Dáta bez pátosu varujú: Vieme, kde bude počet pacientov narastať. Táto vec by ťa mala trápiť

  • Pandemická situácia na Slovensku je každým dňom horšia
  • Slovákov trápi najmä farba ich okresu, no mali by riešiť zaočkovanosť
koronavirus korona covid-19
Unsplash/SJ Objio Unsplash/Piron Guillaume
  • Pandemická situácia na Slovensku je každým dňom horšia
  • Slovákov trápi najmä farba ich okresu, no mali by riešiť zaočkovanosť

Dobré správy sú počas dní, kedy počty nakazených a úmrtí rastú, ako dar z nebies. Hoci ich je málo, dokážu potešiť. Tieto dobré správy sa však netýkajú každého z nás. Aspoň ak to tvrdia Dáta bez pátosu, ktoré prišli s ďalšími zaujímavými analýzami.

Prvá pozitívna správa sa týka výhradne Bratislavčanov. „Bravó, už len 44 ľudí s druhou dávkou a máte druhého žolíka vďaka 75 % zaočkovanosti nad 50 rokov. Možno sa hore hecnú a dovolia to od budúceho týždňa-museli by zmeniť zrovna oznámené farbičky a k Dunajskej Strede pridať aj zelenú Bratislavu,“ konštatujú analytici z Dát bez pátosu. 

K Bratislave, ktorá možno získa ďalšieho žolíka, sa však pridá aj Galanta a Šaľa, ktoré môžu získať premiérového žolíka. K dosiahnutiu tohto cieľa im chýba niekoľko ľudí, no ak sa títo ľudia nájdu, bude to znamenať iba jedno. Okresy budú mať šancu na zelenú farbu, pri najhoršom na oranžovú. 

❤️ Máte radi dobré správy? Máme 3, ale netýkajú sa každého.Bratislava: Bravó, už len 44 ľudí s druhou dávkou a máte…

Posted by Dáta bez pátosu on Wednesday, September 22, 2021

V novšom príspevku však analytici poukazujú na skutočnosť, že nemocnice sa začínajú zapĺňať. V súčasnosti je hospitalizovaných 330 osôb. Medzi východným a západným Slovenskom je však veľmi veľký rozdiel. V Košickom a Prešovskom kraji ide o 140 hospitalizovaných a v Bratislavskom a Trnavskom kraji iba o 35.

„Za posledné 3 týždne sme vyrástli na viac ako 4-násobok, za posledné 2 týždne o 200%. Samozrejme postelí vieme pripraviť veľa (ak sa hecneme), mali sme aj 4500 „k dispozícii“ a z nich vyše 90% obsadených,“ vysvetľujú. 

Myslíš si, že očkovanie by malo byť podmienkou prijatia do zamestnania?

Čo nás čaká?

Predikcie analytikov nie sú vôbec také optimistické ako dobré správy v úvode článku. „Už vieme, že rastieme o 100 % za posledný týždeň. Ale % tých, ktorí idú do nemocnice bude postupne klesať, lebo ohniskami sú hlavne školy a deti do nemocnice idú zriedka. Ku koncu septembra predikujeme v nemocniciach stav 500 – 600 pacientov, model ukazuje 520,“ konštatujú. 

Väčšina hospitalizovaných síce bude pochádzať z východného Slovenska, no umiestnení budú v nemocniciach s voľnými kapacitami. To znamená, že by sme mali počítať s tým, že vyššie počty hospitalizovaných sa budú týkať napríklad nemocníc v Košiciach, Prešove, Michalovciach, Trenčíne, Nitre, Bratislave, Zvolene, Banskej Bystrici a Galante. „Silný rast predikujeme v Žiline-Martine-Čadci-D. Kubíne,“ dodávajú Dáta bez pátosu.

V NEMOCNICIACH MÁME NA SKLONKU LETA 3️⃣3️⃣0️⃣ PACIENTOV📊 V Košiciach a v Prešove spolu 90, spolu v oboch krajoch 140📊…

Posted by Dáta bez pátosu on Wednesday, September 22, 2021

V porovnaní s predošlým rokom a druhou vlnou by sme v tejto chvíli mali počítať s výrazne horšou situáciou. Na konci septembra 2020 bolo v nemocnici 190 ľudí, tento rok to bude trojnásobok. Hoci znie toto číslo skutočne strašidelne, je potrebné poukázať na fakt, že tento rok sa pacienti v nemocnici zdržiavajú kratšie. Doba hospitalizácie je tento rok kratšia ako 7 dní. 

Dobrou správou je aj to, že v súčasnosti zomiera menej pacientov. „Z 800 prijatých pacientov zatiaľ máme 50 obetí. Je pravda, že z 300 hospitalizovaných zomrie asi 10%, čo je 30 ľudí. Úmrtnosť pacientov je asi 10%, čo koreluje napríklad s dátami z Veľkej Británie úplne presne,“ vysvetľujú analytici.

„Ak vieme, že do nemocnice ide 7%-9% zo zistených pozitívnych prípadov, a z nich 10% v nemocnici zomrie, tak máme smrtnosť DELTY pod 1%. A to je tretia dobrá správa,“ uzatvárajú príspevok analytici. Zároveň vyzývajú všetkých doposiaľ nezaočkovaných Slovákov, aby s vakcináciou nečakali. „Bude to solidárne gesto a vyzerá, že veľmi pomáha. Zvlášť, ak ste z okresu, ktorý je slabšie chránený (silnou II. vlnou a stavom zaočkovanosti),“ hovoria.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech