Dáta z Británie hovoria jasne: Dve vakcíny, ktorými očkujeme aj my, sú po druhej dávke účinné až na 99 %

  • Nová štúdia poukazuje na vysokú účinnosť týchto vakcín už po prvej dávke
  • Napriek značnému úspechu však existuje skupina ľudí, ktorej sa protilátky tvoria pomalšie
korona vakcína covid-19 očkovanie
TASR/AP
  • Nová štúdia poukazuje na vysokú účinnosť týchto vakcín už po prvej dávke
  • Napriek značnému úspechu však existuje skupina ľudí, ktorej sa protilátky tvoria pomalšie

Po podaní prvej dávky vakcíny od AstraZeneca a Pfizer/BioNTech sa u ľudí vytvorili protilátky raketovou rýchlosťou. Po podaní druhej dávky sa percento úspešnosti posunulo z 96 až na 99 %.

Nová štúdia bola vykonaná na očkovaných obyvateľoch Veľkej Británie, ktorí pred aplikovaním vakcíny nedisponovali protilátkami, informuje The Guardian. Analýze bolo podrobených 13 232 vzoriek protilátok poskytnutých 8 517 dospelými účastníkmi štúdie.

„Toto je jedna z prvých štúdií o vakcínach v reálnom svete vo Veľkej Británii a je to fantastická správa,“ uviedla Dr. Maddie Shrotri, hlavná autorka príspevku obsahujúceho nové zistenia.

„Viac ako 9 z 10 dospelých vo Veľkej Británii, ktorí dostali vakcínu od spoločností Pfizer alebo AstraZeneca, si vytvorilo protilátky proti vírusu do jedného mesiaca od ich prvého očkovania. Je pozoruhodné ako dobre tieto vakcíny fungujú, najmä vzhľadom na rýchlosť ich vývoja. Je to skutočný vedecký výkon tvárou v tvár najničivejšej pandémii za posledné storočie.“

Napriek nečakaným výsledkom sa medzi očkovanými nachádza skupina ľudí, u ktorých sa protilátky tvoria pomalšie, a to bez závislosti od druhu vakcíny. Sú to chronicky chorí pacienti so zníženou imunitnou odpoveďou. Po druhej dávke vakcíny sa však ich imunitná odpoveď a protilátky v tele dorovnajú, informuje Forbes.

Chcel by si za očkovanie dostať pivo zadarmo?

Tá, ktorú Slováci odmietajú

Očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca je na Slovensku pozastavené z dôvodu nestabilných dodávok. To však neplatí pre ľudí, ktorí touto vakcínou už zaočkovaní boli a čakajú na druhú dávku. Vyzerá to však, že nedôvera v látku stúpa.

Za posledných sedem dní zrušilo svoju registráciu 2528 žiadateľov s prideleným termínom druhého očkovania látkou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Bauch.

Kompletný očkovací cyklus pri vakcínach Comirnaty, COVID-19 Vaccine Moderna a Vaxzevria pozostáva z dvoch rovnakých dávok, medzi ktorými je časový odstup. Informuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Na Slovensku to je nasledovne:

  • Comirnaty (Pfizer/BioNTech) – 28 dní
  • COVID-19 Vaccine Moderna – 28 dní
  • Vaxzevria (AstraZeneca) – 10 až 12 týždňov

„Správne načasovanie druhej dávky je veľmi dôležité, pretože ľudské telo si imunitu vytvára postupne. Z klinických štúdií vyplýva, že vakcína Vaxzevria vykazuje pri odstupe 12 týždňov medzi 1. a 2. druhou dávkou vyššiu účinnosť, ako pri podaní druhej dávky do 6 týždňov,“ objasňuje ŠÚKL. Odborníci informujú, že každý liek či vakcína má nežiaduce účinky, ktoré sa však nemusia vyskytnúť u každého. 

Zdroje: The Guardian, TASR, Startitup, Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech