V Dánsku budujú poľnohospodárske Sillicon Valley

  • Dánsko plánuje veľké investície do mestského poľnohospodárstva.
collage
mcdonoughpartners.com/mcdonoughpartners.com
  • Dánsko plánuje veľké investície do mestského poľnohospodárstva.

Na novom projekte poľnohospodárskeho potravinového parku, ktorý by mal byť centrom poľnohospodárskych inovácií v blízkosti mesta Aarhus, spolupracovali aj poprední svetoví architekti a dizajnéri William McDonough + Partners a GXN, spolu s 3XN Architects, BCVA a Urland. Projekt je navrhnutý tak, aby sa zlepšila spolupráca medzi výskumníkmi a podnikmi, ako aj postavenie poľnohospodárstva v rušnom mestskom prostredí, vrátane zaistenia dlhodobej potravinovej bezpečnosti bez znečisťovania životného prostredia.

zdroj: mcdonoughpartners.com

Podľa vyjadrenia William McDonough + Partners bol poľnohospodársky potravinový park otvorený prvýkrát v roku 2009 a v súčasnosti hosťuje 75 firiem s 1 000 zamestnancami. Park sa má v priebehu najbližších tridsiatich rokov rozšíriť zo súčasných 44 000 metrov štvorcových o ďalších 280 000. Takýmto spôsobom sa vytvorí miesto, kde bude vyrastať biznis, ktorého cieľom bude nasýtiť svet bezpečnými a zdravými potravinami.

zdroj: mcdonoughpartners.com

Celý projekt sa zameriava predovšetkým na päť oblastí, ktoré budú celý poľnohospodársky potravinový park definovať, a to zdravé materiály, čistá energia, zvýšenie biodiverzity, čistý vzduch a čistá voda. Poľnohospodársky potravinový park tak prepojí mestský a poľnohospodársky rozvoj do jednotného a produktívneho ekosystému.

Územný plán parku sa skladá z troch hlavných sekcií – trávnik, centrálna komunálna zeleň, ktorá sa stane akýmsi showroomom pre experimentálnu produkciu potravín a hlavnej ulice s prízemnými fasádami, ktoré zabezpečia čulú atmosféru po celý deň.

zdroj: mcdonoughpartners.com

,,Prepojením produkcie potravín a mestského života sme sa snažili vytvoriť prostredie, kde sa stretnú ľudia, vedomosti a nápady. Naším snom je vytvoriť poľnohospodárske Sillicon Valley,“ povedal Kasper Guldager, riaditeľ GXN.

zdroj článku : inhabitat.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech