Dáta bez pátosu opäť bez servítky: Za sumu, ktorú sme dali do testov, sme mohli mať 10 nových nemocníc

  • Odborníci na dátovú analytiku zverejnili ďalšie čísla a porovnania
  • Slovensko sa začína ocitať po boku najhorších
Testovanie
Testovanie, TASR/DPA, Matthias Balk
  • Odborníci na dátovú analytiku zverejnili ďalšie čísla a porovnania
  • Slovensko sa začína ocitať po boku najhorších

Analytici z Dát bez pátosu opäť prinášajú zaujímavé porovnania. Pozreli sa totiž bližšie na vývoj situácie našich susedných krajín, konkrétne Česka a Maďarska, ktoré sú a podľa analytikov už aj zostanú na čele rebríčka podľa počtu úmrtí na počet obyvateľov (na 1 milión). „Poradie si vymenia a náš južný sused sa potiahne bližšie k 300 a určite túto hranicu prekoná,“ tvrdia Dáta bez pátosu.

(NE)testujeme dosť

Ani my sme však v analýzach neobstáli s pozitívnym výsledkom. „Slovensko je v rovnakej definícii na počte 2 500 (pozajtra) a sme spolu s Českom a Maďarskom v TOP 5, mimo malých krajín pod 1 milión obyvateľov. My ale vykazujeme úmrtia s oneskorením a dnes ich máme denne viac ako dvakrát tak veľké Česko,“ informujú Dáta bez pátosu.

Podľa nich je zaujímavé aj to, že Maďarsko robí približne len jednu tretinu PCR testov oproti Česku.

Maďarsko vykázalo len asi polovicu počtu infikovaných (52 %) pri „kvázi“ nižšej pozitivite. Slovensko testuje ešte menej ako Maďarsko, ale náš hlavný hygienik od septembra tvrdí, že testujeme dosť,“ píšu ďalej vo svojom statuse.

Dáta bez pátosu
zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu

Nebudeme mať ani jednu…

Dodávajú tiež, že počty úmrtí má ale Maďarsko vyššie pri dvoch vlnách. Česko malo totiž „vlny“ až tri.

„Po slušnom vývoji Česko nasadilo „PESa“, hralo sa s ním a asi si pamätáte otvorenie ich hospod. Maďarsko zavrelo hranice a hotovo. Naše orgány zas v tom čase vykazujú do svetových štatistík len úmrtia na pľúcnu formu kovidu,“ porovnávajú Dáta bez pátosu vývoj situácie v jednotlivých krajinách.

Poukazujú aj na to, že poslednú vlnu v roku 2021 mali Česko aj Maďarsko v rovnakom čase, pričom sa začala na začiatku februára. Oproti Česku začalo Maďarsko stúpať na pätinových číslach. Česko následne stúplo na dvojnásobok, a Maďari zas na 9 násobok prípadov.

Nakoľko ale Maďarsko testuje menej, uvádzané počty infikovaných majú nízku výpovednú hodnotu. My máme ale s ešte nižším počtom testov, pochopiteľne, ešte nižšie počty pozitívnych. „Vyzerá to tak, že pri oplošťovaní kriviek si tieto krajiny, ale aj Slovensko, prešli rôznymi príbehmi s veľmi podobnými, dokonca s rovnakými výsledkami.“

Testovanie
zdroj: TASR/AFP/Ina Fassbender

„Slovensko si pridalo na rozdiel od uvedených dvoch krajín 30 miliónov antigénových testov a stále pokračujeme. Slovensko „odchytilo“ státisíce „infekčných“ a zabránilo, aby šírili vírus po krajine, čím sa zabránilo tisícom úmrtí, oslávilo v uniformách II. SNP, spustilo atómovú zbraň a napriek tomu, že bývalý minister zdravotníctva hovoril o tom, že ostatné krajiny preberú náš koncept a budú náš úspešný príbeh nasledovať, nič sa nestalo. Našťastie pre nich,“ sumarizujú kroky Slovenska analytici.

Do porovnania uvádzajú aj fakt, že za sumu, ktorú sme investovali do antigénových testov, sme mohli mať 10 takých nemocníc, akou je tá nová v Michalovciach. „Ale nebudeme mať ani jednu,“ uzatvárajú Dáta bez pátosu.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech