Dáta bez pátosu: Len štyri okresy majú šancu v najbližších týždňoch nesvietiť na červeno. Pribudlo 74 prípadov

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 305 536 za predchádzajúci deň pribudlo 3 435 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 071 152 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 7 725 ľudí
pandemia, koronavirus
TASR/AP/Li Bo_Xinhua
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 305 536 za predchádzajúci deň pribudlo 3 435 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 071 152 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 7 725 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 74 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 18 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 6 652 RT-PCR vyšetrení a 5 524 antigénnych testov. Informuje MZSR.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 168 vzoriek z celkového počtu 81 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 97,1% zastúpenie. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (22), nasleduje Žilinský (13), Košický (6), Prešovský (10), Trenčiansky (1), Banskobystrický (7), Trnavský (7) a Nitriansky (3).

Je medzi nimi 44 mužov a 30 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 788 a žien 205 514. V nemocniciach je hospitalizovaných 57 ľudí s podozrením alebo s potvrdeným ochorením Covid-19. Na JIS sú 2 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 4 osoby.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 0 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 544 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 457. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 217 620 pričom takto bolo pozitívne testovaných 393 302 osôb. 

Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 542 578 z čoho bolo pozitívne testovaných 384 017 osôb. Celkový počet neaktívnych prípadov je 718 092. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Kto sa vyhne prísnejším opatreniam?

Analytici z projektu Dáta bez pátosu zverejnili návrh na opravu alebo úpravu COVID Automatu.

Konštatujú, že nový COVID Automat priniesol so sebou pre okresy šancu spomaliť postup do horšej farby. Kritériom je pritom zaočkovanosť seniorov nad 50 rokov nad 65 %.

Dnes to spĺňa Bratislava, Dunajská Streda, Pezinok, Senec. Zdôrazňujú, že ide len o 4 okresy so 720-tisíc obyvateľmi, čo predstavuje 13 % celkového počtu obyvateľov. Kto má na splnenie šancu?

Podľa expertov sú to okresy, ktoré majú prvou dávkou zaočkovaných aspoň 60 % obyvateľstva nad 50 rokov. Je predpoklad, že sa dajú zaočkovať aj druhou dávkou, čo by sa malo stať do maximálne 30 dní. Sú to okresy, ktoré potrebujú narásť v zaočkovanosti ľudí nad 50 rokov o 1 až 5 percentuálnych bodov.

„Je to dosiahnuteľné, ale nie v horizonte 2 až 4 týždňov. Celé Slovensko narástlo o 5 percentuálnych bodov za posledných 40 dní. Ale nárast bol hlavne v kategóriach mladších a veľmi mladých obyvateľov.“

Okresy budú podľa ich slov v najbližších týždňoch postupne preraďované zo zelenej do oranžovej a potom do červenej farby.

„Tempo s tým spojeného sprísňovania opatrení nevieme odhadnúť, ale takto o mesiac COVID Automat preradí podľa nás väčšinu okresov do červenej farby. Okresy by potrebovali záchrannú brzdu, a teda zaočkovanosť +50 ročných nad 65 %. Mali by to stihnúť vtedy, keď budú meniť farbu. Ale okrem už uvedených zachránených okresov má reálnu šancu v priebehu 5-8 týždňov métu 65 % dosiahnuť. len Galanta, Trnava, Komárno, Šaľa a Prešov.“

Určitú šancu majú podľa ich dát aj Sabinov, Žilina, Trenčín, skalica, Myjava, Dolný Kubín, Piešťany, Nitra a Banská Bystrica. Sú medzi nimi všetky krajské mestá okrem Košíc.

Košice majú dnes 59 % s prvou dávkou a už sú v žltej farbe. Tí ľudia, ktorí budú tvoriť dodatočné potrebné percentá na prekonanie méty 65 % musia najprv dostať prvú dávku. A následne o 30 dní dostanú druhú dávku. A to sa podľa analytikov neudeje skôr ako za 4 týždne a pravdepodobne skôr za 5 až 8, prípadne viac týždňov.

Preteky budú podľa analýz medzi dvoma krivkami. Prvou je nárast počtu zaočkovaných nad 50 rokov. Tou druhou je nárast počtu infikovaných, tlačiaci okres do oranžovej a červenej farby.

Aký je podľa tímu Dát bez pátosu problém COVID Automatu? Tvorcovia podľa ich názoru nastavili vekovú hranicu a potrebné percento. Ale táto kombinácia má okres a jeho obyvateľov motivovať ku skorému zaočkovaniu. A to sa neudialo.

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

„Motivácia je len u niektorých okresov a aj to väčšinou slabá, lebo prírastok očkovaných je nízky, zvlášť v kategórii nad 50 rokov. Veľmi skoro sa môžu okresy dostať do červenej farby na základe parametra počtu infikovaných, čo samo o sebe nemusí byť veľký problém. Ak bolo zámerom umožniť posun okresov do lepších farieb, podarí sa to pár okresom a len pár krajským mestám: Bratislava, Trnava, neskôr Prešov, Žilina a Trenčín.“

Obmedzenia budú podľa nich značné a opatrenia zásadne ovplyvnia život občanov. Dáta bez pátosu preto navrhujú posunúť hranicu potrebnej zaočkovanosti zo 65 % na 60%. Padlo by tam 11 okresov a 4 krajské mestá: okrem Bratislavy aj Trnava, Žilina, Trenčín.

„Ďaleko vyššia časť obyvateľstva by pochopila, že očkovanie ich zachránilo od posunutia do oranžovej farby a pochopili by to hneď. Asi 20 ďalších okresov, vrátane všetkých ostatných krajských miest: Prešov, Nitra, Banská Bystrica, Košice by mali šancu sa na 60 % dostať v priebehu 4 až 6 týždňov.“

Prečo je to dôležité? Experti konštatujú, že nie je dôležité byť na 60 %-tách, ale mať motiváciu dostať sa aj na ďalšiu métu a tou by malo byť 75 %, čo umožní druhú záchrannú brzdu.

„Táto hranica by mala byť dosť vysoko na to, aby bola skutočne ochrannou pred deltou a preto nie +10 % ku 60 %, ale rovných 75%. Dnes by sa ku 75 %-tám blížila Bratislava so 73 % s prvou dávkou. Mohla by sa tam dostať pred koncom augusta. A bude to potrebovať.“

Napriek predpokladanej červenej farbe by v septembri použila 2 žolíky a zostala by o 2 pásma nižšie v zelenej. „To je mega motivácia tak pre Bratislavu, ako aj pre ostatné okresy. Je a bude to beh na dlhé trate a preto treba vývoj motivovať.“

Rast počtu infikovaných ide proti cieľu celej akcie – očkovať. Rast počtu zaočkovaných + 50 ročných umožňuje napriek zhoršovaniu situácie úľavu v podobe „zostávame zelení“, prípadne „zostávame oranžoví,“ dodávajú.

Zdroje: NCZI, MZSR, Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá