Denne tu na COVID-19 zomrie niekoľko ľudí. Zábery z našej „červenej“ nemocnice sú len pre silné povahy

  • V Galante už pred pár dňami vznikla takzvaná červená nemocnica
  • Kvôli narastajúcemu počtu nakazených sa tím nemocnice venuje výlučne pacientom s novým koronavírusom
  • Zábery z nemocnice primátor Galanty neodporúča pozerať citlivým povahám
nepouzivat
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
  • V Galante už pred pár dňami vznikla takzvaná červená nemocnica
  • Kvôli narastajúcemu počtu nakazených sa tím nemocnice venuje výlučne pacientom s novým koronavírusom
  • Zábery z nemocnice primátor Galanty neodporúča pozerať citlivým povahám

Primátor mesta Galanta Peter Paška sa vyjadril, že jemu a jeho tímu záleží na ochrane zdravia obyvateľov okresu, no nesúhlasia s plošným testovaním avizovaným predstaviteľmi Vlády SR. Zdôrazňuje pritom, že tamojšia nemocnica je už teraz v kritickom stave.

„Nesúhlasíme s tým, aby sme ohrozovali zdravie ľudí zbytočným zgrupovaním ľudí a ich vystavovaním nepriaznivým poveternostným podmienkam. Naopak, súhlasíme s cieleným testovaním pred nástupom žiakov do škôl a vo firmách a výrobných spoločnostiach, žiadame tiež urýchlenie očkovania rizikových skupín a celého obyvateľstva.“

Pandémia COVID-19 určite nie je posledná, existuje 1,7 milióna vírusov, tvrdí slovenský vedec a europoslanec

Zdôrazňuje, že testovanie musí prebiehať vo vnútorných priestoroch vo vyhovujúcich podmienkach. Preto mesto hľadá dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní pomôcť s testovaním školákov a ich rodičov pred nástupom do škôl, a v prípade, že vláda testovanie presadí, tak aj na plošné testovanie. „Držme si však palce, že zvíťazí zdravý rozum. A dovtedy – rúška – odstupy – dezinfekcia.“

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Friday, January 15, 2021

Kolabujúca nemocnica

Peter Paška ďalej zdôrazňuje, že nespochybňuje COVID-19, naopak, snaží sa proti nemu bojovať, ako sa len dá. Spochybňuje však podľa jeho slov neodborné opatrenia a celoplošné testovanie.

„Pre tých, ktorí si stále myslia, že covid neexistuje, pozrite si, ako to vyzerá v našej nemocnici. Video nie je vhodné pre citlivé povahy a už vôbec nie pre deti.“

Ako informovala Tv Noviny, v galantskej nemocnici zomrie na COVID-19 denne 5 ľudí.

V Galante totiž funguje od štvrtku 7. januára nemocnica vyhradená len pre pacientov s COVID-19. Prechod do „červeného“ režimu má výrazným spôsobom pomôcť kritickej situácii v nitrianskej fakultnej nemocnici.

Nová COVID kapacita predstavuje spolu 110 lôžok, z toho 10 s umelou pľúcnou ventiláciou a 80 s priamym prívodom kyslíka.

Doteraz mala nemocnica reprofilizovaných 65 COVID lôžok. Súčasťou spoločnej dohody s rezortom zdravotníctva je prevoz približne 70 pacientov, ktorí boli v Galante hospitalizovaní s inými diagnózami, do nemocníc v Trnave, Nitre, Topoľčanoch, Nových Zámkoch a v Bratislave.

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Friday, January 15, 2021

Nemocnica má naďalej v prevádzke urgentný príjem pre všetkých pacientov, detské oddelenie s pohotovosťou, a bude zabezpečovať pôrody v akútnom režime. Plánované gynekologicko-pôrodnícke zákroky prevezme nemocnica v Nových Zámkoch. 

„Galantská nemocnica pomôže nitrianskej nemocnici napriek tomu, že má stále vysoký počet zdravotníkov v domácej liečbe alebo karanténe. Veríme, že okolité nemocnice sa v tomto dočasnom krízovom období zase dobre postarajú o našich pacientov z rozsiahleho galantského regiónu,“ zdôraznil Vladimír Dvorový, generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia.

Spádová oblasť okresu Galanta predstavuje takmer 100-tisíc obyvateľov. Okrem galantskej nemocnice prijala COVID pacientov z Nitry aj nemocnica Svet zdravia v Topoľčanoch. Je veľmi pravdepodobné, že už aj Galanta bude musieť zabezpečiť dovoz externého chladiaceho zariadenia na tamojší cintorín. Požiadavka vyplynula zo zasadnutia krízového štábu mesta.

Zdroje: procare.sk, tvnoviny.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech