Dáta bez pátosu nešetria kritikou a vyzývajú: Zobuďte sa, prosím! Takto sa nevrátime do normálu nikdy

  • Analytici z Dát bez pátosu kritizujú seniorov, mali by sa zobudiť a ísť zaočkovať
  • Podľa ich slov sme s celým očkovaním na Slovensku veľmi “mimo”
koronavirus, očkovanie
TASR/AP, Andreas Arnold
  • Analytici z Dát bez pátosu kritizujú seniorov, mali by sa zobudiť a ísť zaočkovať
  • Podľa ich slov sme s celým očkovaním na Slovensku veľmi “mimo”

Chceme, aby deti nastúpili do škôl, chceme otvorené terasy či chodiť na omše, do fitka alebo na konferencie. Po tom všetkom túžime, napriek tomu sa nechceme dať zaočkovať a nechceme dať zaočkovať ani seniorov. Nerozumieme ani tomu, že druhou cestou je žiť s rizikom, že sa s touto pandémiou budeme mocovať do Vianoc, kritizujú aktuálnu situáciu analytici z Dáta bez pátosu.

Čakáreň na Modernu – prázdna

Analytici uvádzajú, že šanca smrti pri autonehode je v najbližších dvoch týždňoch 100-krát menšia ako to, že chytíte covid a umriete naň. Podľa ich slov sa za najbližšie dva týždne nemocnice naplnia hlavne ľuďmi nad 60 až 69 rokov. Analytici však varujú, že 20 % z nich zomrie a domov sa nevráti.

„Očkovať sa nemusíte, ale zvážte to, keď si budete dávať v aute pás. Čakáreň na MODERNU bola včera pre 60 a viac ročných v Košickom kraji prázdna,“ píšu na svojom webe.

Podľa analytikov epidemiológom v konzíliu chýbajú matematici, analytici, ekonómovia, psychológovia i sociológovia, keďže neustále trvajú na meraní a rozhodovaní sa na základe počtu hospitalizovaných.

Je potrebné priznať, že stav dnešných nemocníc je mnohokrát na pokraji síl. Tvrdia, že nie je možné, aby sa týždenne vozilo do nemocnice takmer 400 päťdesiatnikov, viac ako 600 šesťdesiatnikov, viac ako 500 sedemdesiatnikov a viac ako 200 osemdesiatnikov.

Sme úplne “mimo”

Analytici z Dát bez pátosu hovoria, že ideálne by bolo, ak by sa dobrovoľne dali zaočkovať všetci nad 50 rokov. Vraj by sme výsledok mohli vidieť už po troch týždňoch a namiesto 75 úmrtí denne by sme mali iba 15.

„Podobne namiesto 250 hospitalizovaných denne by ich bolo iba 50 denne. Ale my zaočkovaných máme málo, asi 30 % bez ďalšieho väčšieho záujmu, a tak len v tejto vekovej skupine budeme mať o 1 500 úmrtí mesačne viac,“ vyzývajú analytici seniorov k očkovaniu.

zdroj: screenshot/databezpatosu.sk
zdroj: screenshot/databezpatosu.sk
  

Na adresu očkovania sa vyjadrili poriadne tvrdo: „Aby sme pochopili, ako veľmi “mimo” s celým očkovaním sme na Slovensku, je potrebné sa pozrieť do zrkadla. Veľká Británia očkuje v týchto dňoch vekovú kategóriu nad 50 rokov, konkrétne 50 až 53 ročných. V januári oprášili minulý rok pripravený UK-COVID-19 Vaccines delivery plan a idú podľa neho“, ozrejmujú. Británia, ktorá je 12-krát väčšia ako Slovensko, je na tom dnes lepšie ako my. Za posledné tri dni mali spolu 75 úmrtí, u nás máme toľko za deň. 

zdroj: databezpatosu.sk

Analytici kritizujú najmä nevôľu občanov sa zaočkovať. Prosia seniorov, aby sa zobudili, keďže vo vekových skupinách nad 50 rokov sa jedná len o 40 % . Tým pádom bude pre väčšinu ľudí nad 50 rokov problém získať ochranu voči riziku nakaziť sa COVID-19. „Očkovanie je a musí byť dobrovoľné, len ak má celá krajina nastavené očakávania a proces otvárania a návratu k normálnemu životu na počet hospitalizovaných, tak netreba mať veľké očakávania,“ píšu webe.

zdroj: databezpatosu.sk
Zdroj: databezpatosu.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech