Dáta bez pátosu: Prestaňme si myslieť, že vírus vieme zastaviť. Nevieme. Možno ale vieme pripraviť zdravotníctvo

  • Dáta bez pátosu sa opäť pozreli na zle nastavený COVID automat
  • Podľa ich slov je nutné ho zjemniť
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/AP Photo/Alberto Pezzali, TASR/AP Photo/Maya Alleruzzo
  • Dáta bez pátosu sa opäť pozreli na zle nastavený COVID automat
  • Podľa ich slov je nutné ho zjemniť

Analytici z projektu Dáta bez pátosu na svojom Facebooku uviedli porovnania s minulým rokom. Aj napriek tomu, že sa isté veci v porovnaní s vlaňajškom zlepšili, dnes je na stole iný problém – nešťastne nastavený COVID automat.

Pôjdeme do tmavých farieb?

Dáta bez pátosu poukazujú na to, že aktuálne bojujeme s deltou, máme k dispozícii očkovanie a za sebou II. vlnu s 15-17 tisíc obeťami. „Kombinácia faktorov a hlavne ich hodnôt je dramaticky iná ako v deň otvorenia škôl minulý rok – 2020,“ vysvetľujú analytici.

Rozdiel je aj v počte testov, nakoľko Slovensko aktuálne testuje 2-krát viac ako minulý rok testami PCR a robíme 10-tisíc AG testov denne. Okrem spomínaného tiež Dáta bez pátosu poukazujú na fakt, že chceme testovať aj deti pred nástupom do škôl. Práve preto je nutné výsledky rozumne, pokojne a racionálne vyhodnotiť.

„Dôležité bude testovať podozrivých ľudí a nie zdravých, tých z ohnísk hneď a nie neskoro,“ dodávajú dátoví analytici. Objasňujú tiež, že aktuálne máme viac infikovaných ako minulý rok. Infikovaní súčasnosti sú však podľa ich slov iní, ako tí minuloroční.

„Je ich viac, lebo viac testujeme. Vieme o ich vekovej štruktúre a tam je prvá dobrá správa. Starších je výrazne menej. Veľa je mladých. Vieme aj to, že infikovať sa vedia aj očkovaní, aj neočkovaní. Vieme, že reinfekcie sú veľmi zriedkavé: len 5% z tých, ktorí COVID mali,“ vysvetľujú na sociálnej sieti.

Dôležité vraj bude sa z počtov zistených infikovaných nepoplašiť a upraviť COVID Automat, lebo veľmi skoro hodí celé Slovensko do tmavých farieb.

Hospitalizovaní zostávajú v nemocnici kratšie

Rovnako máme tento rok viac aj hospitalizovaných. Podľa Dát bez pátosu musíme sledovať ako výjazdy za covid pacientmi, tak aj príjmy pacientov na hospitalizáciu.V prípade výjazdov za pacientmi nakazenými koronavírusom podľa nich ide o úplne inú operáciu, ako výjazd za pacientom napríklad so žlčníkom. Treba byť chránený, dlhšie sa čaká na prebratie na urgente a je nutné dezinfikovať sanitku.

Polovica prijatých pacientov ale po vyšetrení ide domov. Ak už aj ostávajú hospitalizovaní, zostávajú v nemocnici kratšie, čo je podľa analytikov dobrou správou.

Z výjazdov a z príjmov uvidíme stavovú veličinu: POČET PACIENTOV V NEMOCNICI s potvrdeným covidom. Už dnes ich je viac ako minulý rok na konci prázdnin a to 1-2 milióny ľudí covid prekonali a tí v nemocnici nie sú a 2,2 milióna je plne očkovaných. Dôležité bude, aby ležalo v nemocniciach málo seniorov nad 60 rokov. Tí tvorili 3/4 v 2. vlne a zaplnili nemocnice,“ vysvetľujú analytici.

Nemocnica
zdroj: TASR/AP Photo/Maya Alleruzzo

Bratislava by mala žiť ako Dánsko

Poukazujú aj na to, že úmrtia boli počas prázdnin ojedinelé a ak prídu, bude ich výrazne menej. Podľa slov Dát bez pátosu ich bude rádovo v stovkách, možno 1-2 tisíce spolu za DELTA vlnu. Slovensko počas leta výrazne postúpilo a zaočkovalo pol milióna ľudí.

Problémom bude regionálna štruktúra zaočkovanosti. „Bratislava s viac ako 60% by mala žiť ako Dánsko. Revúca a Čadca nech si pozrie štatistiky Bulharska, bohužiaľ. V mnohých krajinách a regiónoch, kde sa delta rozbehla, sa rozbehlo aj očkovanie zatiaľ nezaočkovaných. Očakávame druhú vlnu očkovania aj na Slovensku. Samozrejme to viete stihnúť aj pred hospitalizáciou, ale je to na Vás. My sme už hrachu nahádzali,“ objasňujú Dáta bez pátosu.

Vakcína
zdroj: TASR/AP Photo/Alberto Pezzali

Je nutné zjemniť COVID automat

Okrem spomínaných zhrnutí dátoví analytici predostreli aj možné riešenia a rady. Hneď prvou ponúkanou bolo okamžite zjemniť COVID Automat, aby sa kvôli tisícom zistených infikovaných detí nezafarbili okresy do tmavých farieb. Ak by sa nezmenil, po pápežovi bude podľa nich okrem Bratislavského kraja a D. Stredy celé Slovensko červené a do Dušičiek sa ocitne v ešte tmavšej farbe.

Tak by sme sa opäť dočkali pozastavenia športu, kultúry, umenia a reštaurácie by sme vymenili za donáškovú službu.

„Prestaňme s praxou: dávať do karantény zdravých ľudí a hlavne deti. V Čechách je karanténa 2 dni, nikde nie je viac ako 7 dní, po negatívnom teste sa vie vrátiť do školy, roboty, spoločnosti KTOKOĽVEK. Celú triedu školákov izoluje IBA SLOVENSKO! Prestaňme si myslieť, že respiračný vírus vieme zastaviť. Nevieme. Možno vieme pripraviť zdravotníctvo na prílev pacientov. Hlavne v niektorých: málo premorených a slabo zaočkovaných okresoch. Táto kombinácia: „málo a slabo“ bude kriticky riziková. Haló: Gemer, Levice, Detva, Východ,“ upozorňujú analytici.

Tí tiež radia obnoviť normálny život v okresoch, kde bude viac infikovaných, no napriek tomu v nemocniciach málo pacientov (lebo síce slušne premorené, no silno zaočkované). „Obnovme normálny život a do karantény skutočne len infikovaná osoba a jej najbližšie okolie, následne test a prepustenie do života. Veľmi podobne ako UK od 21. júla a Dánsko od 10. septembra,“ objasňujú.

Na záver opätovne zdôrazňujú, že cez víkend nabehnú silné čísla, nakoľko sa dozvieme výsledky testovania žiakov. COVID Automat tak zafarbí polovicu Slovenska na červeno, ale „hádam vláda príjme zajtra jeho zjemnenie, a teda nerátať deti do 12-15-18 rokov,“ uzatvárajú Dáta bez pátosu.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Lisa Leutner
Zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá