Diana Mórová: Môžeme sa hanbiť, ako to momentálne je. SND chýbajú peniaze a viní za to Matoviča

  • Slovenské národné divadlo sa borí vo finančných problémoch
  • Hrozí, že zamestnancom nebude možné zafinancovať výplaty
  • Ak chce SND prežiť, musí Matovičov rezort uvoľniť dotácie
TASR/ Jaroslav Novák, TASR/ Jaroslav Novák
  • Slovenské národné divadlo sa borí vo finančných problémoch
  • Hrozí, že zamestnancom nebude možné zafinancovať výplaty
  • Ak chce SND prežiť, musí Matovičov rezort uvoľniť dotácie

Slovenská kultúra sa borí v problémoch. I keď Slovensko pomaly vstáva z popola a uvoľňujú sa opatrenia, nie všetci sú „zachránení“. Finančné ťažkosti pocítilo Slovenské národné divadlo (SND). Matej Drlička ešte v máji upozorňoval, že jún a júl môžu byť pre SND likvidačnými mesiacmi. 

Matej Drlička, Generálny riaditeľ SND, v rozhovore Zuzany Kovačič Hanzelovej na YouTube denníka SME upozorňoval, že SND sa borí vo finančných problémoch a pripustil, že je možný scenár, kedy by SND svoje brány pre divákov v nasledujúcej sezóne neotvorilo.

 Slovenské národné divadlo zamestnáva približne 900 zamestnancov. Dodátacie sú však podľa slov Drličku „likvidačné“ a hrozí, že z rozpočtu nebude možné zafinancovať zamestnancom výplaty. 

Úpadok SND – úpadok kultúry – úpadok ľudstva? 

Drlička na to upozorňoval aj ministerku kultúry SR Natáliu Milanovú. Členka SND, Diana Mórova, sa pre Nový Čas vyjadrila, že je to práve ministerka, ktorá má niesť za danú situáciu zodpovednosť.

My tu pracujeme naozaj deň-noc, ľudia chcú chodiť do divadla a oni sú za to zodpovední, aby tým ľuďom bolo stále dopriate to divadlo. Oni sú za to zodpovední, nie my, my sme v štátnej inštitúcii a pracujeme a také predstavenia sú, že sa môžu hanbiť, ak toto proste… Je to SND a je to vizitka pani ministerky,“ prehlásila ešte v máji na margo hroziaceho bankrotu SND. 

Vláda má na krku problém. „Neviditeľnú“ Milanovú obviňujú za zákulisné intrigy, mala obísť zákon pri výbere riaditeľa

Zdá sa však, že Milanová a Drlička sa na určitom riešení dohodli. „Keď bola pred dvoma týždňami na našom predstavení ministerka kultúry spolu s novým generálnym riaditeľom, boli usmievaví, pretože sa tvárili, že sa hýbeme k financiám,“ prehlásila v rozhovore pre TA3 Mórová. 

Podľa dostupných informácií to teraz stojí na Ministerstve financií SR, keďže dané ministerstvo financie schvaľuje. Aktuálne mu šéfuje Igor Matovič. Diana Mórová teda Matoviča otvorene vyzýva, aby financie pre divadlo čo najrýchlejšie schválil. 

Všetko alebo nič pre kultúru

To, že kultúra sa v barbarskej krajine odsúva na druhú koľaj, asi nebude prekvapením. SND je dlhodobo „podvyživené“. Pre Nový Čas to potvrdil aj Matej Drlička: „Divadlo bolo dlho podfinancované. Táto inštitúcia má 900 zamestnancov, spravuje tri obrovské budovy, ktoré sú plné technológií, prestarnutých technológií.

Aj počas pandémie sa potvrdilo, ako si kultúru na Slovensku nevážime. Divadelníci sa búrili napríklad v máji 2020, kedy vláda povolila otvorenie kostolov, no na divadlá akosi zabudla. 

Umelci počas prvej vlny koronavírusu žiadali lepšie podmienky a finančné dotácie od štátu. Na Slovensku sa však ich iniciatíva stretla s vlnou kritiky. Slováci si totižto častokrát umelcov asociujujú s milionármi. Skutočnosť je však od daných tvrdení na míle vzdialená. 

Čekan: Vedcov máme za milionárov. Bývam v podnájme, auto mám na lízing, moje deti chodia do školy električkou

Aj teraz Diana Mórová zdôraznila, že plat herca SND je tabuľkovo nižší ako napríklad plat kuriča. „Je jedno, či máte hlavnú postavu alebo vedľajšiu, rozdiel v plate nie je,“ povedala v rozhovore v TA3

Zdroje: SME/ Rozhovory ZKH, Nový Čas, TA3

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK