DiCaprio ako ho nepoznáš – vlastná nadácia a desiatky miliónov na ochranu prírody

  • Narodil sa v Holywoode a hrať začal ako 14-ročný. Do myslí divákov sa vryl, keď mal 22 v kultovom filme Titanic. Odvtedy ubehlo 19 rokov a z drzého tínedžera sa zmenil na galantného muža, ktorému záleží na budúcnosti našej planéty. Pri preberaní Oscara za film Revenant využil príhovor na upozornenie globálnych problémov ľudstva.
dicaprio zachranuje planetu
  • Narodil sa v Holywoode a hrať začal ako 14-ročný. Do myslí divákov sa vryl, keď mal 22 v kultovom filme Titanic. Odvtedy ubehlo 19 rokov a z drzého tínedžera sa zmenil na galantného muža, ktorému záleží na budúcnosti našej planéty. Pri preberaní Oscara za film Revenant využil príhovor na upozornenie globálnych problémov ľudstva.

Ale čo v skutočnosti tento charizmatický herec robí pre ľudí, zvieratá a prírodu?

Nie je environmentálny aktivista, pretože sa to dnes nosí. Už ako malý chcel byť morským biológom, no našťastie sa rozhodol pre herectvo, vďaka čomu môže štedro sponzorovať rôzne ekologické projekty. Ochrane životného prostredia sa venuje vo svetovom rozsahu už od roku 1998 kedy založil vlastnú nadáciu Leonardo DiCaprio FOUNDATION. Tá doteraz udelila viac ako 45 miliónov dolárov rôznym organizáciám.

foto: nytimes.com

Dokázal spojiť podnikateľského ducha s trvalo udržateľným rozvojom. Pracuje na vybudovaní vlastného ekologického hotelového rezortu pri pobreží Belize. Bude to revolučný eko-projekt, aký doteraz neexistoval. Najvyššie nároky na ekológiu sa odrazia aj v cene za domy a vily, ktoré ho budú stáť od 5 do 15 miliónov dolárov. Plánuje obnoviť poškodenú biodiverzitu v okolí, na ostrov opäť vysadiť mangrovový les a vybudovať umelý koralový útes, ktorý by mal slúžiť ako útočisko pre morské živočíchy.

protest proti globalnemu oteplovaniu

foto: reuters.com

Aj on je len človek a vie sa postaviť za bežných ľudí. Myslím skutočne postaviť, nie len zaželať do mikrofónu svetový mier a nič preň nespraviť. Vie, že ak chce niečo zmeniť slová nestačia. Preto je vidieť na protestoch, alebo demonštráciách medzi “bežnými smrteľníkmi“.

Jeho sociálne cítenie sa prejavilo aj pri natáčaní filmu Krvavý diamant. Obľúbil si africké dievča zo sirotinca až tak, že ju rozhodol adoptovať. Nejde o adopciu v pravom slova zmysle, ale každý mesiac ju finančne podporuje a pravidelne spolu komunikujú.

dicaprio foundation

foto: leonardodicaprio.org

Leonardo ako leader. Stal sa členom výboru svetového fondu na ochranu prírody, medzinárodného fondu na ochranu zvierat a tiež sa aktivizuje aj v Rade na ochranu prírodných zdrojov. Generálny tajomník OSN vymenoval Dicapria za poslanca mieru. Počas prejavu v OSN v septembri 2014, DiCaprio povedal:,,Deštrukcia našej planéty pokračuje tempom, aké si nemôžeme dovoliť ignorovať.“

Inšpirujúci prejav v OSN

Je vegetarián? Asi nie až tak zarytý, pretože vo filme Revenant jedol surovú bizóniu pečeň. Promoval však dokument Cowspiracy, tak ho pravdepodobne vo fast foode neuvidíš.

Ako milovník zvierat podporuje ochranu Nepálskych tigrov, žralokov v Kalifornii, slony v Afrike, ale prispieva aj na boj proti páleniu pralesov v Indonézii kvôli vysádzaniu paliem. Za jeho nedávne príspevky na sociálnych sieťach mu dokonca hrozia zákazom vstupu do Indonézie. 

Nielen herec, ale aj režisér. Stretol sa s uznávanými svetovými odborníkmi,  aby mohol natočiť dokument ako našim životným štýlom ovplyvňujeme život na Zemi a čo ešte môžeme urobiť na zvrátenie katastrofy. Bolo to v roku 2007 a dokument nazval 11. hodina.

Návrh resortu Leonarda, foto: nytimes.com

Samozrejme, ani Leo nie je dokonalý a stále má na čom pracovať. Je však jasné, že svoju slávu využíva aj ako nástroj šírenia myšlienok pre lepší a udržateľnejší svet. Na jeho facebooku nájdeš síce menej fotiek luxusných hodiniek a áut, ale o to duchovne hodnotnejšie príspevky o riešeniach problémov, ktorým čelíme ako ľudstvo. Ako sám na odovzdávaní Oscarov povedal: ,,Neberme túto planétu ako samozrejmosť, ja dnešný večer neberiem ako samozrejmosť.“

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK