Pandémia COVID-19 určite nie je posledná, existuje 1,7 milióna vírusov, tvrdí slovenský vedec a europoslanec

  • Odhaduje sa, že v súčasnosti existuje približne 1,7 milióna neobjavených vírusov u cicavcov a vtákov
  • Z toho viac ako 800 000 doteraz neobjavených vírusov by jedného dňa mohlo infikovať človeka
zivotne prostredie, orangutan, palmovy olej
Greenpeace.org
  • Odhaduje sa, že v súčasnosti existuje približne 1,7 milióna neobjavených vírusov u cicavcov a vtákov
  • Z toho viac ako 800 000 doteraz neobjavených vírusov by jedného dňa mohlo infikovať človeka

Nová správa multidisciplinárneho tímu expertov z Medzivládneho panelu OSN pre biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) uvádza, že bez opatrení na ochranu voľne žijúcich živočíchov bude dochádzať k častejším a horším pandémiám, než je tá súčasná.

Autori správy pripomínajú, že väčšinu, a to 70 % nových chorôb ako Ebola, Zika, Nipah a takmer všetky známe pandémie ako chrípka, HIV/AIDS či COVID-19 boli doposiaľ spôsobené zoonotickým prenosom patogénu – teda presunom zo zvierat na človeka. COVID-19 je najmenej šiestou globálnou pandémiou od španielskej chrípky v roku 1918.

Majú podporu Čaputovej. Petíciu mladých Slovákov podpísalo už viac ako 45 000 ľudí

Šírenie týchto ochorení je priamo prepojené s ničením prírodného prostredia. Vedci ako príčinu pandémie vidia celkovú neudržateľnú spotrebu ľudstva. Ide o necitlivé využívanie pôdy, odlesňovanie, rozširovanie a zintenzívnenie poľnohospodárstva či obchod s divokými zvieratami.

Odhaduje sa, že v súčasnosti existuje približne 1,7 milióna neobjavených vírusov u cicavcov a vtákov, z čoho 540 000 – 850 000 môže byť potenciálne nákazlivý pre ľudí. Kľúčovými zásobníkmi patogénov s pandemickým potenciálom sú cicavce (najmä netopiere, hlodavce, primáty), niektoré vtáky, ako aj hospodárske zvieratá.

This is what #Indonesia's mass deforestation for palm oil looks like in occupied #WestPapua. How would you describe it…

Posted by Netzfrauen on Saturday, October 20, 2018

Medzi hrozbami, ktoré sa týkajú výskytu budúcich pandémií, odborníci spomínajú aj obchod s divými zvieratami a ich konzumáciu. Vedci v tejto súvislosti nevylučujú zvyšovanie rizika vzniku ďalších pandémií.

Zastavenie pandémie pred jej vznikom

Experti IPBES hovoria, že súčasné stratégie zamerané na boj a prevenciu pandémie sú postavené na hľadaní vakcín a vývoji liekov. Ako veľkú chybu vidia skutočnosť, že ľudstvo pristupuje absolútne ignorantsky k prevencii a k znižovaniu rizikových faktorov. Naznačujú, že náklady na prevenciu pandémií sú pritom stokrát nižšie ako náklady na dávanie vecí do normálu.

Mala by sa podľa teba vláda zaoberať riešením klimatických otázok?

Podľa správy možno riziko pandémie významne znížiť elimináciou aktivít, ktoré prispievajú k strate biodiverzity. V praxi to znamená nutnosť väčšej ochrany vzácnych území či obmedzenie neudržateľného životného štýlu. Do budúcnosti hovoria dokonca aj o odvodoch zo spotreby mäsa. Okrem toho sa podľa nich priemyselný chov hospodárskych zvierat musí stať konečne minulosťou.

Zachovanie zdravého životného prostredia a prírody je podľa expertov tou najlepšou vakcínou. Zároveň nám umožní chrániť sa pred obrovskou záplavou zatiaľ neobjavených vírusov u divokých zvierat. Zničením biodiverzity sa, naopak, vystavujeme rovnako nebezpečným scenárom podobným tým, ktoré zažívame dnes.

📸💔 Gli incendi divorano l’Australia, le fiamme hanno bruciato 8,4 milioni di ettari di terreno e oltre un miliardo di…

Posted by RTL 102.5 on Tuesday, January 7, 2020

Aj slovenský vedec, vysokoškolský pedagóg, ekológ a europoslanec Michal Wiezik upozorňuje na veľmi pravdepodobný vznik nových pandémií.

„Je isté, že COVID-19 nie je posledný. Žijeme v komplexnom svete s globálnymi prepojeniami. Je zrejmé, že šírenie týchto ochorení je priamo prepojené s ničením prírodného prostredia. Hlavné spúšťače sú odlesňovanie, rozširovanie sídiel, intenzifikácia poľnohospodárstva. Tieto činnosti sprevádzajú rozširovanie človeka do oblastí, kde je len otázkou štatistiky a času, kedy dôjde k nákaze.“

Pripomína, že za rok spôsobila pandémia COVID-19 astronomické ekonomické straty odhadom na úrovni 13 biliónov dolárov. Vynájdenie vakcíny je dočasné riešenie, navyše drahé a pomalé.

COVID-19 NIE JE POSLEDNÁ PANDÉMIA A aj keď vakcína dáva nádej na návrat k normálnemu životu, tento návrat nie je…

Posted by Michal Wiezik – SPOLU za zelenú Európu on Tuesday, December 29, 2020

„Čo potrebujeme, je preventívna odozva – zamedziť procesom a javom spojeným s vypuknutím pandémií predtým, než vzniknú. Odlesňovanie je hlavný dôvod narušovania prírodného prostredia. EÚ sa na globálnom odlesňovaní podieľa 10 %. Dovážame palmový olej, sóju, hovädzinu, tým priamo investujeme do odlesňovania a následne budúcich pandémií. Je najvyšší čas na principiálnu zmenu.“

Michal Wiezik hovorí, že Európsky parlament už adresoval Komisii dokument, v ktorom žiada, aby došlo k zastaveniu importu odlesňovania. No mali by sme podľa neho ísť ešte ďalej a jednoducho investovať do ochrany prírody.

Ak nám ničenie prírody spôsobuje astronomické škody, investovanie do prísnej ochrany prírody na celosvetovej úrovni je podľa neho najlacnejšou a najefektívnejšou cestou, ako tento trend zvrátiť.

„Namiesto kupovania ťažobných povolení a podpory pestovania tropických biopalív investujme do prenájmu území za účelom ich nevyťaženia. Vzhľadom na škody, ktoré môže odvrátiť ochrana nedotknutých prírodných oblastí, je to investícia a poistka tisícročia. Nejde o nič menej ako o Život!“

Bill Gates súčasný stav predpovedal pred 5-timi rokmi

Pred piatimi rokmi Bill Gates povedal, že svet môže byť napadnutý nebezpečnou epidémiou. Ako vidíme, mal žiaľ pravdu. Gates zdieľal svoje predpovede počas prejavu na TEDx .

„Keď som bol dieťa, báli sme sa jadrovej vojny. Najväčším rizikom globálnej katastrofy je dnes vysoko nákazlivý vírus,” uviedol hlavný softvérový architekt a bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft.

Gates počas prejavu povedal, že epidémia zabije viac ako 10 miliónov ľudí. Zdôraznil tiež, že krajiny investujú do „jadrového strachu“, ale nie sú pripravené úspešne bojovať proti vysoko nákazlivým vírusom. Vizionár sa odvolával na príklad Eboly. Poukázal tiež na základné chyby a problémy, ktorým sa teraz môžeme vyhnúť. 

Nedostatočná príprava môže spôsobiť, že ďalšia epidémia bude oveľa nebezpečnejšia ako Ebola. Nabudúce možno nebudeme mať také šťastie. Musíme konať, pretože čas nie je na našej strane,” povedal.

Globálne otepľovanie nezastavíme vakcínou

Šéf Microsoftu už dlhodobo upozorňuje práve na klimatické zmeny a ich ignoráciu. Vizionár Gates konštatuje, že ide o problém, ktorý ľudstvo zasiahne dokonca ešte viac ako pandémia.

„Aj keď je táto pandémia strašná, zmena podnebia by mohla byť horšia,” napísal v nedávnom blogovom príspevku miliardár a filantrop Gates.

„Globálna kríza šokovala svet. Spôsobuje tragický počet úmrtí, vyvoláva v ľuďoch strach z opustenia domova a vedie k ekonomickým ťažkostiam, aké sa neobjavili u mnohých generácií. Jej účinky sa šíria po celom svete,” uviedol . 

zdroj: SITA/Saeed Adyani/Netflix via AP

„Je zrejmé, že hovorím o COVID-19. Ale len o pár desaťročí bude rovnaký popis zodpovedať ďalšej globálnej kríze – zmene podnebia.“

Aby sa zabránilo úmrtiam, škodám a zničeniu, ktoré prídu s otepľujúcou sa planétou, je podľa neho potrebné inovovať. To sa stalo zreteľnejším než kedykoľvek predtým, pretože aj keď pandémia takmer zastavila cestovné a ekonomické aktivity, emisie skleníkových plynov sa stále neznížili natoľko, aby zabránili najhorším následkom. „Pozoruhodné nie je to, koľko emisií klesne kvôli pandémii, ale ako málo,” napísal Gates .

Relatívne malý pokles emisií v roku 2020 podľa neho ukázal zásadnú vec. K nulovým emisiám sa nedostaneme jednoducho, dokonca ani tým, že budeme menej lietať a jazdiť. Podľa Gatesa to neznamená, že zníženie spotreby paliva emitujúceho emisie uhlíkových plynov nie je dôstojným cieľom, jednoducho to ale nestačí.

Zdôrazňuje, že inovácie v boji proti zmene podnebia musia začať urgentne. Na rozdiel od nového koronavírusu, na ktorý sa nám už podarilo vyvinúť vakcínu, neexistuje spôsob, ako „opraviť“ podnebie za dva roky.

„Bude trvať desaťročia, kým vyvinieme a nasadíme všetky vynálezy čistej energie, ktoré potrebujeme,“ napísal Gates .

Zdroje: IPES, Facebook/ Michal Wiezik

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá