Dáta bez pátosu: Prichádza bod zlomu, väčšina dospelých Slovákov je už zaočkovaná. Pribudlo 46 prípadov koronavírusu

  • Pribudlo 46 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 5 834 PCR testov
  • Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu nezmenil, nepribudlo ani úmrtie
očkovanie kalifornia
TASR/AP Photo/Damian Dovarganes
  • Pribudlo 46 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 5 834 PCR testov
  • Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu nezmenil, nepribudlo ani úmrtie

Na Slovensku v sobotu 24. júla pribudlo 46 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 5 834 PCR testov. Z 10 540 vykonaných antigénnych testov boli pozitívne 4.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (9), nasleduje Prešovský (8), Banskobystrický (7), Bratislavský (6), Žilinský (4), Nitriansky (3), Trenčiansky (3) a Trnavský (3).

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 72 vzoriek z celkového počtu 181 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 39,8% zastúpenie.

Nepribudlo ani jedno nové úmrtie a to už štvrtý deň po sebe. Celkovo priamo na COVID zomrelo už 12 534 ľudí.

Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu nezmenil. Aktuálne je hospitalizovaných 80 pacientov s koronavírusom alebo podozrením naň, z nich potvrdené ochorenie má 44 ľudí. Na JIS sú 4 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 6 osôb.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 233 282 za predchádzajúci deň pribudlo 3 491 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 915 535 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 7 662 ľudí.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 408. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Bod zlomu

Slovensko už pravdepodobne prekročilo hranicu 50 % zaočkovanosti. Upozorňujú na to Dáta bez pátosu. Dáta o očkovaní sa dohlasujú aj niekoľko dní po samotnej vakcinácii. Neočkovaní tak už nemôžu povedať, že sú väčšina.

Celkovo sa za 23 dní júla podali viac ako pol milióna dávok, za čo patrí vďaka všetkým v očkovacích tímoch. Je predpoklad, že sa dostaneme ku 750 tisícom za celý júl. V auguste tempo napriek ponuke lotérie, bonusov a obmedzení pri vizitácii pápeža opadne. Prehupneme sa možno cez 45% z celkovej populácie, čo bude 55% dospelých=voličov. Opäť vďaka za nich,“ dodávajú analytici.

Motiváciou k očkovaniu by mohli byť krajiny, ktoré v očkovaní disciplinované neboli a teraz ich doslova kosí delta. Chorvátsko má dnes podobné tempo očkovania ako my, no celkovo sú Chorváti menej preočkovaní. „Ale 5-6 krát viac prípadov denne/týždenne. Tempo rastu okolo 50% týždenne ich môže dostať veľmi skoro na 500-1000 denne. Ak to bude už v auguste a do nemocníc idú delta pacienti do 5 dní, môžeme vidieť varovanie. Bude relevantné, náskok Chorvátska je pred Slovenskom 2-4 týždne,“ upozorňujú.

Zdroje: NCZI, DátaBezPátosu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech