Dáta bez pátosu: Niektoré okresy budú červené hneď po odchode pápeža. Na tretiu vlnu máme nečakanú zbraň

  • Dáta bez pátosu sa pozreli na to, čo môžeme v nasledujúcej vlne čakať
  • Stále zastávajú názor, že situácia je nevyspytateľná a nejasná, no ponúkajú niekoľko zaujímavých náhľadov
Covid outbreak
SITA/AP, Tatan Syuflana
  • Dáta bez pátosu sa pozreli na to, čo môžeme v nasledujúcej vlne čakať
  • Stále zastávajú názor, že situácia je nevyspytateľná a nejasná, no ponúkajú niekoľko zaujímavých náhľadov

Slovensko v počte prípadov stúpa, napriek tomu je na čele Európy v tom pozitívnom zmysle slova. Dáta bez pátosu sa pozreli na scenáre, ktoré môžeme očakávať po príchode ďalšej vlny, ktorá sa k nám nezadržateľne blíži.

Napriek tomu, že má Rakúsko už teraz 10-násobne vyššie počty infikovaných v pomerne k celkovej populácii, susedné štáty by nám mohli pomôcť udržať stabilnú situáciu doma vďaka vyššej zaočkovanosti. Na Slovensku momentálne predstavuje 40 %. Rakúsko a Maďarsko majú 57%, Česko a Poľsko okolo 50%. To je predpokladom dobrej ochrany aj pri mobilite a cestovaní z Slovenska do blízkeho okolia, tvrdia.

Nezaočkovaní aj zaočkovaní

Vďaka dátam z iných krajín vieme, že vyššiu mieru nakazených tvoria nezaočkovaní občania, no ani zaočkovaní nie sú proti variantu Delta úplne chránení. V krajine Channel Islands (Jersey so 175-tisíc obyvateľmi) sa 100 percentne zaočkovaní dôchodcovia nad 60 rokov infikovali behom 4 týždňov v takých počtoch (3 % spolu a na špičke 1 % za týždeň), že by som sa bál v Šaštíne stáť aj za plotom,dodávajú na margo plánovanej návštevy pápeža a s ňou spojených ceremónií.

Delta variant je teda veľkou hrozbou nielen pre nezaočkovanú časť populácie, ale aj pre zaočkovanú časť nad 60 rokov. Je možné, že Slovensko vďaka okolitým krajinám a vysokej premorenosti z predošlej vlny dopadne pomerne dobre a túto vlnu pandémie prežijeme vo väčšej pohode. Práve premorenosť môže byť našou zbraňou v tretej vlne.

Problém by mohla spôsobiť rozdielna zaočkovanosť okresov. Mnohé z nich padnú do červenej farby už po odchode pápeža, iné, hlavne Bratislava so 74 % zaočkovaných nad 50 rokov, by pandémiu mali zvládnuť bez výrazných obmedzení.

Štáty so zaočkovanosťou okolo 20 % bojujú s obrovským nepriateľom. „Bulharsko, Severné Macedónsko, Čierna Hora, Moldavsko, ale aj Rumunsko a sused Gruzínsko z Ázie (líder v počte úmrtí: ekvivalent Slovenska na 2 500 mesačne). Počty úmrtí sú na vysokých a hlavne rastúcich číslach napriek tomu, že nie všetky krajiny majú vysoký počet infikovaných.

Gruzínsko má absolútne šialené čísla porovnateľné s najhorším časom u nás cez zimu a Bulharsko rastie v počte hospitalizovaných a aj obetí tak rýchlo, že pravdepodobne tam budeme posielať zdravotníkov podobne ako sme posielali hasičov do Grécka. Majú 2 500 pacientov a denne pribúda 200-250.“

Poučenia a postrehy

Ako sa však situácia skutočne vyvinie, uvidíme až po príchode očakávanej vlny. Krajiny, ktoré si ňou prechádzajú však ponúkajú niekoľko zaujímavých postrehov, ktoré nám môžu pomôcť pripraviť sa na nasledujúce mesiace.

  • Nakaziť sa vie počas vlny aj 5 % obyvateľstva,
  • nakaziť sa vedia výrazne viac neočkovaní,
  • aj očkovaní sa vedia nakaziť vo významnej miere (Channel Islands: nad 60 rokov a 100 % zaočkovaní, spolu 3 % populácie, Delta variant),
  • počet prípadov vie v špičke dosiahnuť 1-2 % počtu obyvateľstva za 14 dní,
  • počet obetí je napriek vysokým počtom prípadov do 10 na 1 milión obyvateľov za týždeň. Ekvivalent Slovenska by bol 55 za týždeň.

Vedel si, že po očkovaní sa nesmieš opiť? Dodržíš varovanie pred alkoholom?

Zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá