Detská psychologička: Internet môže byť nebezpečným miestom. Pomôžte svojim deťom, aby sa v ňom vyznali

orangedeti
Orange


Náš život sa zo dňa na deň zmenil o 180 stupňov. Ocitli sme sa v domácej karanténe a celá rodina funguje už niekoľko týždňov v jednom priestore. Deti dostali stopky, aké doposiaľ nepoznali – nemôžu chodiť do školy, ísť von a hrať sa s inými deťmi.

Efektívnou pomôckou pre rodičov, ktorí teraz zastupujú úlohu učiteľov pri domácej výučbe, môže byť online svet a stránka www.detinanete.sk, ktorú realizuje Orange v spolupráci s odbornou garantkou programu, detskou psychologičkou Máriou Tóthovou Šimčákovou.

Deťom by sme v tomto období internet nemali zakazovať, no mali by sme si s nimi nastaviť jasné pravidlá jeho používania. Užitočných môže byť v tejto dobe napríklad 8 odporúčaní pre rodičov v téme deti a sociálne siete. Na tému detí na internete odpovedá detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Je v aktuálnej situácii dôležité, aby deti dodržiavali rovnaký režim ako za normálnych okolností?

V dnešnej dobe sa deti pasujú s tým, čo sa deje. Potrebujú podporu emočne dostupných rodičov, jasne definované hranice a vedenie, zodpovednosť a povinnosti, vyváženú stravu a dostatok spánku. Samozrejmosťou je tiež pohyb vo vnútri a v rámci možností aj pobyt vonku, aj keď minimalizovaný. Dôležitá je tiež sociálna interakcia s rodičmi a inými ľuďmi okolo seba aspoň cez obrazovky a sociálne siete.

Ako vysvetliť deťom súvisiace opatrenia?

Dieťa podporujte vo vyjadrovaní vlastných pocitov a názorov, hlavne ak vidíte jeho obavy, strach či stres. Neskôr už aj hnev na situáciu domácej karantény. Dávajte im informácie, ktoré sú potrebné a nevyhnutné ich veku. Tínedžeri si veľa informácií nájdu na internete, tam len veďte dialóg o ochrane a správnych zásadách správania v online svete, ktoré nájdete aj na stránke www.detinanete.sk.

Je v poriadku, ak kvôli domácej karanténe deťom dovolíme tráviť viac času na internete?

Zmena situácie, s ktorou nikto nerátal, nám dala oveľa väčší dôraz na digitálne technológie. Platí to pre nás dospelých ako aj pre deti. Cez mobily, počítače a tablety zrazu deťom funguje učenie, zábava, šport, či záujmové aktivity, no aj sociálne interakcie s kamarátmi. Technológie sa pre ich prístup ku svetu stali nevyhnutné. Deti potrebujú patriť medzi rovesníkov a držať ich od technológií bokom teraz nepôjde. So svojim dieťaťom by ste sa mali porozprávať a dohodnúť si pravidlá a limity. Užitočné rady nájdete v prehľadnej brožúre na stránke programu Deti na nete.

Je dôležité oddeliť čas, ktorý deti trávia na internete kvôli domácej výučbe, a čas, ktorý tam trávia hrou či komunikáciou s priateľmi?

Jednoznačne oddeľujme a orientujme sa ako rodičia v tom, čo dieťa na internete a technológiách práve robí. Ak má dopoludňajší čas spojený so školou a učením, aj v trvaní štyroch hodín, tak mu primerané množstvo tohto času vieme dať popoludní na zábavu. Sociálny kontakt s priateľmi si dieťa nahrádza chatom, online diskusiami a pod. Nebráňme mu v dennom kontakte s rovesníkmi, len mu nastavme pravidlá. Ak máte pocit, že je vaše dieťa závislé na internete, môžete sa spoločne otestovať.

Aké najväčšie nástrahy na naše deti v online prostredí v tomto období číhajú?

Nástrahy a riziká platia také ako vždy, len sa to celé prehĺbi alebo skomplikuje tým, že deti a mladí na internete teraz trávia v podstate celý svoj deň a každodenný život. Deti sa priznávajú k pozeraniu nežiaducich obsahov, nahrávaniu a foteniu nevhodných videí či obrázkov, často zosmiešňovaniu a ubližovaniu druhým. Pre deti sa „neškodná“ zábava nahrávania a zverejňovania stala bežnou praxou už v tínedžerskom veku. Tu vlastne začína kyberšikana. Na tento problém poukazujú tiež naše komiksy či videá pre tínedžerov.

Orange v posledných týždňoch rozbehol viacero opatrení, aktivít a benefitov, ktorými chce zákazníkom uľahčiť toto neľahké obdobie. Odporúčania a tipy na zodpovednosť aj vo využívaní telekomunikačnej siete ako aj všetky opatrenia a formy pomoci Orangeu a Nadácie Orange v súvislosti s aktuálnou situáciou nájdete na www.orange.sk/spoluazodpovedne.

zdroj: Orange

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá