Desaťtisíce žien sa sťažujú na problémy s menštruáciou. Pri vyrábaní vakcín na COVID-19 sa nemyslelo na ženské hormóny

  • Niet sa čoho báť, vysvetľuje lekárka, tvrdí však, že ide o problém
  • Na ženy sa nemyslelo pri vyvíjaní vakcíny
vakcína menštruácia
Unsplash/Anastasia Nelen, Monika Kozub
  • Niet sa čoho báť, vysvetľuje lekárka, tvrdí však, že ide o problém
  • Na ženy sa nemyslelo pri vyvíjaní vakcíny

Množstvo žien po celom svete sa sťažuje, že po tom, čo dostali vakcínu proti koronavírusu, sa im rozhodil menštruačný cyklus. Novinový portál Sky News uviedol, že globálne zaznamenali viac než 30-tisíc sťažností.

Lekárka Victoria Male, reprodukčná imunologička z Londýna, tvrdí, že sa niet čoho báť. Zmeny sú normálne a nemali by trvať dlho. Tvrdí však, že to neznamená, že si problém nezaslúži pozornosť.

Zmeny v menštruácii sa dajú jednoducho vysvetliť

Spojené štáty už do výskumu, ktorý má vysvetliť ako očkovanie ovplyvňuje menštruáciu, vrazili takmer jeden a pol milióna eur. Doktorka Male si zmeny vysvetľuje jednoducho, ide o silnú imunitnú reakciu po podaní vakcíny, ktorá dokáže, žiaľ, ovplyvniť aj menštruáciu.

Ženám je buď veľmi zle, alebo svoje dni dostávajú podstatne neskôr, informuje Science Alert. Nič z toho však podľa slov lekárky nepredstavuje nebezpečenstvo.

Detailný výskum týchto komplikácií je neskutočne dôležitý. Dokáže do veľkej miery ovplyvniť dôveru žien v očkovanie, a teda aj celkový úspech vakcinácie. Zo situácie si však môžeme zobrať ponaučenie, a to, že účinky lekárskych zákrokov na ženský menštruačný cyklus by nemali byť len doplňujúcou myšlienkou, žiadnym neskorším výskumom,“ tvrdí Victoria Male.

ockovanie
zdroj: Unsplash/CDC Gzkhg evwfy

Ženy to nemôže odrádzať od očkovania

Ak sa niečo podobné stane komukoľvek, strach je úplne prirodzený. Lekárka však vysvetľuje, že nie je potrebné sa tým príliš zaoberať, aj keď uznáva, že nič podobné by sa stávať nemalo. Drvivá väčšina zo žien, ktoré komplikácie nahlásili, je už úplne v poriadku a komplikácie u nich pretrvávali len krátko.

Informácia, že očkovanie vie do určitej miery ovplyvniť menštruačný cyklus, vystrašila aj tehotné ženy. Stále však platí, že omnoho väčšie riziko pre ne predstavuje vakcináciu nepodstúpiť, ako sme už informovali. Ženský organizmus je počas tehotenstva náchylnejší a nákaza infekciou COVID-19 je omnoho pravdepodobnejšia.

Tehotné ženy si na odporúčanie síce museli počkať, no už dlhú dobu vieme, že vakcína je aj pre ne bezpečná. Začiatkom roka 2021 vydala WHO stanovisko, v ktorom odborníci upozornili, že tehotné ženy by mali s vakcináciou počkať, nakoľko nie sú preskúmané skutočné riziká, ktoré so sebou prináša.

Toto stanovisko však zmenili už 26. januára, kedy organizácia vyhlásila, že odporúča vakcináciu látkou od spoločnosti Moderna aj tehotným ženám. Vakcinácia totiž predstavuje vysokú mieru ochrany aj pre túto rizikovú skupinu.

Zdroje: Sky News, Science Alert

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech