Deltakron možno neexistuje. Vedec, ktorý ho odhalil, si za zisteniami stojí, švajčiarsky expert hovorí o chybe

  • Mal byť mutáciou variantu delta a omikron
  • Objavil ho tím vedcov na univerzite na Cypre
  • Teraz sa ukazuje, že mohlo ísť o kontaminované vzorky
  • Vedec, ktorý deltakron odhalil, si za zisteniami stojí
pandemia, koronavirus
TASR/AP/Tao Ming, Xinhua
  • Mal byť mutáciou variantu delta a omikron
  • Objavil ho tím vedcov na univerzite na Cypre
  • Teraz sa ukazuje, že mohlo ísť o kontaminované vzorky
  • Vedec, ktorý deltakron odhalil, si za zisteniami stojí

Nový kombinovaný variant koronavírusu nazvaný cyperskými vedcami ako deltakron je pravdepodobne len výsledkom chybnej analýzy spôsobený kontamináciou skúmanej vzorky. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA, ktorá sa odvolala na tvrdenie popredného švajčiarskeho experta na varianty vírusov.

„Tieto genómy sú veľmi pravdepodobne len artefaktmi,“ povedal pre DPA Richard Neher z Bazilejskej univerzity vo Švajčiarsku. Vedec vysvetlil, že pri sekvenovaní genómu variantu delta je skúmaný segment často veľmi slabý a preto je veľmi náchylný na kontamináciu.

Podobný názor na údajný nový kombinovaný variant má aj popredná epidemiologička zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Maria Van Kerkhoveová.

„Kombinácia vírusov/variantov sa nenastáva. Deltakron je pravdepodobne len výsledkom kontaminácie počas sekvenovania,“ uviedla Van Kerkhoveová v pondelok na sociálnej sieti Twitter a zároveň vyzvala, aby sa názov „deltakron“ na označenie kombinácie variantov delta a omikron nepoužíval.

Nový, údajne zmiešaný variant objavil tím vedcov Cyperskej univerzity pod vedením profesora biologických vied Leondiosa Kostrikisa, ktorý ho i pomenoval.

Dosiaľ údajne odhalili na Cypre 25 prípadov nákazy týmto variantom, ktorý podľa Kostrikisa obsahuje proteínové štruktúry variantov delta a omikron. Ako povedal v nedeľu pre stanicu Sigma TV, myslí si, že sa voči nemu presadí skôr aktuálne dominujúci omikron.

DPA pripomenula, že aj jeden z členov gréckej vládnej pandemickej komisie Gkikas Magiorkinis uviedol, že Kostrikisove závery sú pravdepodobne nesprávne.

„Prvotné analýzy ukazujú, že ide o technickú chybu laboratória,“ napísal na Twitteri epidemiológ Magiorkinis.

Vraj nešlo o chybu

Vedec z Cypru si však za svojimi zisteniami stojí. Redakcii spravodajského portálu Bloomberg poslal e-mail, v ktorom vyhlasuje, že nešlo o žiadnu náhodu a mutáciu nenašli len pri jednej vzorke.

Vyvracia aj argument, že by bol deltakron výsledkom kontaminácie počas sekvenovania. Tvrdí, že to dokazuje fakt, že infekcia deltakronom je omnoho rozšírenejšia medzi nakazenými, ktorí vyžadujú hospitalizáciu. Navyše dodáva, že vzorky boli spracované viacerými postupmi vo viacerých krajinách. Aspoň jedna sekvencia z Izraelu vykazuje genetické vlastnosti deltakronu, hovorí.

„Tieto zistenia vyvracajú nezdokumentované tvrdenia o tom, že deltakron je len výsledkom technickej chyby,“ píše Kostrikis.

Zdroje: TASR, Bloomberg

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie