Dávid športuje „v oblakoch“. Ako jeden z mála Slovákov sa aktívne venuje akrobatickému paraglidingu

  • Vo svetovom rebríčku sa Slovensko pohybuje okolo 10. miesta
  • Samotné vybavenie paraglidistu sa pohybuje cenovo okolo 2 500 eur
paragliding
Ilustračná fotografia, archív/Dávid Tarábek
  • Vo svetovom rebríčku sa Slovensko pohybuje okolo 10. miesta
  • Samotné vybavenie paraglidistu sa pohybuje cenovo okolo 2 500 eur

Vo svete plnom dobrodružstiev a nekonečnej túžby po slobode existujú jedinci, ktorí svoje vášne menia na skutočnosť. Jedným z nich je Dávid, paraglidista s láskou k akrobatickému letu, ktorý zdvíha adrenalínový zážitok do nebeských výšok.

Dávid Tarábek je mladý chalan, ktorému adrenalín koluje priamo v žilách. „Paragliding mi prináša pôžitok a hlavne je viac spojený s prírodou. Akrobaciu som chcel robiť, odkedy som začal lietať, a úplne som sa tým uistil po kurze neštandardných letových režimov,“ uviedol Dávid, ktorý sa tomuto športu venuje takmer 4 roky. 

Na takýto adrenalínový šport je potrebná veľká dávka odvahy

Akrobatický paragliding nie je pre každého. Vyžaduje odvahu, presnosť a hlavne cit pre klzák. David opisuje akrobaciu ako „alchýmiu paraglidingu“, kde každý manéver je ako tajný recept plný precíznych pohybov a poznaní. Jeho obľúbeným manévrom je „infiniti tumbling“, ktorý vyzýva gravitáciu a testuje limity ľudského tela a ducha. Človek pri ňom doslova prelieta chrbtom dopredu, ponad klzák a zažíva preťaženie až 5 g.

Bezpečnosť je pre Dávida na prvom mieste. Vysvetľuje, že aj keď technika a vybavenie v súčasnosti ponúkajú vysokú úroveň bezpečnosti, konečný zážitok a bezpečnosť závisia od pilota a jeho schopnosti investovať do kvalitného vybavenia. Tréningy nad vodou sú pre neho rutinou, ktoré praktizuje s využitím záchranného vybavenia, aby zabezpečil maximálnu bezpečnosť pri každom lete.

Nad vodou sa trénuje výhradne so záchrannou vestou. Ja používam postroj (sedačku), ktorá mi poskytuje od seba odpútať hlavný paraglidingový vrchlík s poruchou a nahradí ho záchranným padákom, ktorý ma bezpečne dopraví na zem. K tomu mám ďalší klasický záložný padák polguľového tvaru, pre prípad, že by všetko zlyhalo,“ opisuje svoje vybavenie Dávid. 

paragliding
zdroj: archív/Dávid Tarábek

Ocitnúť sa vysoko vo vzduchu môže byť aj nebezpečné. Niečo svoje vie o tom aj Dávid: „Párkrát som si preletel dosť blízko okolo vrchlíka. Pád do vrchlíka je najhorší možný scenár, ktorý môže nastať.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá