Deje sa extrém, zatvárajú sa školy bez ohľadu na situáciu, hnevá sa Gröhling. Neurobme už druhý rok tú istú chybu

  • Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) do dnešného dňa uzavreli stredné školy a druhý stupeň základných škôl vo viac ako desiatich okresoch
  • Branislav Gröhling reagoval na sociálnej sieti na aktuálnu situáciu
Otváranie škôl
TASR/Jaroslav Novák TASR/AP/Sebastian Scheiner
  • Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) do dnešného dňa uzavreli stredné školy a druhý stupeň základných škôl vo viac ako desiatich okresoch
  • Branislav Gröhling reagoval na sociálnej sieti na aktuálnu situáciu

Ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi sa nepáči aktuálny „trend“ hromadného zatvárania škôl. To podľa neho situáciu nevyrieši.

„Ak je na škole zlá situácia, RÚVZ ju môže zatvoriť. To má svoju logiku. Aktuálne sa ale deje opačný extrém. RÚVZ zatvárajú všetky školy v okrese. Bez ohľadu na to, či je na škole dobrá alebo zlá situácia. Včera som si čítal správy od riaditeľov: Mali zatvorenú jednu, dve alebo dokonca žiadnu triedu. Teraz sú zatvorení aj tak,“ vyjadril sa na sociálnej sieti Facebook. 

Ďalej dodáva, že sa zatvorili  všetky školy v okrese bez rozdielu a nie na 2 týždne, ale „na neurčito“.

„Ako sme aj od začiatku varovali. Tak ako na jednej škole môže byť zatvorených veľa tried, na inej je ich zatvorených málo. Vieme, že plošné zatvorenie škôl nefungovalo na Slovensku, v zahraničí a je proti nemu aj Svetová zdravotnícka organizácia,“ ďalej vysvetľuje. 

HROMADNÉ ZATVÁRANIE ŠKÔL „NA NEURČITO”Ak je na škole zlá situácia, RÚVZ ju môže zatvoriť. To má svoju logiku. Aktuálne…

Posted by Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny on Wednesday, December 1, 2021

„Neurobme už druhý rok to isté. Ako spoločnosť sme sa zaviazali školy nezatvárať a nemali by sme na tento cieľ zabudnúť. Ak je konkrétna škola na tom naozaj zle, nech ju RÚVZ zatvorí na určitý čas. Ale nech nezatvára ‚na neurčito’ každú jednu školu bez rozdielu, aj tie, ktoré fungujú dobre a majú len minimum tried v karanténe,“ dodáva.

Aliancia stredoškolákov podporuje konanie Regionálnych úradov verejného zdravotníctva

Aliancia stredoškolákov súhlasí s tým, aby školy zatvárali hygienici na regionálnej úrovni. Na dnešnom tlačovom brífingu to uviedol prezident Aliancie stredoškolákov Kristián Krivda. Ak by sa ponechali školy ešte dva a pol týždňa otvorené, nakazí sa podľa nich minimálne 26-tisíc žiakov.

Pri svojich úvahách študenti vychádzajú z údajov, ktoré predstavil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) v relácii Rádia Express Braňo Závodský naživo. Od ministra školstva teraz očakávajú, že prehodnotí svoje dáta, ktoré má, a na základe nich rozhodol, čo je najlepšie pre študentov stredných škôl.

Krivda poukázal na to, že podľa odborníkov je v súčasnej situácii vhodné uzavrieť školy do vianočných prázdnin. Priblížil, že u nich v triede sa väčšina vzdeláva prezenčne, no na škole sú triedy, ktoré sa dobrovoľne rozhodli uplatniť výnimku pre obavu z nákazy a vzdelávajú sa dištančne, pričom škola im nie je povinná toto zabezpečiť.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) do dnešného dňa uzavreli stredné školy a druhý stupeň základných škôl v okresoch Trnava, Piešťany, Banská Bystrica, Brezno, Rimavská Sobota, Skalica, Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín, Lučenec, Vranov nad Topľou a Rožňava. Od štvrtka 2. decembra budú uzatvorené stredné školy a druhý stupeň základných škôl aj v okrese Galanta.

Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková v tlačovej správe 26. novembra informovala, že hlavný hygienik SR Ján Mikas vyzval všetkých 36 RÚVZ, aby v prípade alarmujúcej situácie v regióne uzatvárali školy. RÚVZ majú pri plošnom zatváraní škôl vo svojich územných obvodoch jeho plnú podporu.

Zdroje: SITA, FB/Branislav Gröhling

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie