Majú podporu Čaputovej. Petíciu mladých Slovákov podpísalo už viac ako 45 000 ľudí

  • Iniciatíva Mladí za klímu spustila v piatok 25. septembra petíciu „Za klímu, za budúcnosť“
  • Podpísalo ju už takmer 45 000 ľudí
TASR/Jaroslav Novák, Unsplash/Mika Baumeister
  • Iniciatíva Mladí za klímu spustila v piatok 25. septembra petíciu „Za klímu, za budúcnosť“
  • Podpísalo ju už takmer 45 000 ľudí

Iniciatíva spustila petíciu, ktorej cieľom je, aby slovenská vláda upriamila viac pozornosti na riešenie klimatickej zmeny. Zároveň chce, aby sa otvorila celospoločenská diskusia o vplyve klimatickej zmeny na svet a Slovensko. Prezidentka Zuzana Čaputová aj minister životného prostredia Ján Budaj vítajú novú iniciatívu. Informovali o tom na sociálnej sieti

Hlava štátu pripomína, že klimatická kríza nie je žiadny teoretický koncept, ale skutočnosť, ktorá sa každý deň dotýka životov ľudí. „Vidieť to na extrémnych zmenách v počasí, na objeme úrody, na počte úmrtí v dôsledku znečisteného ovzdušia, na vymierajúcich živočíchoch. Klíma je v kríze a potrebuje nás,“ hovorí Čaputová.

Vedci nás roky kŕmili suchými faktami. Mojim vzorom je prezidentka (Rozhovor)

„Veľmi milo ma prekvapilo to, aká virálna je petícia ale najmä preto, že ma teší, koľkým ľuďom záleží na budúcnosti našej generácie na planéte. Som za to veľmi rada, že toľkým ľuďom aj na Slovensku záleží na tejto téme. Viem, že jednou z hlavných priorít pani prezidentky sú práve zelené témy, čiže ma veľmi potešilo, že aj nás, mladých ľudí, podporuje v týchto dôležitých aktivitách. Veľmi si vážime jej podporu,“ vyjadrila sa pre Startitup Marta Fandlová z iniciatívy Mladí za klímu.

Potvrdila tiež, že sa spolu s tímom bude snažiť udržať takéto tempo a získať čo najrýchlejšie 100 000 podpisov, aby sa tým reálne mohla zaoberať vláda. Upozorňuje však, že na to potrebujú pomoc každej a každého v našej krajine.

„Potrebujeme, aby ste o tejto petícii hovorili svojim spolužiakom v škole, rodičom alebo kamarátom na tréningu. Potrebujeme, aby ste v tom boli teraz s nami,“ vyzýva ľudí.

Fridays for Future Bratislava
zdroj: Fridays for Future Bratislava

Aj šéf envirorezortu podporuje iniciatívu ľudí, ktorí volajú po väčšej zodpovednosti. „Máme na to, aby sme v rámci ‚zelenej obnovy‘ urýchlili uhlíkovú neutralitu,“ povedal Budaj.

Dodáva, že aj ministerstvo životného prostredia chce ísť príkladom a plánuje „ozeleniť“ a zlepšiť energetickú bilanciu svojich budov a organizácii. „Dosiahnutie uhlíkovej neutrality úradu MŽP rátame do roku 2030,“ podotýka minister.

Na Slovensku podľa signatárov neexistuje ucelená legislatíva, ktorá by riešila problém klimatickej zmeny. SR nemá ani stratégiu či plán, akým chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

Signatári petície žiadajú Národnú radu SR, aby vyhlásila stav klimatickej núdze a zaviazala vládu, aby v rámci neho podriadila prípravu a schválenie legislatívy, štátnych politík a projektov s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2040.

Stromy na Slovensku si kupujú ľudia z celého sveta, zachraňujú naše lesy pred výrubom

Druhou požiadavkou je, aby parlament zaviazal vládu, aby do konca roka 2021 pripravila a schválila štátnu stratégiu uhlíkovej neutrality SR do roku 2040. Malo by ísť podľa iniciatívy o plán krokov v jednotlivých odvetviach hospodárstva.

NR SR má tiež zaviazať vládny kabinet k podpore sprísnenia klimatických cieľov, ktoré navrhuje Európska únia, požadujú iniciátori petície. Ide o zvýšenie záväzku redukcie emisií oxidu uhličitého do roku 2030 o 55 % oproti súčasným 40 %.

Signatári pripomínajú, že klimatická zmena bude mať na globálnej úrovni ekologické, spoločenské, ekonomické a politické dôsledky. Tie sa dotknú aj Slovenska. „Rozsiahle jarné suchá striedané prívalovými dažďami a povodňami, ktoré ničia majetok ľudí aj infraštruktúru, sú len jedným z hmatateľných prejavov klimatickej zmeny,“ tvrdia.

Minister Ján Budaj podporuje iniciatívu #klímaťapotrebuje

Klimatická kríza je jav, s ktorým bude ľudstvo zápasiť pravdepodobne celé 21. storočie. Na tomto boji sa vytvorí nová globálna solidarita. Podporujeme všetky aktivity, ktoré pomáhajú znížiť uhlíkovú stopu na celom Slovensku. #klímaťapotrebujeAj ministerstvo životného prostredia chce ísť príkladom. Plánujeme ozeleniť a zlepšiť energetickú bilanciu nielen budovy ministerstva životného prostredia (MŽP), ale aj organizácií, ktoré ministerstvo životného prostredia riadi. Dosiahnutie uhlíkovej neutrality úradu MŽP rátame do roku 2030. Ešte tento rok začneme so štandardizáciou systému home office, čím chceme – pri udržaní všetkých funkcionalít MŽP – znížiť mobilitu, spotrebu energie, a tým aj uhlíkovú stopu.

Gepostet von Ministerstvo životného prostredia SR am Freitag, 25. September 2020

Marta Fandlová z iniciatívy Mladí za klímu hovorí, že snahou iniciatívy je, aby sa téma klimatickej zmeny dostala čo k najširšej verejnosti. „Do nejakej miery je táto téma v zelenej či liberálnej bubline. Chceme to dostať všade a tlačiť na politikov, aby si uvedomili, akému vážnemu problému čelíme,“ poznamenala. 

Petíciu podporilo viac ako 150 osobností verejného života, umelci, herci, influenceri a odborníci v oblasti ochrany životného prostredia a dve desiatky mimovládnych organizácii.

Iniciatívu Klíma ťa potrebuje založili ľudia venujúci sa zeleným témam, ako napríklad Natália Pažická, zakladateľka iniciatívy Platforma udržateľnosti Zuzana Dutková, koordinátor hnutia Fridays For Future Slovensko Jakub Hrbáň a novinár a spisovateľ Jakub Filo, taktiež aj Sabo a Fandlová.

Zdroje: peticie.com, klimatapotrebuje.sk, Facebook/ Zuzana Čaputová

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá