Stromy na Slovensku si kupujú ľudia z celého sveta, zachraňujú naše lesy pred výrubom

  • Iniciatíva „Kúp si svoj strom“, vďaka ktorej môžeš pomôcť ochrane vzácnych lesov, ktoré by boli inak vyrúbané, zaujala aj v zahraničí
  • Vďaka ľuďom z niekoľkých krajín, ktorí si kúpili alebo niekomu darovali strom, sa podarilo vyzbierať takmer 257 000 eur a ochrániť tak časť našej prírody
Ilustračná/TASR/Oliver Ondráš, Milan Kapusta
  • Iniciatíva „Kúp si svoj strom“, vďaka ktorej môžeš pomôcť ochrane vzácnych lesov, ktoré by boli inak vyrúbané, zaujala aj v zahraničí
  • Vďaka ľuďom z niekoľkých krajín, ktorí si kúpili alebo niekomu darovali strom, sa podarilo vyzbierať takmer 257 000 eur a ochrániť tak časť našej prírody

V roku 1997 začalo Lesoochranárske zoskupenie VLK akciu na záchranu jedľovo-bukového lesa v Čergovskom pohorí na východe Slovenska. Vďaka ich iniciatíve si ktokoľvek môže kúpiť v chránenom území vlastný strom alebo ho niekomu dať ako nevšedný darček. Aj takýmto spôsobom zachraňujú rozsiahle plochy rozmanitého porastu, ktoré by boli inak vyrúbané.

Les o rozlohe 21,24 ha je v súčasnosti majetkom LZ VLK. Na celom území lesa bola vyhlásená súkromná prírodná rezervácia Vlčia s najvyšším – 5. stupňom ochrany. Na záchranu lesa jeho vykúpením od pôvodného majiteľa ochranári dostali  príspevkov od ľudí z 32 krajín celého sveta.

Najvzácnejšie slovenské lesy zrejme neprežijú rok 2020. Slováci chcú prírodný masaker ihneď zastaviť

„Tento malý kúsok lesa spojil ľudí z 32 krajín sveta. Ľudia, ktorí vlastnia strom vo Vlčej, žijú nielen na Slovensku a v blízkych okolitých krajinách, ale i na Novom Zélande, Japonsku, Kanade, Rusku, Švédsku, Indii, Izreali, Taliansku, dokonca i v Peru a Tasmánii. Vlčia, lesy na Čergove a vízia bezzásahovosti takto krásne prepojili ľudí z celého sveta, pre prírodu, pre NIČ. Stromy, ktoré pomáhajú ochrániť celý les a všetko, čo v ňom žije,“ hovorí tím iniciatívy.

Zbierka pokračuje s cieľom vykúpiť čo najviac hektárov lesa v okolí Vlčej. Všetkých prispievateľov organizátori zbierky pravidelne informujú o všetkých novinkách, ktoré sa týkajú ochrany Vlčej a jej rozširovania. Doposiaľ sa podarilo na výsadbu stromov vyzbierať takmer 257 000 eur.

Ak patríš medzi ľudí, ktorí si večne lámu hlavu, čím na sviatky obdarovať blízkych či čo kúpiť kamarátom na narodeniny, možno by si mohol pouvažovať práve nad kúpou stromu.

Pridal by si sa tak k tým, ktorí sa aspoň symbolicky snažia zachrániť kúsok divočiny na východnom Slovensku. Jeden takýto strom stojí 50 eur. Stromy ľudia kupujú napríklad ako sad k maturite, promócii, meninám, narodeninám či okrúhlym výročiam. Stali sa dokonca aj obľúbeným svadobným darom a darom k narodeniu dieťaťa.

Pravidelne sa do akcie Kúp si svoj strom zapájajú aj školy všetkých stupňov. Strom alebo stromy si symbolicky kúpi trieda alebo celá škola. Rekordérom v kupovaní stromov je Základná škola M. R Štefánika v Ivanke pri Dunaji, ktorá si ich kúpila už 25. 

Zdroj: wolf.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá