že by sa nákaza ochorením COVID-19 začala zrýchľovať. 

zdroj: TASR/Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Pokojní sú aj uznávaní vedci a politici

Svoje stanovisko ku súčasnej situácii v Dánsku pridal aj vedec Christian Wejse, ktorý pôsobí na oddelení infekčných ochorení na Aarhurskej univerzite.

Podľa jeho slov neexistujú žiadne náznaky, že čiastočné zmiernenie bezpečnostných opatrení by malo za následok väčšie rozšírenie infekcie. „Nič nenasvedčuje tomu, že by krajina mierila do druhej vlny nákazy,“ vyjadril sa Wejse.

Pokoj a optimizmus si zachováva aj dánska premiérka Mette Frederiksen, ktorá je zároveň najmladšou premiérkou v histórii krajiny. Podľa jej slov je vírus v krajine pod kontrolou a stratégia, ktorou Dánsko proti nákaze bojovalo, sa ukázala ako úspešná. 

Ďalšie otváranie prevádzok sa v Dánsku plánuje od 10. mája. Premiérka však jedným dychom dodáva, že stále nie sme úplne v bezpečí. 

Slovensko je na tom v miere reprodukcie podobne 

Podľa najnovšieho modelu Inštitútu zdravotnej politiky sa Slovensko v miere reprodukcie dostalo pod úroveň 1,0. Najnovší model hovorí dokonca o čísle 0,8. Táto hodnota však neplatí pre všetky oblasti v krajine. Existujú totiž miesta, ako napríklad rómske osady, kde je RO oveľa vyššie. 

Na základe príkladu z Dánska však môžeme vidieť, že postupné otváranie prevádzok a inštitúcií nemusí zákonite znamenať aj markantný nárast nakazených. No aj napriek tomu treba byť v tomto procese opatrný. 

kampan zadarmo od startitup
Zdroje: Daily Mail, TheSun

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech