Dážďovková farma v kuchyni? Česi vytvorili kompostér, ktorý je dizajnovým doplnkom

  • Ekológia a pekný dizajn, to sú dve veci, ktoré sú dnes "hot" a zároveň sa skvelo dopĺňajú. Dizajnéri si neustále lámu hlavu, ako vymyslieť produkt, ktorý bude oku lahodiaci a zároveň priateľský k prírode. Českej firme sa podarilo všetkých predbehnúť a prísť so skutočne revolučnou vecičkou!
collageecece
Plastia
  • Ekológia a pekný dizajn, to sú dve veci, ktoré sú dnes "hot" a zároveň sa skvelo dopĺňajú. Dizajnéri si neustále lámu hlavu, ako vymyslieť produkt, ktorý bude oku lahodiaci a zároveň priateľský k prírode. Českej firme sa podarilo všetkých predbehnúť a prísť so skutočne revolučnou vecičkou!

Každá domácnosť denne prispieva obrovským dielom k hromadeniu odpadu, s ktorého likvidáciou má naša planéta skutočne obrovský problém. Prečo nespraviť niečo pre to, aby si svoj podiel na súčasnej ekologickej katastrofe trochu znížil? Verím tomu, že už dávno separuješ, pretože to je prvý pod pomyselného zoznamu. Racionálnejšie nakupovanie, uprednostňovanie ekologických či žiadnych obalov je ďalším. O niečo nižšie sa však nachádza aj kompostovanie, o ktorom bude práve teraz reč.

Foto: Plastia

Česká rodinná firma Plastia sa nedávno vrhla do naozaj bláznivej výzvy – vytvoriť nádobu, pomocou ktorej by mohol každý, a to skutočne každý vrátane teba, kompostovať svoj odpad. Vravíš si, čo je to za blbosť? Práve naopak, podarilo sa im vytvoriť produkt roka! Nielen, že plne funkčný a pekný, ale navyše získal najprestížnejšiu dizajnérsku cenu Red Dot Award: Product Design 2017 a porazil tak desiatky projektov z 54 krajín sveta. Tlieskame!

Foto: Plastia

 

Táto geniálna vecička nesie názov vermikompostér UrbaLive, je plastový s drevenými nožičkami a kúpiš ho za 112 eur. Za návrhom stojí známy český dizajnér a architekt Jiří Pelcl. Jeho cieľom bolo vytvoriť akýsi hybrid praktického domáceho pomocníka a dizajnové doplnku. Ako funguje? S pomocou užitočných dážďoviek. Tie dokážu premeniť tvoj biologický domáci odpad na kvalitné hnojivo pre rastliny.

Foto: pelcl.cz

 

„Málokedy sa stáva, že dizajnér má príležitosť navrhnúť produkt, ktorý je prospešný pre človeka, pre zviera aj pre prírodu, uviedol Pelcl. Podľa konateľky spoločnosti Plastia, ktorá produkt vyrobila, dávajú práve takéto úspechy ich podnikaniu zmysel. Výroba prvého kompostéru na svete, ktorý je navrhnutý s dôrazom na estetiku, zároveň spôsobili akúsi malú revolúciu.

Foto: facebook.com/Plastia

S touto praktickou nádobou výrazne zredukuješ kvantitu svojho domáceho odpadu, zbavíš sa zapáchajúceho smetného koša a navyše to má výhodu aj pre lenivcov. Kôš jednoducho nebudeš musieť vynášať tak často. :) Nemusíš sa báť, že z kompostéra sa bude šíriť nevábna vôňa, je tak šikovne navrhnutý, že neucítiš vôbec nič a tvoje nové domáce zvieratká, teda dážďovky, si budú potichu robiť svoju prácu.

Foto: Plastia

„Dá sa použiť v domácnostiach, školských triedach alebo kanceláriách. Je vyrobený tak, aby bolo kompostovanie pri dodržiavaní niekoľkých pravidiel bezproblémové a jeho údržba aj čistenie jednoduché. Skladá sa z kompostovacích poschodí, kde pracujú dážďovky a v ktorých vzniká vermikompost, a nádoby, kam odteká dážďovkový čaj. Oboje obsahujú vysoké množstvo živín a enzýmov, ktoré pomáhajú rastlinám rásť,“ tvrdí Plastia.

Foto: Plastia

Zaujímavý je aj príbeh vzniku tohto produktu. Pôvodne totiž Jiří Pelcl navrhol len stoličku z dreva a plastu s úložným priestorom. Tá však firmu inšpirovala k realizácii odvážneho nápadu výroby štýlového kompostéru. Spojili sa s projektom Kokoza, ktorý propaguje kompostovanie a urbanistické pestovanie rastlín a vytvorili hneď dva produkty – kompostér a nádobu na pestovanie UrbaLive.

Foto: Plastia

Plastia podporuje ekologickú myšlienku kolobehu Green Loop. Ide o filozofiu, podľa ktorej všetko, čo už nemôžeme využiť, treba vrátiť do prírodného cyklu. Práve na základe tejto myšlienky vznikla aj produktová rada UrbaLive. Jej cieľom je uľahčiť ľuďom cestu k prírode a umožniť im objaviť radosť z pestovania vlastných plodín, no zároveň aj z ich ekologickej recyklácie.

Foto: facebook.com/Plastia

 

Ekológia nie je len pre hipísákov, dnes už môžeš prírode pomáhať so štýlom! A predstav si tie reakcie, keď kamošom povieš, že máš doma v kuchyni malú dážďovkovú farmu. :)

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech