Diaľnica D4 je zablokovaná. Môžu za to nezodpovední Slováci, tvrdí Matovič

  • Diaľnica D4 pri Jarovciach je momentálne blokovaná približne 100 metrov pred kontrolným stanovišťom polície
  • Informovala o tom polícia na Facebooku
  • Premiér Igor Matovič vysvletľuje správny postup
Matovič (1)
TASR/Martin Baumann/FB Igor Matovič
  • Diaľnica D4 pri Jarovciach je momentálne blokovaná približne 100 metrov pred kontrolným stanovišťom polície
  • Informovala o tom polícia na Facebooku
  • Premiér Igor Matovič vysvletľuje správny postup

Diaľnica D4 pri Jarovciach je momentálne blokovaná približne 100 metrov pred kontrolným stanovišťom polície. Bratislavskí policajti o tom informujú na sociálnej sieti.

Žiadajú občanov, ktorí sa vracajú na územie Slovenska, aby použili hraničný priechod Petržalka – Berg alebo malý hraničný priechod Jarovce – Kittsee.

Na hraničnom priechode Berg sa v piatok popoludní začali zhromažďovať skupinky repatriantov, ktorí čakali na avizované spustenie aplikácie umožňujúcej stráviť karanténu v domácej izolácii.

ŽIADOSŤ OD POLÍCIE

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Freitag, 22. Mai 2020

HRANICE : DOMÁCA KARANTÉNA (z FB postu Igora Matoviča)

(30 ľudí, ktorí odignorovali pravidlá, blokujú tisícky ľudí, ktorí pravidlá dodržujú)

Na hraničný prechod Jarovce-Kittsee prišlo niekoľko aút z Rakúska s tým, aby boli pustení do Domácej karantény. Polícia ich, samozrejme, na Slovensko nevpustila, keďže aplikácia ešte nie je spustená … a tak pár áut zablokovalo celý hraničný prechod a bránia iným ľuďom, ktorí majú vstup na Slovensko dovolený, aby sa na Slovensko dostali. Úplne najhoršie je, že blokujú aj tých ľudí, ktorým plynie 24 hodín.

Tak sa na to pozrime:

1) V utorok 19. mája sme mali na hraniciach tlačovku, kde šéf tímu zodpovedného za zavedenie e-karantény Ján Bučkuliak presne informoval, ako to bude fungovať – pre istotu zverejnil aj vizualizáciu (viď nižšie), na ktorej boli všetky kroky, ktoré treba dodržať, aby sa ten, kto chce ísť do domácej karantény, do nej dostal.

2) Zároveň povedal, že ak všetko dobre dopadne, aplikácia sa spustí od piatka. V iných následných vystúpeniach povedal, že aplikácia bude prístupná najskôr v piatok o 15-tej hodine a že to záleží už len na tom, kedy Apple a Google aplikáciu schvália, aby si ju ľudia mohli stiahnuť.

3) Doteraz Apple a Google aplikáciu, bohužiaľ, neschválili. Rovnako platí, že na stránke https://korona.gov.sk, ktorú boli inštruovaní cestovatelia sledovať, zatiaľ stále svieti informácia, že aplikácia ešte nie je spustená.

4) Napriek tomu ľudia na hranice prišli, hoci ani jeden z prvých troch potrebných krokov z vizualizácie neurobili. Inak povedané – odignorovali prvé tri kroky, prišli na hranice a myslia si, že nátlakom dosiahnu, že ich polícia pustí na Slovensko bez akejkoľvek karantény.

zdroj: fb Igor Matovič

PRETO:

a) Oslovil som Úrad verejného zdravotníctva s prosbou, aby umožnili prechod do domácej karantény nielen tým ľuďom, ktorí prídu na hranice – ALE aj tým ľuďom, ktorí už v štátnej karanténe sú. Súhlasili a v tomto duchu nachystajú opatrenie ÚVZ, ktoré bude zverejnené momentom, ako sa spustí alikácia eKaranténa.

b) To znamená, že ak cestovatelia na hranici chcú – nech sa páči, môžu ísť do štátnej karantény a následne, keď bude aplikácia schválená od Apple a Google, môžu prejsť do karantény domácej. To bude rovnako umožnené všetkým ľuďom zo štátnej karantény.

c) To tiež znamená, že v prípade, ak aplikáciu z nejakého záhadného dôvodu Apple a Google neschvália, čo nikto z fachu nepredpokladá, cestovatelia zostanú len v štátnej karanténe. Odporúčam zvážiť toto riziko.

Inteligentná karanténa ešte nie je spustená, čaká sa na schválenie od Apple a Google

Aplikácia mala byť pôvodne uvedená do prevádzky v piatok o 15:00. Inteligentná karanténa ešte nie je spustená, čaká sa na schválenie od Apple a Google. Informoval o tom Úrad vlády SR s tým, že spoločnosti slovenskú aplikáciu eKaranténa stále posudzujú.

Obidve spoločnosti budú mať po celý čas nad aplikáciou počas jej fungovania špeciálny dohľad. Spustí sa ihneď po schválení, pôvodne mala byť uvedená do prevádzky v piatok o 15:00.

 

Zdroj: TASR/SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK