Dermatológ upozornil na veľkú chybu Slovákov pri opaľovaní: Jedno miesto na tele si krémom musíš potrieť ako prvé

  • Správne poradie pri natieraní je kľúčové
  • Zabrániš tak rozneseniu baktérií aj vyrážkam
  • Dermatológovia sa zhodli na vhodnom postupe
opaľovanie
Ilustračný obrázok Archív Canva
  • Správne poradie pri natieraní je kľúčové
  • Zabrániš tak rozneseniu baktérií aj vyrážkam
  • Dermatológovia sa zhodli na vhodnom postupe

Ochrana pred opálením pokožky by nemala byť samozrejmá iba v lete alebo na horách. Podľa expertov je opaľovanie akýkoľvek pobyt na slnku, ktorý trvá dlhšie ako 15 minút. Môže to byť teda aj posedenie s priateľmi, či záhradkárčenie. Denné používanie opaľovacích prostriedkov by tak malo byť súčasťou každého. 

Ľudia však pri aplikovaní týchto produktov robia mnoho chýb. Ochrana pred nebezpečným UV žiarením tak je oveľa nižšia, ako sa by si si myslel. Navyše, častokrát ho aplikujeme úplne zlým spôsobom. Tým si na pleť nanášaš obrovské množstvo baktérií. O problematike informoval portál huffpost.com

Prvá je jedna časť tela

Podľa odborníkov by si mal opaľovací krém ako prvý naniesť vždy na tvár. „Odporúčam začať na tvári a potom postupovať po tele až k chodidlám, aby sa vám na tvári nenahromadili baktérie z tela,“ povedal dermatológ Corey L. Hartman pre portál. S týmto názorom súhlasila aj dermatologička Teresa Song.

Taktiež vysvetlila, prečo je to dobrý nápad. „Vo všeobecnosti sú produkty starostlivosti o pokožku používané na tele viac okluzívne, čo znamená, že môžu používať ťažké, mastné zložky, ktoré vytvárajú fyzickú bariéru pre pokožku,“ povedala Songová. 

Kozmetická starostlivosť o pleť a pokožku tela by mala byť vždy oddelená. Preto by si aj v prípade opaľovacích krémov mal mať dva. Jeden presne určený na telo a druhý na tvár. Ako hovorí aj dermatologička, ak by si použil na tvár krém určený na telo, mohol by si si spôsobiť vyrážky. 

Správne nanášanie je základ

Jedným zo spôsobov, ako aplikovať opaľovací krém, je zamerať sa na kozmetické podjednotky tváre, tvrdí dermatologička DiAnne Davis. „Ak budete postupovať podľa tejto metódy, na čelo sa dostane jedna bodka alebo guľôčka opaľovacieho krému. Každé líce dostane ďalšie, potom oblasť brady, okolo úst, nosa a nakoniec okolo očí.“

Správna aplikácia je aj nakvapkať si krém na ruku, rozotrieť jemne v oboch dlaniach a následne poriadne natrieť tvár. V prípade dám, ktoré rady nosia makeup platí, že aj ony potrebujú slnečnú ochranu. Človek ňou nezabraňuje len skorším vráskam, ale aj vážnejším ochoreniam, ako je rakovina kože. Čo sa týka poradia platí, že makeup ide vždy posledný. 

„Vždy odporúčame vrstviť produkty od najtenších po najhrubšie,“ povedala dermatologička Dr. Claire Wolinsky. „Ak používate chemický opaľovací krém, mal by byť čo najbližšie k pokožke a najlepšie by mal byť prvý produkt aplikovaný pred hydratačným krémom, potom make-up. Ak používate riedke sérum, ako je vitamín C, potom sa sérum aplikuje ako prvé. Ale ak používate minerálny opaľovací krém, mal by to byť posledný krok, aby bol čo najbližšie k slnku.“

opalovanie
zdroj: Unsplash/Maciej Serafinowicz

Slovenská dermatologička s expertmi súhlasí

Ako si sa mohol dočítať v exkluzívnom rozhovore, ochranu pred slnkom považuje za kľúčovú pre zdravie pokožky aj dermatologička Zuzana Murárová. Expertka Murárová je zároveň aj onkodermatologičkou z Národného onkologického ústavu v Bratislave a tiež aj delegátkou za Slovensko v skupine Euromelanoma.

Jej odporúčanie je používať opaľovací krém s minimálnym faktorom SPF 15, ktorý odfiltruje až 93% UVB žiarenia. Taktiež je podľa nej dôležité aplikovať dostatočné množstvo krému, čo je približne 6 až 7 čajových lyžičiek na celé telo dospelej osoby, a to pol hodiny pred opaľovaním.

Najohrozenejšie sú deti

Najrizikovejší čas pre pobyt na slnku je podľa odborníčky medzi 11. a 16. hodinou. V tomto období by sme sa mali vyhýbať priamemu slnku a radšej sa zdržiavať v tieni. Okrem krémov je vhodné používať aj ďalšie ochranné prostriedky ako klobúk, slnečné okuliare a ľahké bavlnené oblečenie.

Zvláštnu pozornosť treba venovať deťom. Murárová upozornila, že deti do dvoch rokov by nemali byť vôbec vystavené priamemu slnku. Rodičia detí do dvoch rokov teda s dovolenkou na pláži mali počkať úplne. Pamätaj, že aj minimálne spálenie môže spustiť v koži procesy vedúce k mutáciám buniek a potenciálne k vzniku kožných nádorov. 

Zdroje: huffpost.com, Archív Staritup

Najnovšie videá

Trendové videá