Deti by sme nemali podceňovať. Zvládnu a znesú viac, ako si myslíme

  • EDUdrama je dramatické centrum, ktoré ponúka interaktívne predstavenia pre rodiny s deťmi, vzdelávacie zážitkové workshopy, vzdelávacie projekty a semináre. Dramacenstrum sa nachádza v kultúrnom a kreatívnom centre Nová Cvernovka, kde sa už túto sobotu uskutoční Festival Nasuti.
  • Barbora Jurinová v rozhovore hovorí o detskom programe a ekologickým témach v spojitosti s deťmi.
  • EDUdrama je dramatické centrum, ktoré ponúka interaktívne predstavenia pre rodiny s deťmi, vzdelávacie zážitkové workshopy, vzdelávacie projekty a semináre. Dramacenstrum sa nachádza v kultúrnom a kreatívnom centre Nová Cvernovka, kde sa už túto sobotu uskutoční Festival Nasuti.
  • Barbora Jurinová v rozhovore hovorí o detskom programe a ekologickým témach v spojitosti s deťmi.

Festival Nasuti myslí aj na malých návštevníkov. Aké sú vaše plány a program pre deti?

Pre deti sme v EDUdrame pripravili jeden workshop – na vlastnej koži si skúsia svoje hranice – teda prostredie, ktoré im je príjemné/nepríjemné, kde a prečo sa cítia doma, čo to vytvára, aké prostredie nás obklopuje a či aj my vieme udržať stabilitu. A predstavenie o tučniakovi, ktorý potreboval sveter. Veľmi nápadité, s krásnou prácou s materiálom, ale aj hĺbokou a dôležitou myšlienkou.

Ekologické témy rezonujú v súčasnej spoločnosti. Dotýkajú sa ekologické otázky, či klimatické problémy nielen rodičov, ale aj detí? Od akého veku vedia o týchto témach komunikovať?

Deti by sme nemali podceňovať. Zvládnu a znesú viac, ako si myslíme. A všetko je to na “ich dospelákoch”. Ak deti od malého malička vidia doma rodičov triediť odpad, prirodzene to budú opakovať. Ak vidia rodičov polievať kvety, ak včas zastavia vodu z vodovodu, ak chodia do práce na bicykli, na výlety do prírody (pešo!)… deti nám vrátia aj to, čo my sme si ani nevšimli. A mali by sme im pravdivo rozprávať a vysvetľovať všetko okolo. Musíme ich naučiť, že keď veci (a nielen veci) nefungujú, netreba ich hneď zahodiť, ale hľadať cesty, ako to dať do poriadku. Aj my v dramaťáku sa o to snažíme – prirodzene recyklujeme príbehy, knihy, hľadáme ich ďalšie významy, ktoré môžme deckám ponúknuť. Sú ako rastlinky – ako ich budeme za mladi hnojiť a polievať, akú im dáme pôdu a podmienky, tak nám vyrastú.

zdroj: Nasuti

Každá generácia je rozdielna a potýka sa s inými oblasťami záujmu, samozrejme z dôvodov, že vyrastá v inej dobe. Do akej miery je pre dnešné deti lákavá téma ekológie? Rozumejú témam zo svojho okolia – udržateľnosť, klíma, bio?

Omnoho viac, než my, keď sme boli deti! Vidia to všade okolo. Dostanú sa k informáciám rýchlejšie ako my. Dnešná doba je preplnená možnosťami, vizuálnymi podnetmi, kričí to na nás zo všetkých strán. Reklamy, heslá, hoaxy, videá, články… nemôžme sa tváriť, že deti to nevidia. Len ich musíme naučiť sa v tom orientovať. Od mala. Vysvetľovať im následky ich konania. Nášho konania. Nám napr. minulý rok zatekalo do pivnice, decká z toho boli vystrašené, lebo tatinko to potom musel hadicou vyťahovať. Problém bol, že sme zakladali nový trávnik, a kým vodu nemalo čo zastaviť, tiekla až do pivnice. Decká cez konkrétny príbeh chápu, prečo je potrebnej viac rozmanitej zelene. Radšej si v lete sadnú pod strom…

Možno viac ako by sme si želali, používame v súčasnosti pojmy ako – problémy, kríza, štrajk – v súvislosti s ekologickým správaním a životom. Pre deti môžu byť tieto slová traumatizujúce, ľahko vyvolajú strach či obavu. Akým spôsobom hovoriť so svojimi najmenšími o veciach, ktoré sa dotýkajú aj ich budúcnosti, nevystrašiť ich, ale vychovávať správnym smerom?

Pravdivo a láskavo.

Vďaka technológiam má dnešná mladá aj tá najmenšia generácia nekonečné možnosti informovanosti. Zaujímajú sa aj o budúcnosť našej prírody a planéty?

Neviem to povedať všeobecne. Každý rodič je iný. Ale v škole/škôlke tieto témy majú. Väčšina tried triedi odpad. Už len z toho, ako často si objednávajú náš workshop o veľrybe Gréte, svedčí o tom, že ani pedagógom to nie je jedno. Naša 3 ročná Terezka sama od seba namaľovala pred dvoma týždňami dedkovi k narodeninám zemeguľu.

Aký je tvoj názor na mladú aktivistku Grete Thunberg a jej konanie?

Je odvážna a ide si za cieľom. V tomto by sme sa od nej mohli učiť všetci.

 

Event Festival Nasutiete nájdete na Facebooku: https://www.facebook.com/events/349463015895591/

na webe Novej Cvernovky: https://novacvernovka.eu/program/festival-nasuti-2019

alebo instagrame: https://www.instagram.com/nasuti_festival/

Pokiaľ vás zaujímajú hlbšie témy udržateľnosti a ekológie v umení, navštívte 21. Septembra Festival Nasuti v Novej Cvernovke. Prvý festival súčasného umenia s enviromentálnym zameraním spája kreativitu, umenie, dizajn, inovácie a ekologické myslenie. Program tvoria prednášky, diskusie, workshopy a kreatívna produkcia vo forme prezentácií, originálnych performance, objektov, dizajnov a inštalácií. Zámerom festivalu je zvyšovať povedomie o aktuálnych ekologických problémoch a riešeniach.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK