Deň, ktorý sa zapíše do histórie! Prvý Slovák Peter Hámor pokoril bez kyslíka všetkých 14 osemtisícoviek sveta

  • Jeden z najznámejších slovenských horolezcov, Peter Hámor, dokončil expedíciu, ktorou chcel zdolať jeho poslednú, zatiaľ nezdolanú osemtisícovku.
xudapko8trztgom8vq6v9a
Facebook.com
  • Jeden z najznámejších slovenských horolezcov, Peter Hámor, dokončil expedíciu, ktorou chcel zdolať jeho poslednú, zatiaľ nezdolanú osemtisícovku.

Hora Dhaulági je siedmou najvyššou horou na svete a v preklade zo sanskrtu znamená „Biela hora“. Teraz je jeho sen skutočnosťou.

Na vrchol Dhaulágirí sa po prvý raz podarilo vystúpiť 13. mája 1960 štyrom členom švajčiarsko-rakúskej expedície vedenej Maxom Eiselinom. Spolu s nimi na vrchol vystúpili aj dvaja nepálski výškoví nosiči. Dnes vedie na vrchol Dhaulágirí pätnásť mimoriadne náročných výstupových trás. „Biela hora“ však stále láka výškových horolezcov viacerými možnosťami nových výstupov v obrovských stenách či dlhých hrebeňoch a pilieroch.

wikipedia.org

Peter Hámor dnes o svojom úspechu informoval prostredníctvom Facebooku. Celá redakcia Interezu mu gratuluje!

 

Peter ako jediný Slovák vystúpil aj na šesť najvyšších vrcholov všetkých kontinentov. V roku 2000 na Carstenzovu pyramídu na Novej Guinei a o rok na to podnikol dvakrát sólový výstup (rôznymi cestami) na Mt. McKinley. Ešte v tom istom roku vyliezol na Kilimnadžáro, Aconcaquu a Elbrus, či Mount Vinson v Antarktíde a znova na Aconcaquu. Aby toho nebolo málo, v roku 2004 dosiahol 7300m na Annapurne a do roka mal znova za sebou Mt. McKinley.

V roku 2006 zaznamenal plný zásah akciou „Himalájsky triptych,“ keď postupne zdolal Cho Oju, Annapurnu a Broad Peak. Peter má toho za sebou naozaj obdivuhodne veľa, je dokonca jediným človekom, ktorý vystúpil na Annapurnu hneď dvakrát.

Mimo lezenia stihol napísať aj knihu Koruna Zeme – Tramtária Seven Summits v ktorej sa dočítaš o jeho zážitkoch a pocitoch, ktoré väčšina z nás zrjeme nezažije.

 

zdroj: interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK