Deti majú prvé dva týždne chodiť do školy v rúškach. Je to kvôli nezodpovedným rodičom, tvrdí Matovič

  • Premiér Igor Matovič navrhuje konzíliu odborníkov, aby boli pre deti v školách povinné rúška
  • Deti by ich mali mať na sebe aspoň dva týždne
  • Nedá sa totiž zaručiť, že všetci rodičia sa poctivo dajú do karantény
12august2020_VladaSR_35720115
TASR /Martin Baumann
  • Premiér Igor Matovič navrhuje konzíliu odborníkov, aby boli pre deti v školách povinné rúška
  • Deti by ich mali mať na sebe aspoň dva týždne
  • Nedá sa totiž zaručiť, že všetci rodičia sa poctivo dajú do karantény

Už 2. septembra sa otvoria brány škôl a žiaci a študenti sa tak po dlhej dobe vrátia do školských lavíc. Mali by však mať na tvári rúško. Aspoň prvé dva týždne. Premiér Igor Matovič to zdôvodňuje tým, že nedokážeme garantovať, že do školy neprídu infikované deti. Premiér to navrhol na dnešnom konzíliu odborníkov. 

Väčšina rodičov budú zodpovední a nepošlú svoje deti do školy, ak boli v rizikovej krajine, kým nepodstúpia test. Lenže … čo v prípade, ak rodičia zodpovední nebudú a zataja, že v takej krajine boli a ohrozia ostatné deti v škole?“ uviedol Matovič na Facebooku.

RÚŠKA V ŠKOLEZačiatok septembra bude najťažou zaťažkávacou skúškou v našom boji s Covid-19. Státisíce detí sa vrátia…

Gepostet von Igor Matovic am Donnerstag, 13. August 2020

Premiér rúška v školách navrhuje preto, lebo prezidentka vetovala zákon, pomocou ktorého by hygienici mohli upozorniť cestovateľov prostredníctvom SMS. Každý, kto by na Slovensko prichádzal z rizikovej krajiny, by obdŕžal výzvu na karanténu a testovanie. 

Dnes je tento systém založený na dobrovoľnosti a nájdu sa prípady ľudí, korí koronavírus priniesli na Slovensko a rozšírili medzi blízkych. Tomu chce Matovič zabrániť pomocou rúšok v triedach.

Viem, že to nebude úplne príjemné, ale je to mimoriadne dôležité opatrenie. Zďaleka sa totiž nepotvrdila teória, že deti Covid-19 neprenášajú,“ dodal premiér v statuse. 

Čestné prehlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa

Pandemická komisia v stredu 12. augusta navrhla vláde, aby deti pri nástupe odovzdali čestné prehlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa a o tom, že v posledných dvoch týždňoch nebolo v zahraničí. Týkalo sa to pritom všetkých krajín, a to aj tých, ktoré Slovensko označilo ako „zelené“, teda bezpečné. Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) však podal protinávrh.

Pod niekoľkohodinovom rokovaní nakoniec povedal, že čestným prehlásením, ktoré žiak odovzdá na začiatku školského roka, rodič vyhlási, že jeho dieťa nemá príznaky ochorenia COVID-19 a že nenavštívilo „červenú“ krajinu. Matovič však na tlačovej konferencii po vláde povedal, že Gröhling „predbieha“ a konečné znenie vyhlásenia bude mať na starosti minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Zdroje: Facebook, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech