Dáta z antigénových testov sú chaos, priznáva NCZI. V skutočnosti sa ich urobilo oveľa menej

  • Národné centrum zdravotníckych informácií muselo upraviť publikované dáta
  • V skutočnosti sa vykonalo o 60-tisíc testov menej, ako uviedli odberné miesta
antigénový test plošné testovanie
TASR/Roman Hanc
  • Národné centrum zdravotníckych informácií muselo upraviť publikované dáta
  • V skutočnosti sa vykonalo o 60-tisíc testov menej, ako uviedli odberné miesta

Niektorí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti v predchádzajúcom období nahlásili počet vykonaných antigénových testov duplicitne. Tým sa ich celkový počet navýšil o takmer 59-tisíc, než je skutočný počet doposiaľ vykonaných antigénových testov.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) preto muselo upraviť publikované dáta. Informovala o tom hovorkyňa NCZI Veronika Beňadiková.

Podľa súčasných dát zverejnených na korona.gov.sk sa doteraz na Slovensku vykonalo viac ako 708- tisíc antigénových testov, vyše 22-tisíc bolo pozitívnych. 

Údaje až 390-tisíc Slovákov testovaných na koronu si mohol stiahnuť ktokoľvek, štát nechránil dáta

Nie je to prvý raz, čo má NCZI problém s dátami, aj keď v tomto prípade uvádza, že nešlo o ich chybu. Veľkým prešľapom bol napríklad únik dát o testovaných ľuďoch, ktorý odhalili etickí hackeri v polovici septembra 2020. Dokázali zo serverov vytiahnuť nielen výsledky testov, ale aj osobné údaje ľudí, ktorí sa PCR testovania zúčastnili. 

 30. marca „unikla“ mapa pozitívne testovaných aj s ulicou, kde dotyčný býva. Premiér Igor Matovič vtedy uviedol, že nešlo o žiadny únik, keďže neboli zverejnené osobné údaje. Mapa zobrazovala pohlavie, vek a adresu pozitívne testovaného človeka. Mapu takmer hneď stiahli.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK