Delta zosilnela a je nákazlivejšia. Nový „mutant“ už začína dominovať v krajine, z ktorej k nám prišli Alfa aj Delta

  • Nebezpečný variant s názvom AY.4.2 sa šíri po celej Británii
  • Vedci po celom svete skúmajú nový podtyp vysoko infekčného variantu Delta
  • Prvý prípad bol diagnostikovaný v Izraeli iba u 11-ročného chlapca
pjimage (58)
Ilustračný obrázok, Unsplash/Viktor Forgacs/Gani Nurhakim
  • Nebezpečný variant s názvom AY.4.2 sa šíri po celej Británii
  • Vedci po celom svete skúmajú nový podtyp vysoko infekčného variantu Delta
  • Prvý prípad bol diagnostikovaný v Izraeli iba u 11-ročného chlapca

Koronavírus sa šíri po celom svete a objavujú sa jeho nové verzie. Vzniká množstvo nových mutácií, ktoré by mohli poskytovať vírusu množstvo výhod na jeho prežitie. Vedci po celom svete sa ich snažia včas zachytiť a sledovať.

Nedávno začali vedci skúmať nového potomka vysoko infekčného variantu Delta šíriaceho sa vo Veľkej Británii, ako uvádza portál Science Alert.

Nebezpečnejší variant „Delta Plus“

Počas minulého piatku uviedol Úrad pre verejné zdravie v Anglicku vo svojej správe, že monitoruje najnovší typ variantu Delta s názvom AY.4.2.

zdroj: Unsplash/Vladimir Fedotov

Pôvodná Delta bola zaradená medzi obávané varianty už v máji 2021 a stala sa dominantným typom Covidu v obehu. No pred pár mesiacmi v júli 2021 identifikovali odborníci AY.4.2, ktorý sa šíri po celej Británii.

Postupne sa táto nová mutácia zvyšuje medzi testovanými občanmi. Obsahuje niekoľko ďalších variantov, ktoré koronavírus využíva na preniknutie do buniek človeka, ako uvádza portál BBC.

Podrobný výskum je naliehavý

Nové varianty vznikajú celkom rýchlo, a tak sa vedci snažia kontrolovať všetky genetické zmeny, ktorými Covid prechádza.

Spojené kráľovstvo patrí medzi lídrov vo vykonávaní laboratórnych analýz, keďže tam sa nový variant rýchlo šíri, ako uvádza portál BBC.

„Je pravdepodobné, že bude až o 10 % prenosnejší. Je dobré, že sme si toho vedomí. Je skvelé, že máme k dispozícii zariadenia a infraštruktúru, aby sme videli čokoľvek, čo by mohlo byť trochu podozrivé,“ informoval profesor Francois Balloux, riaditeľ Genetického inštitútu University College v Londýne. 

zdroj: Unsplash/Gani Nurhakim

Podľa ďalších odborníkov zatiaľ nie je bezprostredný dôvod na obavy, no situáciu treba riadne sledovať. 

„Mali by sme sa snažiť o rýchlejšiu charakterizáciu týchto a ďalších nových variantov. Máme nástroje,“  uviedol doktor Scott Gottlieb na svojom Twitteri.

Prvý prípad v Izraeli

Subvariant mutácie koronavírusu, ktorý sa aktuálne šíri po celej Británii, bol nájdený u 11-ročného chlapca, ktorého ihneď na letisku odchytil personál a poslal ho do izolácie. Zdravotné úrady uviedli, že mal priletieť do Izraela z Moldavska, ako uvádza portál The Times of Israel.

Viacerí predstavitelia ministerstva zdravotníctva v Izraeli majú obavy, a tak plánujú zorganizovať stretnutie. Nový kmeň vírusu v Izraeli by mohol značne ovplyvniť slabnúci počet infikovaných osôb po viacerých mesiacoch. 

Až o 10 % nákazlivejší 

Novému variantu koronavírusu sa venuje niekoľko odborníkov, ktorí ho rozoberali aj vo videu zverejnenom i24NEWS English. 

Vo videu sa okrem iného uvádza, že je potrebné novú mutáciu vírusu detailnejšie skúmať. Zároveň sa zdôrazňuje, že nemusí ísť o bezprostredné nebezpečenstvo najmä v prípade, že má krajina dostatok zaočkovaných obyvateľov a dostatok vakcín. 

Zdroje: BBC, Science Alert, The Times of Izrael

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie